دهان حیوانات چگونه برای بقا سازگاری یافته است؟

دهان حیوانات
دهان انسان فایده های زیادی دارد. انسان ها از دهان برای خوردن و آشامیدن استفاده می کنیم. دهان انسان کاربردهای زیادی دارد اما دهان حیوانات تنها برای خوردن یک نوع غذا مناسب است. در واقع بعضی از حیوانات، دهان های ساده و ابتدایی دارند. دندان های جلو یا پیشین برای بریدن و پاره کردن غذا و دندان های عقبی یا آسیا برای جویدن و خرد کردن آن به کار می روند.

اگرچه انسان ها از راه بینی تنفس می کنند، اما در صورتی که نفس کم بیاورد، انرژی زیادی بخواهد یا سرما خورده باشد از راه دهان هم می تواند نفس بکشد. زبان انسان هم فایده های زیادی دارد. علاوه بر اینکه به وسیله زبان می تواند غذا را لیس بزند، هنگام جویدن غذا هم از زبان کمک می گیرد. زبان، پرزهای چشایی دارد که انسان با کمک این پرزها، متوجه شیرینی، ترشی، شوری یا تلخی غذا می شود.

اگر تمایل دارید با انواع دهان حیوانات آشنا شوید یا اطلاعاتی درباره این موضوعات کسب کنید که چه حیواناتی دارای زبان های چسبناک یا دندان های نیش هستند یا دهان کدامیک از حیوانات ساده بوده یا در طول عمرشان تغییر می کند و… پیشنهاد می کنیم تا انتها ما را همراهی بفرمایید.

دهان انواع گونه های جانوری

۱- گوشتخواران (predator animals)

دهان حیوانات گوشتخوار نظیر شیرها، ببرها، گرگ ها و روباه ها برای گرفتن و خوردن سایر جانوران کاملاً مناسب است. آرواره های نیرومند و دندان های نیش مانند آنها، برای به چنگ آوردن و کشتن شکار به کار می روند. این جانوران شکارچی هم مانند انسان، روی زبان خود پرزهای چشایی دارند.

گوشتخواران
دهان گوشتخواران
 • شیرها درست مثل گربه های خانگی، با زبان خود آب را لیس می زنند و می نوشند.
 • بعضی از گوشت خواران از دهان خود برای تولید صدا استفاده می کنند. مثلاً گرگ با زوزه کشیدن، ارتباط خود را با سایر اعضای گروه خود حفظ می کند.
 • بعضی از گوشت خواران در دریا زندگی می کنند. وال های قاتل، ماهی ها و دیگر پستانداران دریایی را به صورت گروهی شکار می کنند. مشهور است که این وال های قاتل به طرف خوک های دریایی، دلفین ها و حتی وال های دیگر حمله می کنند و آنها را می خورند.
 • عنبر ماهی تنها در فک پایینی خود، دندان دارد و از این دندان برای گرفتن و خودن ماهی مرکب غول پیکر استفاده می کند.

۲- پرندگان (birds)

منقار، نقش دهان را در پرندگان ایفا می کند. پرندگان انواع بسیار گوناگونی دارند و شکل منقار آنها به نوع غذایی که می خورند، بستگی دارد.

منقار پرندگان
چند نمونه از منقار پرندگان
 • بلبل آبی اروپایی، منقاری کوتاه و نوک تیز دارد که برای گرفتن و خوردن حشرات و نوک زدن به میوه ها مناسب است.
 • عقاب ها و جغدها، منقارهای قوی، تیز و خمیده ای دارند که برای گرفتن و خوردن پستانداران کوچک یا پرندگان بسیار مناسب است.
 • پرندگانی که از سواحل ماسه ای و جلگه های دهانه رودخانه ها و دریاچه های کم عمق تغذیه می کنند، منقارهایی بلند برای شکار کردن و گرفتن موجودات زنده موجود میان ماسه ها و زیر آب دارند. تلیله (پرنده نوک دراز آبی، Calidris) از منقار تیز و بلند خود، برای گرفتن کرم های دریایی و سایر جانوران کوچک دریایی که زیر شن ها زندگی می کنند، بهره می گیرند.
 • مرغان مگس خوار، منقارهای تیزی دارند که با آن، شهد گل ها را می مکند.
 • اردک ها منقاری پهن و تختی دارند که برای از صافی گذراندن آب گل آلود و یافتن غدا به کار می برند. علاوه بر این، پرندگان از منقارهای خود برای ساخت لانه و آواز خواندن استفاده می کنند.
 • طوطی دم بلند آمریکای جنوبی با منقار قوی خود، پوست گردو و هسته گیاهان را می شکند. این طوطی از منقار خود به عنوان یک عضو کمکی برای بالا رفتن از بلندی ها، استفاده می کند. او همچنین مرتب کردن پرهای خود یا جفتش را با منقارش انجام می دهد.
 • تنها پرندگان نیستند که منقار دارند، بلکه پلاتی پوس که نوعی پستاندار آبزی، منقاردار، صدف خوار و تخم گذار است؛ او منقاری چرم مانند و پهن نظیر منقار اردک دارد. منقار پلاتی پوس بسیار حساس بوده و بوسیله آن، خرچنگ های آب شیرین، کرم ها و قورباغه ها را شکار می کنند.

در همین رابطه بخوانید: مگر پستانداران تخمگذار هستند؟!

 • هشت پاها و ماهی های مرکب نیز منقارهایی دارند که در مرکز بازوان مکنده آنها قرار دارد. این جانوران بوسیله منقارهایشان، پوسته خرچنگ های معمولی و خرچنگ های دریایی را می شکنند.

۳- گیاهخواران (Vegetarian animals)

دهان حیوانات گیاهخوار برای خوردن علف ها، گیاهان و میوه کاملاً مناسب است. علف خواران با دندان های پیشین خود، علف ها و برگ های گیاهان را گاز می گیرند. همچنین این جانوران با دندان های آسیای بزرگ خود، غذا را پیش از بلعیدن خرد و آسیاب می کنند.

جانوران گیاهخوار
دهان جانوران گیاهخوار
 • بسیاری از علف خواران بزرگ مثل آهو و گورخر به صورت گله باهم زندگی می کنند تا بتوانند در برابر گوشت خوارانی نظیر شیر و یوزپلنگ از خود محافظت کنند.
 • گورخرها مثل بسیاری از پستانداران با استفاده از دهانشان، صدا تولید می کنند.
 • جانوران گیاهخوار، شکل ظاهری و جثه های متفاوتی دارند و در زیستگاه های مختلف زندگی می کنند. خرگوش هایی که در زیرزمین زندگی می کنند، به سطح زمین می آیند تا از علف ها و گیاهان تغذیه کنند.
 • میمون ها بالای درخت زندگی می کنند و برگ و میوه می خورند.
 • برخی از حلزون های دریایی، زبان هایی سنباده مانند دارند که به وسیله آن جلبک ها را از سطح صخره ها جدا می کنند. می خورند.
 • کرگدن از لب بالای خود برای گرفتن شاخه های کوچک درختچه ها استفاده می کند و پس از جدا کردن این شاخه ها، آنها را به آرامی می جود.

۴- خزندگان و حشرات (Reptiles and insects)

دهان حیوانات خزنده آرواره دارند. آرواره های انسان و سایر جانوران و ماهی های دندان دار، قطعه استخوانی است که دندان ها را نگه می دارد و مثل لولا، باز و بسته می شوند. دهان بسیاری از حشرات نیز بخش هایی لولایی شکل دارد. آرواره های حشرات نه تنها برای گرفتن و نگه داشتن غذا به کار می روند، بلکه کارهای گوناگون دیگری نیز انجام می دهند.

دهان خزندگان
دهان خزندگان
 • مارها آرواره هایی دارند که ممکن است از حالت لولایی خارج شده و یک شکار بسیار بزرگ را ببلعد و در معده خود، جای دهد.
 • مورچه های برگ خوار آمریکای جنوبی، به کمک آرواره هایشان تکه های برگ را بریده و آنها را به لانه خود می برند تا از آن، کود درست کنند. قارچ هایی که غذای مورچه هاست روی همین کود، رشد می کنند.
 • برخی از گونه های زنبور به کمک آرواره های خود، قطعات چوب را می جوند و به شکل خمیر کاغذ درمی آورند و با آن، لانه کاغذی می سازند.
 • مورچه های سیاه کارگر از آرواره های خود استفاده های زیادی می کنند. آنها از آرواره های خود برای غذا خوردن، ساخت و تعمیر لانه، جابجا کردن تخم ها و لاروهای خود استفاده می کنند.
 • مورچه های سرباز، لانه نمی سازند بلکه برای حفاظت از خود متکی به مورچه هایی هستند که ضمن مراقبت از آنها، از آرواره های بزرگ خود برای جنگ با سایر مورچه ها استفاده می کنند.

۵- آبزیان (Aquatic animals)

دهان ماهی ها مثل پرندگان، متناسب با نوع غذایی است که می خورند. دهان حیوانات آبزی مثل بیشتر کوسه ها، دندان های تیزی دارند که برای گاز گرفتن بدن موجودات بزرگ دریا به کار می روند. ماهی خاردار آب های گرمسیری، فقط دهان خود را باز می کند و ماهی را درسته می بلعد.

دهان آبزیان
دهان حیوانات آبزی
 • ماهی قرمز حوض و بسیاری از گربه ماهی ها با استفاده از دهان خود، غذای ته استخر و رودخانه را مثل جاروبرقی می مکند. ماهی تیرانداز بالغ عکس این عمل را انجام می دهد، یعنی آب فواره مانندی را تا مسافت ۱٫۵ متری به طرف شکارش پرتاب می کند و حشره را توی آب می اندازد.
 • گربه ماهی، موهای سبیل مانند بسیار حساسی دارد که دور دهان را پوشانده است. این ماهی به کمک این موهای حساس، در اعماق آب های تاریک، غذا پیدا می کند.
 • انبر ماهی، پوزه درازی دارد که می تواند آن را در میان شکاف های صخره ای سنگ ها فرو کند و دنبال غذا بگردد. ماهی دندان دار شکم قرمز آمریکای جنوبی، دندان های تیز مثلثی شکل دارد که برای خوردن گوشت از آنها استفاده می کند. هرچند ماهی دندان دار کاملاً کوچک است اما گله ای از آنها می توانند گوشت جانوران بزرگی را در مدت کوتاهی، پاره پاره کرده و چیزی جز استخوان باقی نگذارند.
 • دهان حیوانات آبزی کاربردهای دیگری دارد. بعضی از انواع ماهی ها با دهان خود، لانه می سازند.
 • ماهی آبنوس، تکه های گیاهی زیرآبی را با دهان خود جمع آوری می کند و بوسیله آنها، لانه می سازد.
 • ماهی جنگجوی سیاه با دهان خود در آب می دمد و حباب درست می کند. این حباب ها در آب، شناور شده و ماهی از آن به عنوان لانه برای تخم های خود استفاده می کند.
 • ماهیِ دهان پرور ماده، تخم های جدید خود را به درون دهانش فرو می برد و آنقدر آنها را در دهانش نگه می دارد تا بچه ماهی ها در همان جا از تخم بیرون بیایند. وقتی بچه ماهی های ریز از تخم بیرون آمدند، نزد ماهی مادر می مانند و به محض احساس خطر، بلافاصله به دهان ماهی مادر برمی گردند.

۶- نرم تنان (Mollusca)

دهان حیوانات نرم تن، لوله ای شکل می باشد به گونه ای که با استفاده از آن، موجودات کوچک یا مایعات را می مکند.

دهان نرم تنان
دهان حیوانات نرم تن
 • نرم تنان دو کفه ای نظیر صدف های خوراکی و صدف های دریایی در کف دریا زندگی می کنند و برای غذا خوردن، به جای شکار کردن مرتب آب را به داخل صدف خود می مکند و از جانوران ریز و گیاهانی به پلانکتون ها، تغذیه می کنند.
 • دهان صدف دریایی از دو بخش لوله مانند برای تهیه غذا تشکیل شده است. او ابتدا از یک لوله، آب را می مکد و بعد با دهان واقعی اش، موجودات زنده ریز را مانند صافی از آب جدا می کند؛ سپس آب را از لوله دیگر بیرون می راند. صدف از این دو لوله تغذیه  برای تنفس کردن هم استفاده می کند.
 • پروانه ها و بیدها هم دهان لوله ای شکل دارند و به وسیله آن، شهد گل ها را می مکند، درست همان طور که ما از نی برای نوشیدن مایعات استفاده می کنیم. زمانی که پروانه از دهانش برای غذا خوردن استفاده نمی کند، آن را زیر سرش می پیچد و حلقه می کند.
 • مگس خانگی، دهان کوتاه لوله ای شکل دارد. این مگس، شیره های گوارشی را از دهان خود روی بخشی از غذا می پاشد و آن را به صورت مایع درمی آورد و بعد آن را می مکد.
 • بخش هایی از دهان کک طوری است که پوست پستاندارن و پرندگان را سوراخ می کند و خون آنها را می مکد.
 • اسب های دریایی و سایر لوله ماهی ها، دهان های دراز لوله ای شکل دارند. این ماهی ها در میان جلبک های دریایی مخفی می شوند و منتظر میگو یا ماهی هایی می مانند که در آن نزدیکی شنا می کنند، سپس به سرعت، دهان خود را باز می کنند و شکارشان را می مکند.

چه حیواناتی دارای زبان های چسبناک می باشند؟

دهان حیوانات اندکی دارای زبان های چسبناک است. زبان چسبناک وقتی مفید است که لقمه غذا کوچک باشد یا به سرعت بلغزد. زبان چسبناک قورباغه به جلوی دهان او متصل است. قورباغه، زبانش را به سرعت به بیرون پرتاب می کند و حشرات، کرم ها و حلزون های بدون صدف را می گیرد. آفتاب پرست، شکارش را از روی درختان و سایر گیاهان به چنگ می آورد. او زبانش را به بیرون پرتاب می کند و ملخ ها و دیگر طعمه هایش را در یک چشم به هم زدن می قاپد.

زبان چسبناک
زبان چسبناک حیوانات

وزغ معمولی با استفاده از زبان چسبناک خود، کرم ابریشم را می گیرد. دهان پهن قورباغه به او کمک می کند تا شکارش را درسته ببلعد. بعضی از پستانداران هم با استفاده زبان دراز و چسبناک خود تغذیه می کنند. مورچه خوار داخل لانه موریانه ها نفوذ کرده و با زبان چسبناک خود، موریانه ها را می گیرد. زبان این مورچه خوار با آب دهانش چسبناک می شود. اگرچه انسان با استفاده از بزاق دهان، زبانش را مرطوب می کند اما زبان انسان، چسبناک نیست.

دارکوب ها هم زبان بلند چسبناک دارند که برای گرفتن حشرات از آن استفاده می کنند. دارکوب سبز، لانه مورچه ها را نوک می زند و تخریب می کند و سپس مورچه های درون آن را می خورد. به علاوه نوک زبان دارکوب، مثل نوک یک پیکان یا نوک خمیده و تیز یک قلاب ماهیگیری، خاردار است. بنابراین دارکوب با استفاده از زبان خاردار و چسبناک خود، کرم حشره که داخل حفره درخت پنهان است را شکار می کند و از داخل حفره بیرون می کشد.

چه حیواناتی دندان های نیش دارند؟

دهان حیوانات شکارچی مجهز به دندان های نیش می باشد. برخی از مارها، دندان های نیش توخالی دارند، آنها وقتی شکار خود را گاز می گیرند؛ زهر خود را از طریق دندان نیش توخالی خود به داخل بدن شکارشان تزریق می کنند. بعد از این کار، مار به یک جای امن پناه می برد تا بعد از کارساز بودن زهر، به سمت طعمه برود و او را از پا دربیاورد. علاوه بر این، مارها می توانند از زهر خود به عنوان یک وسیله دفاعی در برابر حمله سایر جانوران استفاده می کند.

دندان های نیش حیوانات
دندان های نیش حیوانات

خفاش خون آشام دندان های نیش مانندی دارد که از آنها برای خراش دادن و زخم کردن پوست پستانداران مثل گاو، گوسفند یا اسب استفاده می کند. سپس با استفاده از زبان خود، خون محلی را که شکاف داده، لیس می زند و می مکد. اگرچه این خفاش ها، خون زیادی نمی خورند اما گاز گرفتن خفاش می تواند باعث انتقال بیماری خطرناکی به نام هاری به جانور شود.

عنکبوت ها هم برای به دام انداختن طعمه شان، نیش های سمی دارند. عنکبوت پرنده خوار از پرندگان کوچک تغذیه می کند؛ در حالی که عنکبوت آبزی از کرم ها و ماهی های کوچک تغذیه می کند. عنکبوت بیوه سیاه که ساکن آمریکای شمالی است از نیش خود، زهری تولید می کند که ۱۵ بار قوی تر از زهر مار زنگی می باشد.

بزرگترین دهان حیوانات متعلق به کدام حیوانات می باشد؟

برای خوردن موجودات ریزی که در یک منطقه، پراکنده هستند، دهان های بزرگ مناسب می باشند. وال ها، کوسه ماهی ها و بعضی از ماهی ها از جانداران ریز ساکن آب تغذیه می کنند و دهان بزرگ به آنها کمک می کند که غذای خود را بگیرند.

دهان بزرگی حیوانات
دهان بزرگ کوسه

بسیاری از وال های بزرگ، دندان ندارند اما به جای آن زایده هایی شانه مانند به نام تیغه های دندانی دارند. وال در حالی که دهان خود را باز نگاه می دارد، در آب شنا می کند. سپس مقدار زیادی آب، همراه با جانداران دریایی وارد دهانش می شود. در این لحظه، وال دهانش را می بندد و آب با فشار زیاد از دهانش خارج می شود و طعمه ها در میان دندان های تیغه ای شکل گرفتار می شوند. این کار وال شبیه صید ماهی با تور ماهیگیری به نظر می رسد.

طول بدن کوسه نهنگ تا ۲۰ متر می رسد. کوسه نهنگ بزرگترین ماهی دریاست که با وجود دهان بزرگ خود، از پلانکتون ها و ماهی های کوچک تغذیه  می کند. دهان حیوانات آبزی کوچک در مقایسه با بدن آنها، بزرگ می باشد. ماهی پوزه پهن آب شیرین، ساکن رودخانه می سی سی پی، دهان بزرگی برای خوردن پلانکتون ها دارد.

دهان حیوانات چگونه بدن آنها را گرم یا خنک نگه می دارد؟

بدن بسیاری از جانوران از پوششی از چربی، پر یا خز پوشیده شده که آنها را گرم نگه می دارد.  وقتی بدن این جانوران در هوای گرم یا در اثر فعالیت زیاد، گرم می شود؛ باید راهی برای خنک کردن خود پیدا کنند. این جاست که دهان حیوانات نقش مهمی ایفا می کند. برای این کار، بعضی از پستانداران بدن خود را می لیسد و در اثر تبخیر رطوبت از سطح بدن، احساس خنکی می کنند.

گرم یا خنک نگه داشتن بدن از طریق دهان
خنک نگه داشتن بدن از طریق دهان

بعضی از جانوران مثل یوزپلنگ، سگ و حتی انسان با نفس نفس زدن و بیرون راندن هوای گرم از شش ها، بدن خود را خنک می کنند. دمای بدن تمساح به دمای محیط بستگی دارد. تمساح با دهان باز در آفتاب، دراز می کشد؛ البته نه برای خنک شدن بلکه برای گرم کردن خود، این کار را انجام می دهد. به این صورت که آفتاب، خون رگ های داخل تمساح را گرم می کند و خون گرم در همه جای بدن تمساح گردش می کند و موجب تحرک هرچه بیشتر تمساح می شود.

پرندگانی که فاقد غدد عرق زا هستند، از طریق نشستن و باز نگه داشتن منقار خود، گرمای اضافی بدنشان را دفع می کنند.

دهان حیوانات و تغییر آن در طول زندگی

بعضی از جانوران در طول زندگی خود، تغییر شکل می دهند و دهان حیوانات هم با این تغییر شکل، تغییر می کند. کرم ابریشم، آرواره هایی دارد که به وسیله آنها گیاهان را می خورد. وقتی کرم ابریشم به صورت یک پروانه بالغ درمی آید، آرواره ها به صورت یک دهان لوله ای شکل درمی آید که برای مکیدن مایعات بسیار مناسب است.

حشرات
تغییر دهان ها از کودکی تا بلوغ

بسیاری از پستانداران مثل انسان، بدون دندان به دنیا می آیند. نوزاد پستانداران در اول زندگی خود، شیر مادر می خورند. این نوزاد باید به قدر کافی رشد کند تا بتواند غذای جامد بخورد. پس از مدتی اولین دندان های نوزاد ظاهر می شوند.

دهان بچه قورباغه که در این دوره برای خوردن جلبک ها مناسب است، وقتی یک قورباغه بالغ می شود، به دهانی با یک زبان چسبناک تبدیل می شود.

فیل ها دندان های نیش بزرگی به نام عاج دارند که وقتی به سن ۱ سالگی می رسد، عاج آن آشکار می شود و مرتب رشد می کند. فیلی که بزرگترین عاج را دارد، سرپرستی گله فیل ها را برعهده می گیرد.

دندان های انسان در دو ردیف رشد می کنند، اما برخی از جانوران، دندان های بیشتری دارند. کوسه ماهی ها چندین ردیف دندان دارند. وقتی دندانی را از دست می دهند، دندان دیگری که پشت آن است جایگزین دندان از دست رفته می شود. دندان های پیشین خرگوش در تمام مدت عمر او، به صورت طولی رشد می کند و خرگوش با عمل جویدن مکرر، از افزایش بیش از حد طولی آنها جلوگیری می کند.

کدامیک از حیوانات، دهان های ساده ای دارند؟

بعضی از جانوران دهان های ساده ای دارند که در حقیقت، شبیه حفره ای در بدن آنها می باشد.

شقایق دریایی، غذا را در دهانش فرو می برد و سپس مواد هضم نشدنی را از همان حفره دهانی دفع می کند. دهان حیوانات دریایی نظیر شقایق دریایی در میان بازوانی قرار دارد که برای گرفتن ماهی های کوچک و سایر موجودات دریایی به کار می روند. ستاره دریایی می تواند با بیرون راندن شکم خود از دهانش، شکار بزرگی نظیر یک صدف را بخورد و غذایش را در بیرون از بدن خود هضم کند.

کرم خاکی
دهان ساده کرم خاکی

کرم های خاکی با خوردن خاک های سر راه خود، راه خود را باز می کنند و در خاک پیش می روند. این کرم ها، قطعات ریز برگ های دفن شده در زیر خاک را هم می خورند. کرم شن زار در میان شن ها زندگی می کند و از هر چیزی که در حفره دهانی U شکل آن بیفتد، تغذیه می کند. این کرم دریایی هرچیز خوردنی را هضم می کند و مواد زاید با عبور از بدن او، روی شن ها می ریزد و خط سیری از خود بر روی شن ها، باقی می گذارد.

آمیب های میکروسکوپی در صورت نیاز به غذا، بخشی از بدن خود را به صورت دهان درمی آورند و آن را به دور شکار بسیار ریز خود می پیچند. جانوران بسیار ریز دیگر، مژک هایی روی بدن خود دارند که با حرکت دادن موجی آنها در آب، جریانی ایجاد می کنند تا مواد غذایی به سمت دهان ساده آنها هدایت شود.

دهان ساده این جانوران با نیازهای ساده آنها سازگاری دارد. این آمیب ها بخشی از بدن خود را به دور طعمه می پیچد و با بدنش شکلی مثل کاسه غذا درست می کند و با این کارش، طعمه خود را به دام می اندازد.

باغبان ها، کرم های خاکی را خیلی دوست دارند چون کرم خاکی با خوردن مواد، در خاک حرکت می کند و با این کار خود در خاک، شکاف ایجاد می کند و در نتیجه، هوا بهتر به ریشه گیاهان می رسد. علاوه بر این کرم های خاکی، کودهای طبیعی مخصوص به خود را تولید می کنند.

بیشتر بدانیم

دهان انسان خیلی پیچیده است. ما از دهان خود برای برقراری ارتباط، غذا خوردن و نفس کشیدن استفاده می کنیم. دهان حیوانات هم متناسب با نیازهای آنها، سازگاری یافته است. جانوران گوشتخوار دندان هایی دارند که با آن گوشت را می برند و تکه پاره می کنند. جانوران گیاهخوار با دندان های خود به گیاهان گاز می زنند و در دهان خود، آنها را خرد می کنند.

ما به کمک دندان هایمان غذا می خوریم و آن را برای بلعیدن آماده می کنیم. بسیاری از جانوران، وقتی آخرین ردیف دندان های خود را از دست می دهند، دیگر نمی توانند غذا بخورند. انسان ها، دندان های خود را از دست می دهند اما می تواند دندان مصنوعی بسازد و آن را جایگزین های دندانه های طبیعی خود کند و با این کار می تواند به خوردن بسیاری از غذاها ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *