پاسخ به ۱۰ سوال عجیب درباره عمل زیبایی حیوانات

عمل زیبایی حیوانات
آیا درباره عمل زیبایی حیوانات شنیده اید؟ چندی پیش یک دانشجوی رشته پاتولوژی در توییتر مدعی شد جراحی زیبایی حیوانات در ایران رواج یافته اما قبل هر چیزی باید بدانید چنانچه عمل‌های جراحی زیبایی بر روی حیوانات حقیقت داشته باشد، منحصر به ایران نیست، بلکه در کل دنیا انجام می‌شود. این را همه می دانند که در عربستان و امارات متحده عربی هر ساله مسابقاتی تحت عنوان «زیباترین شتر» با جوایز چندین میلیون دلاری برگزار می شود که صاحبان شترها برای برنده شدن متوسل به جراحی زیبایی و بوتاکس بینی، لب ها و چانه شترها می شوند.

خبرگزاری ها دروغ می گویند؛ عمل زیبایی حیوانات در ایران حقیقت ندارد! بله خبرگزاری ها به دنبال تیتر خبری هستند و تقریباً تمامی آنها در مورد این خبر جنجال برانگیز نوشته اند و حتی برخی بریدن گوش و دم سگ را هم عملی تعجب برانگیز خوانده اند، در حالی که هر روزه در سراسر ایران، دم و گوش هزاران توله سگ توسط صاحبانشان بریده می شود تا یا به مسابقات جنگ سگ ها برده شوند، یا در محافظت از گله از آنها استفاده شود و یا به عنوان سگ نگهبان در باغ نگهداری شوند. به اعتقاد اکثر دامداران و یا کسانی که به زبان عامیانه سگ باز شناخته می شوند، دم و گوش در سگ ها یک عضو اضافی بوده و باید بریده شود زیرا موجب افزایش هاری و وحشی گری می شود و یک سگ بدون گوش و دم بهتر می‌تواند از خود دفاع کند و هنگام درگیری امکان کنده شدن گوش و خونریزی در آنها وجود ندارد.

عمل زیبایی حیوانات چیست؟

جراحی زیبایی به معنای تغییر شکل ظاهری حیوان است که به دلایل خاص پزشکی یا عقیم سازی انجام نمی شود. بریدن دم و گوش در سگ ها یا قرار دادن پروتزها در چشم آنها و میوتومی و نورورتکتومی دم در اسب ها و هرگونه تغییر جسمی دیگر جهت اهداف آرایشی در همه گونه ها نمونه ای از جراحی زیبایی حیوانات محسوب می شود.

به صورت غیر قانونی در اکثر نقاط جهان، عمل های زیبایی انجام شده بر روی حیوانات می تواند: فرم دادن به بینی، بزرگ کردن چشم، گذاشتن لنز داخل چشم، صاف کردن و کشیدن پوست، برداشتن چربی، تیز کردن گوش افتاده، بوتاکس، کوتاه‌کردن دم، عمل حنجره و تغییر صدا باشد.

پاسخ به ۱۰ سوال کلیدی در مورد عمل زیبایی حیوانات

برای پاسخ به این سوالات، گفتگویی با جناب آقای صابر محمدی مدیر اجرایی و عضو هیئت مدیره مجمع فعالان زیست محیطی کشور داشته ایم که در زیر پاسخ ایشان را به ۱۰ سوال مهم در مورد بحث عجیب جراحی زیبایی حیوانات خواهیم شنید.

۱- آیا عمل زیبایی حیوانات در ایران حقیقت دارد؟ آیا گزارشی در این مورد دریافت کرده اید؟

در ایران اگر پرنده ای در آسمان کج پر بزند به ما گزارش می شود اما در ۵ سال اخیر هیچ گزارش موثقی نسبت به جراحی زیبایی حیوانات دریافت نکرده ایم. قبلاً گاهی اوقات گزارشاتی از کوتاه کردن گوش سگ ها از جمله سگ های دوبرمن که سگی با گوش های آویزانی است دریافت می کردیم، اما ما در مجمع فعالان زیست محیطی (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست ایران) کاملا موضوع فرم‌دهی به بینی، بوتاکس لب، بینی و چانه هر حیوانی را در ایران رد می کنیم و هیچ آماری همراه مستندات محکم که صحت این موضوع را ثابت کند و مورد تأیید ما باشد را در دست نداریم.

۲- آیا جراحی زیبایی روی حیوانات به دلیل علاقه مندی به حیوانات است یا اینکه این پدیده به نوعی یک مشکل روانی قلمداد می شود؟

در حالت کلی اگر خوشی یک حیوانی را فدای خوشی، تنبلی یا زیاده خواهی خودتان می کنید بدانید که نگهداری از حیوانات را از روی عشق انجام نمی دهید! مثلاً اگر از یک بلبل تنها در یک قفس نگهداری می کنید، این کار شما حیوان آزاری است نه حیوان دوستی. به همین ترتیب، خرید یک سگ، تغییر شکل ظاهری او با جراحی های زیبایی و نگهداری از او در حیاط در حالی که حیوان بیچاره تمام روز از شدت گرما هلاک می شود و حسرت گردش و فعالیت روزانه به دلش مانده، نشانه عشق به حیوانات نبوده بلکه نشانه خودخواهی انسان است. به طور کلی نباید میل به مالکیت، با عشق و دوست داشتن اشتباه گرفته شود.

در این مورد به جرأت می توان گفت این کار هیچ فرقی با حیوان آزاری نمی کند، انجام این عمل های جراحی نشان دهنده بیماری zoosadism و عدم سلامت روانی و شخصیتی در افرادی می باشد که اقدام به این کار می کنند. نباید عشق و حماقت را باهم اشتباه گرفت این دو کاملا باهم فرق دارند، مسلما کسانی که عاشق حیوانات هستند دست به این حماقت ها نمی زنند چون واقعا یک کار خلاف انسانی و غیر اخلاقی می باشد و باعث درد و رنج و آزار حیوانات می شود.

۳- نظر شما به عنوان فعال محیط زیست درباره انجام عمل زیبایی حیوانات چیست؟

انسان ها می توانند برای عمل جراحی زیبایی خود روی بینی، گونه و … تصمیم بگیرند اما حیوانات حق انتخاب ندارند و صاحبانشان برایشان تصمیم می گیرند. عمل جراحی زیبایی روی حیوانات همانند بوتاکس یا بریدن گوش سگ ها و فرم دادن به اندام آن ها یک عمل دردناک، غیر ضروری و بیهوده است.

روی برخی از نژاد های خاص سگ ها عمل جراحی زیبایی انجام می شود و این تصمیم را صاحبان حیوانات خانگی برای حیوانات خود می گیرند ولی جای تعجب اینجاست دامپزشکی که تن به این عمل های جراحی می دهد و برای پول هر کاری می کند چگونه سوگند دامپزشکی خورده است؟ دامپزشک بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه سوگندی برای حفاظت از جان و سلامت حیوانات بر اساس وجدان، شرف و اصول اخلاقی علم دامپزشکی می خورد و به آن متعهد می شود. باید بگوییم عمل جراحی زیبایی روی حیوانات خانگی بدور از شرف و انسانیت است. البته اگر دامپزشکی تشخیص دهد که انجام این جراحی ها واقعاً برای سلامتی حیوان ضروری است هیچ توجیهی برای انجام ندادن آن قابل قبول نیست و بنابر ضرورت بهداشتی و فیزئولوژیک انجام این گونه عمل ها بلامانع است.

۴- بوتاکس چیست؟

بی شک حیوانات اولین قربانیان جهالت انسان در قرن اخیر می باشند. همین بوتاکسی که به انسان تزریق می شود قبلاً بر روی حیوانات تست شده تا عوارض نداشته باشد. بوتاکس نام تجاری سم خطرناکی بنام بوتلین است. این سم با فلج کردن ماهیچه ها میتواند چین و چروک را برای مدتی از بین ببرد. از سال ۱۹۹۲ استفاده از این سم برای مصارف زیبایی آغاز شد و در سال ۲۰۰۲ شرکت «آلرگان» موفق شد مجوز تولید آن را به منظور مصارف زیبایی در آمریکا بگیرد و نام تجاری «بوتاکس» را برای آن انتخاب کرد. همان بوتاکسی که سالانه باعث کشته شدن میلیون ها حیوان آزمایشگاهی در سرتاسر جهان می شود، هم اکنون دوباره به حیوانات بیچاره تزریق می شود تا صاحبانشان از داشتن یک حیوان به ظاهر زیبا لذت ببرند. صفر تا صد عمل زیبایی حیوانات یعنی از تولید مواد تا انجام خود جراحی، جزوی از جنایات بشری محسوب می شود که تاریخ به خود ندیده.

۵- این عمل ها با چه هزینه ای انجام می شود؟

به تازگی لیستی از هزینه های جراحی زیبایی حیوانات منتشر شده که کاملا معلوم است که دروغی و ساختگی بوده و توسط یک فرد ناشی نوشته شده است. در این لیست عمل عقیم سازی که بیشتر جهت کنترل جمعیت حیوانات بی سرپناه شهری صورت میگیرد؛ بین ۲ تا ۴ میلیون نوشته شده که یک ادعای کاملا واهی است. هزینه عقیم سازی در ایران هم اکنون بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان می باشد که اعضای مجمع هر روزه حیوانات بسیاری را توسط دامپزشکان عقیم سازی می کنند. بی شک برخی با نشان دادن هزینه‌های چند ده میلیونی عمل زیبایی حیوانات می خواهند نشان دهند که یک سری آدم مرفه و بی درد با این کارها می خواهند کمی خودشان را سرگرم کنند در حالی که با وجود مدافعان حقوق حیوانات در ایران چنین چیزی محال است.

۶- انجام عمل جراحی زیبایی روی حیوانات چه تأثیری دارد؟

قطعا هر عضوی در بدن وظیفه‌ و وجودش حکمتی دارد و از دست دادن آن، به معنای عملکرد ضعیف‌تر است. به عنوان مثال دم برای سگ ها بسیار حائز اهمیت است زیرا سگ ها از دم خود برای برقراری رابطه، حفظ تعادل در دویدن، شنا کردن، کنترل خشم، هیجان، ترس، شادی و نشان دادن آمادگی برای حمله استفاده می کنند. سگ‌های بدون دم نمیتوانند با دیگر سگ ها و انسان ها ارتباط برقرار کنند و در انجام بسیاری از اعمال خود با مشکل مواجه می شوند.

هر گونه عمل زیبایی حیوانات با قطع کردن یا تغییر اندام مورد نظر همراه است. بریدن و تغییر شکل گوش یا دم حیوانات، قطع عضو است و می تواند باعث ایجاد تومور در بافت عصبی (neuroma) در انتهای قسمت بریده شده شود. دردی که در هنگام بریده شدن گوش یا دم حیوانات ایجاد می شود، دردی بنام «فانتوم» است که همان دردی را به همراه دارد که هنگام بریده شدن دست و پا در انسان ها حس می شود.

۷- چرا این پدیده و معضل اجتماعی با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی در جامعه ما شکل گرفته است؟

در شرایط فعلی کشور ما که تنها چند ده قلاده از یوزپلنگ ایرانی باقی مانده و روز به روز بر آمار حیواناتی که در معرض انقراض قرار می گیرند افزوده می شود و حتی حیوانات بی سرپناه خیابانی از بی آب و غذایی می میرند، باید به خاطر انجام چنین عمل هایی تأسف خورد چراکه این هزینه ها را می توان برای حفظ جان حیوانات بی سرپناه و بقای نسل حیوانات در حال انقراض صرف کرد و اینگونه بیهوده هدر نداد.

در ضمن رسانه ها تأثیر بسزایی بر روی فرهنگ مردم دارند؛ اهل رسانه بایستی به جای صرف انرژی، پول و زمان خود برای کپی پیست کردن اخبار فیک به دنبال انجام گزارشات مختلف برای اطمینان از صحت قضیه و نشر صحیح آن باشند زیرا همین آمارهای غلط در ذهن مردم جز نفرت و دوری از حیوانات چیزی دیگری را تداعی نمی کند.

جراحی‎ های زیبایی روی حیوانات خانگی، مصداق بارز حیوان آزاری است پس باید انجام این اعمال رسماً ممنوع اعلام شود و باید با کسانی که دست به این کارهای ناشایست می زنند از دامپزشک گرفته تا صاحبان قانونی برخورد کرد البته به پیشنهاد بنده برخورد قاطع است.

۸- برای جلوگیری از این معضل اجتماعی چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

این معضل اجتماعی همراه با اخبارهای فیک کنار آن تا زمانی که قانون حمایت از حیوانات در ایران به تصویب نرسد پا برجا خواهد ماند. مردم چنانچه دامپزشک یا مرکزی را می شناسند که دست به هرگونه عمل زیبایی حیوانات می زند، حتما مراتب را به مجمع فعالان زیست محیطی کشور گزارش دهند. نمایندگان و بازرسان ما در سراسر ایران آماده انجام بررسی ها و تهیه گزارشات و پیگیری از مراجع قضایی جهت برخورد قاطع با خاطیان می باشند.

۹- قانون در این باره چه می‌گوید؟

باید بدانید از دی ماه سال ۹۴، پلیس فدرال آمریکا (FBI) هر گونه نقض حقوق حیوانات همانند بی‌توجهی و غفلت، شکنجه و آزار آگاهانه، آزار و اذیت جسمی و روحی حیوانات را به مثابه جرم علیه جامعه و در زمره جرم هایی همانند قتل و آتش زدن عمدی رتبه بندی کرده است.

در استرالیا و کشورهای اروپایی، بریدن گوش و دم سگ‌ها ممنوع است و پیگرد قانونی دارد. اکثراً در سایر کشورها، تحولات و اقدامات اساسی در این زمینه صورت گرفته و در ساده ترین حالت قوانینی برای ممنوعیت بریدن دم و گوش سگ ها در حال شکل گیری اند. حتی در کشورهایی که بریدن دم و گوش سگ‌ها ممنوع نیست، بیشتر دامپزشکان مسئول و متعهد این نوع عمل جراحی ها را انجام نمی‌دهند چون آن را مخالف و مغایر با حقوق حیوانات می‌دانند. اما این موضوع باز هم قطعی نیست و تجارت سیاه آن رواج دارد. نمی توان دست روی دست گذاشت؛ ما چندین سال است که به جد پیگیر تصویب قانون حمایت از حیوانات در ایران هستیم.

۱۰- شاید این سوال خارج از موضوع باشد اما نظر شما درباره اجرای برنامه تولد و ختم برای حیوانات چیست؟

عمل زیبایی حیوانات زمین تا آسمان با اجرای برنامه ختم و تولد برای آنها تفاوت دارد. زمانی که حیوانات را جزو املاک و دارایی انسان ها بپنداریم و واقف به این موضوع نباشیم که این حیوانات علایق، خواسته ها و حقوقی دارند، می توانیم آنطور که دلمان می خواهد با آنها رفتار کنیم. اما وقتی به حیوانات به چشم اشیاء ننگریم و در قبال آنها مسئولیت اخلاقی احساس کنیم و با آنها یک رابطه عاطفی ایجاد نماییم، مطمئناً نسبت به درد و رنج آنها بی تفاوت نخواهیم بود. خیلی اوقات از رنج کشیدن آنها سردرگم خواهیم شد و به دلیل روابط عاطفی ایجاد شده شاید هم با رنج کشیدن آنها ما نیز رنج خواهیم کشید. حیوانات خانگی در برخی خانواده‌ها به چشم یکی از اعضای خانواده نگریسته شده و نمی توان به راحتی با مرگ آنها کنار آمد؛ از این رو چنانچه سگ یا گربه خانگی مان جانش را از دست بدهد بایستی یک مراسم خاکسپاری ساده در شأن همدم و همسفر چندین ساله مان برگزار کنیم. بزرگداشت روز تولد آنها نیز می تواند یک بهانه خوب برای به یادآوری ارزش والای یک حیوان خانگی برای خود و دیگران و همچنین دورهمی خوبی برای اعضای خانواده جهت شادمانی و سرور باشد.

سخن پایانی شما برای مردم ایران چیست؟

متأسفانه هستند خبرگزاری هایی که در اخبار محیط زیستی خود هر روز رنگ عوض می کنند و رسالت مشخصی ندارند و با انتشار مطالب فیکی همچون عمل زیبایی حیوانات افکار عمومی را از مسائل مهم اجتماعی دور می کنند. این گروه بیشترین ضربه را به حقوق حیوانات می زنند و با انتشار اخبار ضد و نقیض باعث نفرت مردم از حیوانات بی سرپرست و حتی حامیان حیوانات می شوند. چندی پیش یک مطلب تکان دهنده در یکی از روزنامه های افراطی ایران خواندم که در محتوای آن این جمله نوشته شده بود: «برخی افراد و سلبریتی ها مردم را تشویق به سگ گردانی و حیوان بازی می‌ کنند».

در کل جهان اللخصوص در ایران وجود رسانه قدرت می باشد و هر چه رسانه بزرگتر، تحلیلش باورپذیر تر است. متأسفانه خبرگزاری ها و روزنامه های ایران در بیشتر اوقات به حمایت از حیوانات به چشم حیوان بازی نگاه می کنند. این طرز نگرش و دیدگاه از دوران کودکی نگارنندگان این متون توهین آمیز ناشی می شود زیرا هنوز هم در روستاها و اکثر شهرهای ایران برخی افراد هستند که در زمینه توله کشی از سگ های نژاددار جنگی فعالیت می کنند و این حیوانات را بازیچه دست خود کرده و برای مسابقه جنگ سگ ها که قمار میلیونی در آن دخیل است آماده می نمایند. دایره دوستی نگارنندگان این متون توهین آمیز دقیقاً همین حیوان آزاران هستند، از این رو ما به عنوان متولی حمایت از حیوانات در ایران هیچ انتظاری از یک مشت نویسنده حقوق بگیر مرفه و الاف لاالبالی نداریم.

گفتگوی ما با جناب آقای صابر محمدی درباره پشت پرده عمل زیبایی حیوانات کاملاً کوتاه و گویا بود. قطعاً شنیدن سخنان مدیر اجرایی و عضو هیئت مدیره مجمع فعالان زیست محیطی کشور زبان گویا و معتبری برای بیان اندیشه های فعالان مدنی حوزه حمایت از حیوانات در ایران است. بی شک تیم تحریریه مجمع فعالان زیست محیطی نهایت تلاش خود را در جهت اشاعه فرهنگ حیوان دوستی در ایران به کار خواهد برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *