۱۰ روش عجیب زایمان حیوانات که باید بدانید!

زایمان حیوانات

تولد، عمل یا فرآیند به دنیا آوردن فرزندان است که واژه فنی مورد استفاده برای این فرآیند، زایمان نامیده می شود. در زایمان حیوانات پستاندار این فرآیند توسط هورمون هایی شروع می شود که باعث انقباض دیواره های عضلانی رحم شده و جنین را در مرحله رشد هنگامی که آماده تغذیه و تنفس است، از بدن خارج می کنند. در بعضی از گونه ها فرزندان زودرس هستند و می توانند تقریباً بلافاصله پس از تولد حرکت کنند اما در برخی دیگر آنها به محض تولد قادر به حرکت نبوده و کاملاً به والدین خود وابسته می باشند. در کیسه داران جنین در یک مرحله بسیار نابالغ پس از یک دوره کوتاه حاملگی متولد می شوند و بقیه فرایند رشد خود را در کیسه رحم مادر طی می کنند.

فقط پستانداران نیستند که زایمان می کنند. برخی از خزندگان، دوزیستان، ماهی ها و بی مهرگان نیز جنین های رشد یافته خود را در درون خود حمل می کنند. برخی از آنها تخم گذار بوده  و تخم ها در داخل بدن مادر هچ می شوند و برخی دیگر مانند پستانداران، زنده زا بوده و جنین داخل بدن مادر رشد می کند. در ادامه با مجمع فعالان زیست محیطی کشور (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست) همراه باشید تا با برخی از عجایب زایمان حیوانات آشنا شوید. قطعاً دانستن این موارد برایتان جالب خواهد بود.

روند تولیدمثل در گونه های مختلف جانوری

۱- پستانداران

پستانداران بزرگ مانند نخستی ها، گاوها، اسب ها، برخی از خارپشت ها، زرافه ها، اسب های آبی، کرگدن ها، فیل ها، فوک ها، نهنگ ها، دلفین ها و خوک های دریایی به طور کلی در هر زایمان یک بچه به دنیا می آورند اگرچه ممکن است دو قلوزایی یا چند قلوزایی هم در آنها اتفاق بیفتد. روند زایمان حیوانات پستاندار مانند یک انسان است، اگرچه در بیشتر آنها فرزندان زودرس است. به این معنا که نوزاد در وضعیت پیشرفته تری نسبت به نوزاد انسان متولد شده و اندکی پس از تولد قادر به ایستادن، راه رفتن، دویدن یا شنا کردن (در مورد پستاندار آبزی) است.

نوزادان نهنگ ها، دلفین ها و خوک های دریایی ابتدا از دم متولد می شود که خطر غرق شدن را به حداقل می رساند. مادر، نوزاد تازه متولد شده را تشویق می کند تا برای نفس کشیدن به سطح آب برود. اکثر پستانداران کوچکتر در هر زایمان چند بچه به دنیا می آورند که گاهی اوقات تعداد آنها می تواند به ۱۲ عدد یا بیشتر برسد. در این حیوانات، هر جنین توسط کیسه آمنیوتیک خود احاطه شده و جفت جداگانه ای دارد که حین زایمان از دیواره رحم جدا شده و جنین به سمت کانال زایمان حرکت می کند. در پستانداران بزرگ دوقلوزایی بسیار نادر است اما دوقلوزایی حتی گاهی اوقات برای پستانداران بزرگی به اندازه فیل ها نیز اتفاق می افتد.

زایمان حیوانات گاو
زایمان گاو
  • گاوها

یک گاو در هنگام زایمان طبیعی گوساله سه مرحله زایمان را پشت سر می گذارد. در طی مرحله اول، حیوان به دنبال مکانی آرام و دور از بقیه گله می گردد. تغییرات هورمونی باعث می شود بافت های نرم کانال زایمان شل شوند و همزمان بدن مادر برای تولد آماده می شود. انقباضات رحم از خارج مشخص نیست اما ممکن است گاو بی قرار باشد. او ممکن است آشفته و متناوب در حالت ایستاده و دراز کشیده باشد در حالی که دم کمی بلند و کمر قوس دارد. جنین با هر انقباض به سمت کانال تولد رانده می شود و دهانه رحم گاو به تدریج گشاد می شود. مرحله یک ممکن است چندین ساعت طول بکشد و وقتی دهانه رحم کاملاً گشاد شود به پایان می رسد.

مرحله دو زایمان حیوانات پستانداری مثل گاو زمانی است که بیرون زدگی کیسه آمنیوتیک را از فرج می توان مشاهده کرد که بعد از آن سم های جلویی و سر گوساله ظاهر می شود. در مرحله دوم، گاو برای فشار دادن به پهلو دراز می کشد و گوساله از طریق کانال تولد به جلو رانده می شود. زایمان کامل گوساله نشان دهنده پایان مرحله دو است. اگر گاو در این مرحله دراز بکشد، دست و پا می زند، سپس می چرخد و شروع به لیسیدن گوساله می کند. گوساله چند نفس اول خود را می کشد و در عرض چند دقیقه در تلاش است تا بلند شود.

سومین و آخرین مرحله زایمان، زایمان جفت است که معمولاً طی چند ساعت دفع می شود و غالباً توسط گاو خورده می شود.

زایمان حیوانات سگ
زایمان سگ
  •  سگ ها

تولد در سگ ها توله زایی نامیده می شود. زمان توله زایی و زایمان حیوانات سگ سان، انقباضات رحمی بیشتر می شود. زایمان سگ ها را نیز می توان به ۳ مرحله تقسیم کرد. مرحله اول این است که دهانه رحم گشاد می شود که باعث ناراحتی و بی قراری سگ می شود. علائم رایج این مرحله نفس نفس زدن، غذا نخوردن یا استفراغ است. این مرحله ممکن است تا ۱۲ ساعت طول بکشد.

مرحله دوم، دنیا آمدن توله ها است. کیسه آمنیوتیک که مانند یک بالون خاکستری براق به نظر می رسد و یک توله سگ در داخل آن قرار دارد، از طریق فرج بیرون می آید. پس از انقباضات بیشتر، کیسه دفع می شود و سگ غشایی را پاره می کند که آزاد کننده مایع شفاف بوده و توله سگ بیرون می آید. مادر بند ناف را جویده و توله سگ را لیس می زند و این امر باعث تحریک در نفس کشیدن توله می شود. اگر توله سگ در حدود ۶ دقیقه اولین نفس نکشد، احتمال مرگ وجود دارد. توله سگ های دیگر به روشی مشابه یکی یکی معمولاً با فشار کمتر نسبت به اولی در فواصل ۱۵ تا ۶۰ دقیقه ای متولد می شوند.

مرحله سوم عبور جفت است. این امر اغلب همراه با مرحله دو با عبور هر یک از فرزندان اتفاق می افتد. مادر معمولاً پس از زایمان، جفت را می خورد. این  یک نوع سازگاری برای تمیز نگه داشتن لانه و  ممانعت از شناسایی شکارچیان است.

۲- کیسه داران

زایمان حیوانات کیسه دار هم به نوبه خود بسیار جالب است. نوزاد یک کیسه دار در حالت بسیار نارس متولد می شود. دوره حاملگی معمولاً کوتاهتر از فواصل بین دوره های فحلی است. اولین علامت قریب الوقوع بودن تولد این است که مادر کیسه خود را تمیز می کند. هنگام تولد، نوزاد صورتی، نابینا و بی مو می باشد و چند سانتی متر طول دارد.

کانگورو و بچه اش
کانگورو و بچه اش

نوزاد به منظور تنفس از سوراخ های بینی خود استفاده می کند و بازوهای خود را به موهای مادر می چسباند اما پاهای عقبی آن رشد نکرده است. از میان خز مادرش می خزد و به کیسه راه می یابد. در کیسه خودش را به پستانک می چسباند که در داخل دهان او متورم می شود. تا چند ماهگی به پستانک متصل می ماند تا اینکه برای تولد دوباره به اندازه کافی رشد کند.

۳- سایرحیوانات

بسیاری از خزندگان و اکثریت قریب به اتفاق بی مهرگان، بیشتر ماهی ها، دوزیستان و همه پرندگان تخم گذار هستند یعنی رشد جنینی آنها در داخل بدن مادر کم است یا اصلاً اتفاق نمی افتد. در ارگانیسم های آبزی، لقاح تقریباً همیشه خارجی است و اسپرم و تخمک در آب آزاد می شود ( به استثنای کوسه ها و حلزون ها که باروری داخلی دارند). میلیون ها تخم ممکن است بدون درگیری والدینی تولید شود در حالی که انتظار می رود تعداد کمی زنده بمانند.

بی مهرگان زمینی همچنین ممکن است تعداد زیادی تخم بگذارند که تعداد کمی از آنها ممکن است جان سالم بدر برده و به نوزاد تبدیل شوند. برخی از ماهی ها، خزندگان و دوزیستان استراتژی متفاوتی را در پیش گرفته اند و تلاش خود را برای تولید تعداد کمی از بچه ها در مرحله پیشرفته تر که احتمال زنده ماندن تا بزرگسالی دارند، انجام می دهند. پرندگان از بچه های خود در لانه مراقبت می کنند و نیازهای آنها را پس از جوجه ریزی تأمین می کنند و شاید تعجب آور نباشد که با توجه به نیاز آنها به پرواز، رشد داخلی در پرندگان رخ نمی دهد.

تخمک گذاری
تخم گذاری حیوانات

تخمک گذاری یا تخم گذاری (Ovoviviparity) یک روش تولید مثل یا زایمان حیوانات است که در آن جنین در داخل تخم هایی ایجاد می شود که در بدن مادر باقی می مانند تا زمانی که آماده هچ شدن شوند. حیوانات تخمگذار از نظر وجود لقاح داخلی و تولد جنین در حالت پیشرفته مشابه حیوانات زنده زا (viviparous) می باشند اما از نظر عدم اتصال جفت متفاوت هستند و بچه های متولد نشده از زرده تخم تغذیه می شوند.

بدن مادر تبادل گاز یا همان تنفس را تأمین می کند اما این امر تا حد زیادی برای حیوانات تخم گذار نیز لازم است. در بسیاری از کوسه ها تخم ها در مجرای داخل رحم مادر هچ می شوند و جنین با زرده تخم و مایعات ترشح شده توسط غدد موجود در دیواره های مجرا تغذیه می شود. کوسه های Lamniforme عمل تخمک گذاری را انجام می دهند، جایی که اولین جنینی که از آن خارج می شود تخم های باقی مانده و توله های کوسه ببر شنی جنین های مجاور را می خورد. کوسه های requiem پیوند جفتی را با نوزاد در حال رشد حفظ می کنند، این عمل viviparity نامیده می شود. این حالت بیشتر شبیه حاملگی پستانداران است تا ماهیان دیگر. در همه این موارد کودکان، زنده متولد شده و نارس نمی باشند.

اکثر سسیلیان ها (یک دوزیست کرم مانند) تخمگذار هستند و فرزندانی رشد یافته به دنیا می آورند. هنگامی که نوزادان، کیسه های زرده (یک کیسه غشایی حاوی زرده متصل به جنین خزندگان و پرندگان و لارو برخی از ماهی ها) خود را به اتمام رساندند، از مواد مغذی ترشح شده سلول های پوشاننده مجرای تخمدان و حتی سلول هایی که با دندان های مخصوص تراشیدن می خورند، تغذیه می کنند.

سمندر آلپی و چندین گونه از غوک تانزانیا در تیره Nectophrynoides تخم گذار هستند. جنین آنها به صورت لارو داخل مجاری مادری رشد می کنند و در نهایت به عنوان نوزادان کامل ظاهر می شوند.

یک شکل بسیار پیشرفته ای از زایمان حیوانات که زنده زایی جفتی نامیده می شود در برخی از گونه های عقرب و سوسک، جنس خاصی از کوسه ها، مارها و کرم های مخملی مشاهده می شود. در این حیوانات، جنین در حال رشد به نوعی از ساختار جفت تغذیه می کند. اولین جفت شناخته شده اخیراً در گروهی از ماهیان منقرض شده به نام پلاکودرم یافت شد. یک فسیل از Gogo Formation استرالیا که در دوره Devonian حدود ۳۸۰ میلیون سال پیش گذاشته شده بود، با جنینی در داخل آن پیدا شد که از طریق بند ناف به کیسه زرده متصل شده بود. این یافته این فرضیه را تأیید کرد که زیر گروهی از پلاکودرم ها تخم های خود را در داخل بدن بارور می کردند.

برخی از گونه های مارمولک، کرم های کور و بسیاری از گونه های سوسمارهای شن زی زنده را هستند. برخی دیگر تخم گذار بوده اما برخی دیگر از جمله اعضای جنس های Tiliqua و Corucia بچه هایی را به دنیا می آورند که در داخل بدن رشد کرده و تغذیه خود را از جفت پستاندار مانند متصل به داخل رحم مادر می گیرند. زنده زایی در مارها نادر است و فقط افعی و مار بوآ زنده زا می باشند.

اکثر حشرات تخم گذاری می کنند اما تعداد کمی از آنها فرزندی به دنیا می آورند که دقیقاً شبیه بزگسالان است اما با اندازه کوچک. شته دارای چرخه زندگی پیچیده ای است و در ماه های تابستان قادر است با سرعت زیادی تکثیر یابد. تولید مثل آن به طور معمول پارتنوژنتیکی و زنده زایی می باشد. ماده ها تخم های غیر بارور تولید و در بدن خود نگهداری می کنند. جنین ها در تخمدان های مادرشان رشد می کنند و فرزندان کلون های مادران شان می باشند.

 ۱۰ مورد از عجیب ترین روش های زایمان حیوانات

حیوانات روشهای مشخصی برای زایمان دارند. بسته به گونه، نوزادان می توانند از نر یا ماده متولد شده و روند تخمگذاری و جوجه ریزی در حیوانات بسیار متفاوت است. در این قسمت ۱۰ مورد از عجیب ترین انواع حاملگی و زایمان حیوانات را برای شما ذکر می کنیم.

۱- زرافه ها بچه های خود را سرپا به دنیا می آورند!

مدت زمان بارداری زرافه های ماده ۱۴ تا ۱۵ ماه می باشد. آنها وقتی زایمان می کنند، رو پاهای خود می ایستند تا گوساله را بیرون بکشند. وقتی کودک زرافه ظاهر شد، روی زمین می افتد. ارتفاع این سقوط می تواند حدود ۱ متر و ۸۰ سانتی متر باشد که به پاره شدن بند ناف زرافه کمک می کند. در هنگام تولد، زرافه ها تقریباً ۴۵ تا ۶۸ کیلوگرم وزن و ۱۸۰ سانتی متر قد دارند. برای زرافه ها، فرآیند تولید مثل وقتی شروع می شود که یک زرافه نر با نوشیدن ادرار زرافه ماده تعیین می کند که او گرمش شده یا نه.

۲- بچه های وزغ های سورینام از پشت آنها متولد می شوند!

وزغ های سورینام از سوراخ های پشت مادرشان وارد این جهان می شوند. ماده وزغ به خاطر اینکه از شکار شدن می ترسد سعی می کند به اعماق آب رفته و با شنیدن صدای خاص ایجاد شده از طریق استخوان گلوی وزغ های نر که نشانه آمادگی او برای جفت گیری می باشد، از مخفی گاه خود خارج می شود. بعد از گذاشتن تخم ها توسط ماده، وزغ نر آنها را بارور کرده به بعد از بارور ساختن به پشت ماده می پرد. او تا ۱۲ ساعت در داخل آب به صورت دایره وار می چرخد تا تمام آنها را در پشت ماده قرار می دهد. این تخم ها هنگامی که کاملاً رشد کنند در پشت وزغ ماده می مانند. لایه ای از پوست روی تخم ها رشد کرده و از آنها محافظت می کند تا زمانی که از تخم خارج شوند. بعد از حدود هفت روز، نوزاد وزغ ها از سوراخ های پوست محافظ خارج می شوند. آنها می توانند به طور مستقل به زندگی خود ادامه داده ولی سوراخ های بزرگ در پوست وزغ مادر باقی می ماند.

وزغ های سورینام
وزغ های سورینام

۳- روند زایمان کفتارهای خال دار دردناک و پرخطر می باشد!

کفتارهای ماده سه برابر تستوسترون بیشتری از کفتارهای نر دارند که منجر به یک روند زایمان عجیب و غریب می شود. کفتارهای ماده از طریق کلیتوریس خود که شبهِ آلت تناسلی نیز نامیده می شود زایمان می کنند. مجرای تولد کفتار فقط ۲٫۵ سانتی متر عرض دارد و در نتیجه بسیاری از نوزادان کفتار هنگام تولد، زنده نمی مانند. خفگی یک اتفاق مکرر برای توله ها است، همچنانکه مرگ ماده های کفتار که برای اولین بار است زایمان می کنند، اغلب اتفاق می افتد. در حقیقت نوزاد این حیوانات که حدود ۲ کیلو وزن دارند از یک مجرای باریک ۲.۵ سانتی متری متولد می شوند. در کفتارهای ماده ای که برای اولین بار زایمان می کنند، احتمال این که نوزاد در این مجرا گیر کند و خفه شود خیلی زیاد است. از این رو می توان گفت که غالباً اولین زایمان کفتارها ممکن است علاوه بر مرگ نوزاد به مرگ خودشان نیز منجر شود.  مرگبارتر اینکه این نوزاد مرده یا زنده نتواند از این مجرا خارج شده و داخل شکم بماند. سایر حیوانات همانند میمون های سنجابی، لمور، فوساس (یک پستاندار گوشتخوار شبیه به گربه) و گربه زباد (پستاندارانی با صورتی شبیه گربه و بدنی شبیه خرس، نیز دارای شبه آلت تناسلی می باشند.

۴- پلاتیپوس از معدود پستانداران تخمگذار است!

پلاتیپوس یکی از پنج پستاندار تخمگذار است. ماده این حیوان حفره ای درست می کند و تخم های خود را در آنجا می گذارد. تخم ها به مدت دو هفته در شکم می مانند و سپس پلاتپوس ماده ۱۰ روز روی تخم ها می خوابد و آنها را با دم خود گرم می کند. پلاتیپوس ماده با ساختار دندان مانندش که برای شکستن پوسته تخمک می باشد و کارونکل که برجستگی قوی روی پوزه می باشد، به روند هچ شدگی تخم کمک می کند. پلاتی پوس ماده بعد از گذاشتن تخم ها، هنگامی که احساس خطر می کند، سمی ترشح می کند تا از تخم های خود در برابر مهاجمان محافظت کند. نوزادان بعد از بیرون آمدن از تخم، از شیر مادر تغذیه کرده و تا ۱۷ هفته داخل سوراخ می مانند. نوزادان تازه متولد شده؛ کور، بدون مو و بسیار آسیب پذیر می باشند. با اینکه این پستانداران تخم گذار غدد پستانی دارند ولی به علت عدم وجود نوک پستان، شیر از طریق غدد پستانی موجود روی پوست و از طریق شیارهای شکمی خارج می شود و نوزادان شیر را از آنجا تغذیه می کنند! تغذیه با شیر مادر تا ۴ ماهگی ادامه می یابد و بعد از گرفته شدن از شیر ابتدا مادر سوراخ را ترک می کند و بعد از مدتی بچه هایش نیز از سوراخ بیرون می آیند تا زندگی جدید خود را شروع کنند.

پلاتیپوس
پلاتیپوس

۵- نوزادان جانوران کیسه دار به صورت نارس متولد می شوند!

زمان جفت گیری تا تولد کیسه داران، ۱۱ تا ۴۲ روز می باشد. بچه ها هنگام تولد بسیار کوچک بوده و کم پیش می آید که بیشتر از ۱ گرم وزن داشته باشند. رشد آنها ناقص بوده و بعد از تولد، بقیه مراحل رشدشان را در کیسه سپری می کنند. چون بزرگ شدن بچه ها نیاز به انرژی زیادی دارد میزان مرگ و میر در بین مادران بالا می باشد. بچه ها برای مدت طولانی شیر مادر را می خورند. جالب است بدانید که چون فرزندان این جانوران با فاصله های زمانی کوتاهی از همدیگر متولد می شوند و بچه قبلی هنوز از کیسه خارج نشده، بچه بعدی به دنیا می آید مادر مجبور است به هر دو بچه خود شیر دهد. در این هنگام است که سینه های مادر دو نوع شیر تولید می کند که متناسب با نیازهای سنی بچه هایش می باشد. شیر رقیق با کربوهیدرات و کمی پروتئین برای بچه تازه متولد شده و شیر پرچرب برای فرزند بزرگتر!

کیسه داران ماده (کانگوروها، والابی، صاریغ) دارای دو رحم هستند. آنها همچنین دارای سه واژن هستند دو واژن برای مقاربت و یک واژن برای زایمان. زایمان حیوانات کیسه دار در نوع خود بسیار عجیب است. کیسه داران مانند اکثر پستانداران جفت ندارند و نوزادان فقط حدود یک ماه در رحم مادر می مانند. سپس آنها به صورت نارس متولد می شوند. در این مرحله از زندگی، چشم و گوش آنها خیلی رشد نکرده است اما بینی، دهان و اندام های جلویی آنها آن قدری رشد کرده که می توانند به کیسه مادر خود بروند و بقیه فرآیند رشد خودشان را در آنجا سپری کنند. نوزادان کیسه دار برای رشد خودشان  وابستگی زیادی به شیر مادرشان دارند.

۶- اسب های دریایی نر زایمان می کنند!

اسب دریایی یکی از گونه های سوزن ماهی ها می باشند که بیش از ۳۰۰ گونه دارند. برای تولید مثل، اسب دریایی ماده تخم های خود را در کیسه بچه اسب دریایی نر می گذارد، جایی که تخم ها در آنجا بارور می شوند. بعضی اوقات تخم ها به جای کیسه به دم نر متصل می شوند. پس از حدود ۲۰ روز اسب دریایی نر بیش از هزار اسب دریایی کوچک به دنیا می آورد. لوله ماهی ها و اژدهای دریایی برگ دار نیز از این طریق زایمان می کنند. وظیفه لوله ماهی و اژدهای دریایی برگ دار نر هست که از تخم ها تا مرحله بیرون آمدن نوزاد از تخم در درون بدن خودشان مراقبت کنند. تمامی این گونه ها یک مراسم جفتگیری طولانی مدت را طی می کنند که شامل ساعت ها رقصیدن و پیچ و تاب بدن گونه نر و ماده در کنار هم است. از طریق این حرکات موزون است که آن ها می توانند حرکاتشان را با هم هماهنگ کرده و بدین ترتیب جنس ماده می تواند تخمک هایش را به دقت در کیسه جنس نر قرار داده و سپس محل را ترک کند.

۷- سیکلیدها تخم های بارور شده را در دهان خود نگه می دارند!

سیکلید ها (Cichlids) از خانواده بزرگ ماهی به نام سیکلیدا (Cichlidae) هستند که ماهی تیلاپیا و کوسه ماهی ها هم متعلق به این خانواده می باشند. هنگام تولید مثل، نرها تخم های بارور شده را در دهان خود قرار می دهند، جایی که تا زمان هچ شدن آنجا باقی می مانند. به این فرآیند دهان پروری (mouthbrooding) گفته می شود. ماهی نر در این زمان قادر به خوردن غذا نیست. گاهی اوقات ماهی ماده تخم های بارور شده را در دهان خود حمل می کند و یا نر و ماده تخم ها را با همدیگر مبادله می کنند که اصطلاحاً آن را دهان پروری دو والدینی می نامند. به طور معمول ماهی هایی که از طریق ترشح دهان به دنیا می آیند در ابتدا دارای وزن کم هستند و برای تغذیه و رشد به زمان بهبودی نیاز دارند.

۸- گربه ماهی کوکو دیگران را مجبور می کند که بچه های او را بزرگ کنند!

گربه ماهی کوکو برای به دنیا آوردن درگیر یک بازی پرهرج و مرج برای زایمان می شود. گربه ماهی از دهان سیکلیدها برای نگهداری تخم های خود استفاده می کند. این گربه ماهی شنا می کند و تخم هایش  را در دهان سیکلید قرار می دهد تا حمل کند. سیکلید نر با این فکر که تخم های ماده خودش است تخم گربه ماهی را نیز در دهان خود جای می دهد. همه این اتفاقات در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد. از آنجا که تخم های این گربه ماهی سریعتر از بقیه تخمهای سیکلید رشد می کند و نوزادان او زودتر از نوزادان سیکلیدها از تخم خارج می شوند، غالباً تخم های خود سیکلید را می خورند.

۹- زنبورهای عنکبوتی روند زایمان کمی نگران کننده ای دارند!

زایمان حیوانات عجایب شگفت انگیزی دارد. زنبور عنکبوتی برای تولید مثل ابتدا یک عنکبوت شکارچی را نیش می زند تا جایی که فلج شود و سپس تخم های خود را در شکم آن هایی که هنوز زنده هستند، می گذارد. بعد آن ها را در حالی که قدرت حرکت ندارند، به حال خود رها می کند تا لاروهای خودش بتوانند از درون آن عنکبوت ها را خورده و رشد کنند. زنبور منتظر می ماند تا تخم ها باردار شده و هچ شوند. سپس بعد از هچ شدن تخم خود، عنکبوت را کاملاً می بلعد.

زنبورهای عنکبوتی
زنبورهای عنکبوتی

۱۰- کرم های پهن می توانند به دو قسمت تقسیم شوند و کرم های پهن جدید ایجاد کنند!

این کرم ها به روش تولید مثل می کنند. اولاً کرم های پهن تخم های لقاح یافته ای می گذارند که در یک پیله در داخل بدن آنها رشد می کند. ثانیاً کرم می تواند تخم های خود را با اسپرم موجود در بدن خود بارور کند. کرمهای پهن می توانند با شکافتن تکه ای از بدن خود و سپس رشد آن و تبدیل آن به کرم دوم، زاد و ولد کنند. گزینه سوم برای تولید مثل کرم پهن، شمشیر بازی آلت تناسلی مرد نامیده می شود که عبارت است از فشار دادن اسپرم به داخل پوست خارجی کرم پهن دیگر.

شگفت آورتر اینکه…

جالب است بدانید حدود ۷.۷ میلیون گونه جانوری شناخته شده، روی زمین زندگی می کنند. جالب تر این که حدود ۹۵درصد گونه های جانوری در اقیانوس و ۹۹ درصد از گونه های جانوری سطح اقیانوس هنوز کشف نشده است. پس تا زمانی که تمام گونه‌های موجود در زمین را مطالعه نکرده‌ایم، نمی‌توانیم برآورد کنیم که هر روز چه تعداد حیوان به دنیا می‌‎آیند؟ در نتیجه بسیاری از شگفتی های زایمان حیوانات هنوز هم ناشناخته باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *