حقوق حیوانات ، چرا باید وجود داشته باشد؟

حقوق حیوانات ایران

من تو هستم، فقط متفاوتم!
این جمله مصداقی از مظلوم واقع شدن حیوانات در جهان امروزیست. حیواناتی که با رنج و عذاب زندگی می کنند و زبانی ندارند که حرف بزنند. به راستی انسان تا چه حد بر خود مغرور شده است که برای حیات و مرگ آنان تصمیم می گیرد؟ رعایت حقوق حیوانات ، حقوقی ضروری برای هر حکومت و دولتی است و باید نسبت به آن توجه داشته باشد اگرچه هنوز انسان برای رسیدن به آن مرحله به درک لازم نرسیده است ولی باید فرهنگ حمایت از حیوانات و ممانعت از حیوان آزاری و سو استفاده از آنان رقم بخورد.

⇐ انجمن حمایت از حیوانات ایران

حقوق حیوانات

انسان ها خود سرانه برای جاه طلبی هایشان جانداران مختلفی را از بین می برند. بشر از طریق اعتقادات اشتباه جنگی، بردگی، خشونت های افراطی جنسی و مذهبی دست به آزار و اذیت و کشتار حیوانات می زنند اگرچه تفسیر و باور های نادرستی در مورد آن دارند. مرزهایی که در طول تاریخ شکسته شده و کشتار های زیادی به وقوع پیوسته است از منقرض کردن نسل یهودی ها توسط نازی بگیرید تا به بردگی گرفتن انسان ها توسط فراعین مصر.

⇐ چگونه حامی حیوانات باشیم؟

امروز دیگر این اتفاقات حداقل در عصر تکنولوژی و ارتباطات کمتر رخ می دهد و شما زیاد شاهد همچین اتفاقاتی در سطح وسیع تر نیستید. امروزه در عصری وارد شده ایم که حیوانات به دلیل رشد جمعیت انسان ها با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می کنند و حامیان حیوانات کسانی هستند که علیه این تبعیض حقوقی به پا خواسته اند. صابر محمدی عضو هیئت مدیره و کمیته تخصصی مجمع فعالان زیست محیطی در این مورد می گوید: « بگذارید صدایمان را برای حق بی زبانان بلند کنیم و روبروی ظالمان حیوانات بایستیم که در قرن ۲۱ باید آزار و اذیت و کشتار حیوانات متوقف شود. انقلاب حقوق حیوانات ، انقلابی است برای اثبات ارزش آنان »
حمایت از حیوانات راهیست که شما را با دنیای جدیدی از مهربانی آشنا می سازد.

ادعای قدرت ظالمان حیوانات

همه ما در هر رنگ و نژادی احساس درد و شکنجه می کنیم و حیوانات دور از این باور نیستند. ظالمان باور دارند که حیوانات هیچ حس و درکی ندارند در حالی که اصلا اینطور نیست چونکه آنان نیز همانند ما احساس و درک دارند فقط تفاوت اساسی ما با آنان قدرت تفکر و عقل است. همه جانداران یک ارزش دارند و این ارزش توسط خداوند مورد تایید است. حمایت از حیوانات می تواند بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند توسط ظالمان باشد.

به دوستی با حیوانات و انسان ها بپردازید چراکه دوستی با آنان زندگی را لذت بخش می کند.

حقوق حیوانات ، اعتقادات و باور ها

دین مقدس اسلام و برخی ادیان دیگر نیز خوبی و مهربانی را آموزش می دهند و به عدالت تاکید دارند. عدالتی که برای همه جانداران یکسان است و حیوانات نیز حقوقی مشابه به انسان ها را دارا هستند. خزندگان، پستانداران، دوزیستان و … همگی بر پایه عدالت خداوند آفریده شده اند و کسی حق زیر پا گذاشتن حقوق و عدالت الهی را ندارد. آیا می توانید تصور کنید که فرزندانتان را درون یک قفس زندانی کرده اند؟ آیا دوست دارید که خواهر یا برادرتان را از شما جدا کنند؟ آیا تحمل زجر کشیدن دوستان خود را دارید؟ دزدی و قتل چقدر برایتان زجر آور است؟

⇐ چگونه از حیوانات محافظت کنیم؟

البته که جواب ما منفی هست زیرا هیچ جانداری، خشونت و درد را نمی خواهد دقیقا مثل خودتان. سوال اینجاست پس چرا ما با حیوانات همچین کاری را می کنیم؟ ما باید باور ها و اعتقادات عقیم را کنار گذاشته و از مرگ میلیون ها حیوان روی کره زمین جلوگیری کنیم. حدود یک قرن پیش، چارلز داروین نشان داد که همه ما دارای اجداد مشترک هستیم. همه ما درد و رنج را احساس می کنیم و ارزش یکسانی داریم. حقوق حیوانات باید رعایت شود و نسبت به آن همه مسئولیت پذیر باشند.

غرایز زندگی

همه موجودات به دنبال آرزو ها و غرایز ذاتی خود برای ادامه زندگی هستند. همه موجودات در رنج و عذاب هستند و انسان ها به طور عمدی برای خواسته های خودخواهانه در مقابل حیوانات ایستاده اند و باید به جرایمشان اعتراف کنند. ما هیچ چیز را با جایگزین کردن کیف و کفش چرمی با پارچه و خوردن گیاه و میوه به جای گوشت، از دست نمی دهیم اما موجودات بی زبان زندگی خود را به خاطر خودخواهی های کوتاه ما از دست می دهند و این اصلا خوشایند نیست.

عدم همکاری آموزش و پرورش در حمایت از حیوانات

از بچگی به جای حمایت از حیوانات به ما آموزش می دهند که بین موجودات تفاوت قائل شویم و ما را به خوردن گوشت فریب می دهند و می گویند که فقط این ماده غذایی دارای پروتئین است. گریه و زجر حیوانات خوردنی را می بینیم و با برخی از آنان به خاطر جلوه زیبایشان دوست و همراه می شویم. این بی زبانان را خانگی کرده و در زندان افکارمان حبس می کنیم. وقتی بزرگ می شویم همه این باورها تبدیل به یک عادت روزانه برای ما می شوند و دیگر حسی جز خوردنشان نداریم. بسیاری از حیوانات را کشته و پوستشان را برای پوشیدن استفاده می کنیم و ترشحات آنان را به عنوان یک منبع غذایی مقوی استفاده می کنیم.

توهم های دروغین بچگی را دور بریزید و با دنیای بدون گوشت آشنا شوید.

آزادی

رویای آزادی چقدر لذت بخش است؟ موج های برده داری که راه افتاده بودند و انسان های سیاه پوست یا هر نژاد دیگری را به عنوان یک زباله دورریختنی مورد تعارض قرار داده و برای بردگی استفاده می کردند. اسپارتاکوس در قیام برده داری سوم قبل از مسیح به خاطر برده داری زجر آور علیه امپراطوری روم به پا خواست اگرچه نتوانست در مقابل ظالمان بزرگ این سرزمین ایستادگی کند ولی از صفر به جایی رسید که هزاران سال است به خاطر قیامی که علیه این امراطوری کرده است نامش زنده مانده و در کتاب های بسیاری از او شجاعت او یاد می شود. حیوانات چه؟ چه کسی برای آنان قیام کرده است؟ حامیان حیوانات با تمام وجود علیه ظلم و ستم علیه این زبان بسته ها توسط انسان ها تا آخرین نفسی که دارند ایستادگی خواهند کرد تا در جهت پیشبرد اهداف حمایت از حیوانات جزو موج های اول باشند.

نتیجه گیری

همانطور که می دانید همیشه در قرن حاضر حیوانات برای استفاده های مختلف مورد تعارض قرار گرفته اند. اگر شما به حقوق آنان احترام قائلید باید نسبت به رعایت حقوق حیوانات اقداماتی را انجام دهید. این اقدامات می تواند گیاهخواری یا احترام به ارزش وجودی آنان باشد حال اگر با این زمینه آشنا نیستید باید مطالب مرتب با این حوزه را در سایت ما مطالعه کنید. شما نیز به عنوان یک انسان وظیفه و مسئولیت دارید و در حمایت از حیوانات باید راسخ باشید.

برای دریافت کارت عضویت حامی حیوانات بصورت ملی و بین المللی از طریق این لینک اقدام کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *