از حیوان آزاری تا خشونت علیه بشر

حیوان آزاری
[box type=”error”]

حیوان آزاری می‌تواند باعث کاهش حساسیت یک فرد نسبت به رنج و آسیب به دیگران شود. تحقیقات در زمینه روانشناسی و جرم‌شناسی نشان می‌دهد؛ افرادی که مرتکب اقدامات حیوان آزاری می‌شوند، به‌راحتی علیه انسان‌های دیگر نیز اقدامات خشونت‌آمیزی انجام می‌دهند. کارشناسان علوم رفتاری و روانشناسان معتقدند حدود ۹۰ درصد از قاتلان زنجیره‌ای در دوران کودکی از آزار و اذیت و کشتن حیوانات لذت می‌بردند، به طوری که مطالعات دیگر توسط دانشگاه ماساچوست نشان می‌دهد افرادی که از حیوانات سوءاستفاده می‌کنند، احتمالاً ۵ برابر بیشتر مرتکب جنایات خشونت‌آمیز علیه انسان می‌شوند.

[/box]

حیوان آزاری چیست؟ حیوان آزار کیست؟

حیوان آزاری (به انگلیسی: Zoosadism) به عنوان نوعی بزه‌کاری و نابه هنجاری اجتماعی خطرناک شناخته می‌شود که ریشه در مشکلات روحی و روانی افراد دارد و در آن، فرد حیوان آزار از زجر و عذاب حیوانات لذت می‌برد. امروزه در اکثر کشورهای جهان، حیوان‌آزاری جرم انگاری شده و حتی پلیس فدرال آمریکا FBI آن را جزو جرم‌های دسته اول به مثابه قتل، آتش زدن عمدی و حمل مواد مخدر می‌داند.

حیوان آزاری

[quote]

حیوان‌آزاری در ایران به حیطه جرائم وارد نشده و هنوز قانونی برای منع این عمل نفرت‌آور وجود ندارد. اما خوشبختانه در سال‌های اخیر با فعالیت‌ها و پیگیری های قضایی مجمع فعالان زیست محیطی کشور (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست ایران) آمار حیوان آزاری به شدت کاهش یافته و اکثر حیوان آزاران پای میز محاکمه کشیده شده‌اند.

[/quote]

شروع بیماری حیوان آزاری از کجاست؟

به صورت دقیق نمی‌توان گفت که بیماری یک فرد سادیسمی از کجا شروع می‌شود، اما می‌توان گفت که چه رفتارهایی باعث ایجاد و تشدید حیوان آزاری می‌شود:

۱- در یکسری از مواقع علاقه‌ای در کودکان مشاهده می‌شود که با آزار و اذیت حیوانات همراه است. به هیچ عنوان این علاقه را در کودک مایه شجاعت ندانید و خوش‌یمن فرض نکنید، زیرا این رفتار نشان دهنده علائم بیماری اختلال شخصیتی سادیسمی است.

۲- به هیچ عنوان در مقابل چشمان فرزندتان حیوانی را سر نبرید یا شکار نکنید، چراکه این اعمال زمینه ساز رفتار سادیسمی در کودکان می‌شود.

۳- افراد سادیستی علاقه به آزار و اذیت مردم در کوچه و خیابان دارند، به طوری که فرد عاشق این است که زنگ منازل را بزند و فرار کند، با تمسخر به قشر مسن و سالمند توهین کند، به ناموس مردم تیکه بیاندازد و… که تماماً علائم تلخ از وجود بیماری سادیسم می‌باشند.

ستم علیه بشر

انواع حیوان آزاری

از دیدگاه مجمع فعالان زیست محیطی حیوان آزاری همانند کودک آزاری است، به طوری که این عمل به دو مدل پدیدار می‌شود:

۱- (active) فعال:
در این مدل فرد حیوان آزار به صورت خودآگاه حیوان را مورد جور و ستم قرار می‌دهد تا سریعاً در حیوان باعث ایجاد درد و رنج شود.

۲- (passive) منفعل:
این مدل که شاید تاکنون از آن آگاهی نداشته‌اید، فرد حیوان آزار با غفلت کردن و بی مسئولیتی در نگهداری از حیوان سبب ایجاد درد طولانی مدت در او می‌شود.

علاوه بر هر دو مورد گفته‌شده مراکزی همچون کشتارگاه، دامداری، پارک نوازش حیوانات، سرزمین حیوانات اهلی، زوفان، باغ‌وحش، باغ پرندگان، دلفیناریوم، پارک کروکودیل، پارک خزندگان مصداق بارز حیوان آزاری محسوب می‌شوند و اعمال دیگری همانند آزمایش روی حیوانات، بهره کشی از حیوانات به منظور زراعت و کشاورزی، جنگ انداختن بین حیوانات (مثل: جنگ خروس‌ها و جنگ سگ‌ها)،  ورزش و آداب فرهنگی و مذهبی خاص (مثل: قربانی کردن حیوانات در اعیادی خاص، درشکه سواری و اسب‌دوانی، مسابقات شترسواری و…)، قاچاق حیوانات، بهره گیری از حیوانات برای درست کردن چرم و خز از آن‌ها، تماماً حیوان آزاری به شمار می‌آید و سبب آسیب رسیدن به حیوان می‌شود.

همچنین حیوان آزاری مدل‌های مختلفی دارد که ازجمله مشمئزکننده آن می‌توان به رابطه جنسی با حیوانات (Zoophilia) اشاره کرد! اصولاً تجاوز جنسی به انسان در نوع خود کاری کثیف، غیراخلاقی و غیرانسانی محسوب می‌شود، حال چه رسد به اینکه حیوانی بی دفاع را مورد آزار جنسی قرار داد. از این رو روانشناسان اعتقاد بر این دارند این چنین افرادی از اختلالات روانی و شخصیتی رنج می‌برند که ریشه آن در تجربیات نامناسب کودکی بوده و با کودک آزاری توسط والدین ارتباط مستقیم دارد.

آزار حیوانات

۱۱ راهکار برای جلوگیری از ظلم به حیوانات

۱- به یک سازمان مدافع حقوق حیوانات ملحق شوید.
بسیار ارزشمند است که قسمتی از وقت، انرژی و پول خود را به این سازمان ها اهدا کنید. این سازمان های مردمی ظلم به حیوانات را پیگیری قضایی می‌کنند، به مردم آگاهی می‌دهند و حیوانات را نجات می‌دهند.

۲- اگر شاهد حیوان آزاری بودید آن را گزارش دهید.
شما هرگز نمی‌توانید به تنهایی با یک حیوان آزار مقابله کنید، بایستی مراتب را جهت پیگیری به مجمع فعالان زیست محیطی کشور اطلاع دهید.

۳- از شرکت در ورزش و آداب فرهنگی و مذهبی خاص که با آسیب به حیوانات همراه است خودداری کنید!
با شرکت در ورزش و آداب فرهنگی و مذهبی خاص، به نوعی روش و اعمال سازمان دهندگان رویداد را تأیید کرده و به قدرت گیری آنان کمک می‌کنید.

۴- گیاهخوار شوید!
گونه پرست نباشید! حمایت از حقوق حیوانات به معنای حمایت از چند گونه خاص از آنان نیست بلکه به معنای احترام گذاشتن به تمامی آنان است. گیاهخوار شدن شما همه چیز را عوض می‌کند یعنی سالانه از کشته شدن حدود صد حیوان (بدون احتساب ماهی‌ها و حیوانات دریایی دیگر) جلوگیری می‌کنید.

۵- قدرت شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید و از طریق آن آگاه سازی و فرهنگ سازی کنید!
امروزه قدرت شبکه‌های اجتماعی به قدری است که می‌تواند باعث تغییر یک رویه اجتماعی نادرست و حتی تغییر قوانین یک کشور شود. فعالیت هایی که شما در فضای حقیقی انجام می‌دهید ۵ درصد مؤثر هستند و ۹۵ درصد بقیه به رسانه ای کردن درست آن در شبکه های اجتماعی بر می‌گردد. از مردم دعوت کنید تا در مورد برده داری، بهره کشی، کشتار حیوانات و همچنین حیوان آزاری از شما سؤال کنند تا به آنان آگاهی دهید.

توجه: این مقاله را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

۶- به آموزش و تربیت کودکان اهمیت دهید.
در روزمرگی های زندگی، گاهی فراموش می‌کنیم که کودکان نیز به ما خیره می‌شوند و کارهایی که شاید از نظر ما عادی و روزمره به نظر برسد را با دقت تماشا می‌کنند تا تقلید کنند و از ما بیاموزند. از پتانسیل مدارس و مهدکودک‌ها برای آموزش حیوان دوستی به کودکان استفاده کنید.

۷- زباله دشمن حیوانات است پس از ریختن آن در طبیعت خودداری کنید!
زباله های انسانی مخصوصاً پلاستیکی در گلو یا سر پرندگان یا حیوانات گیر کرده و آن‌ها را با سختی و مشکل مواجه می‌کند و منجر به مرگ آن‌ها می‌شود. بنابراین ریختن زباله در طبیعت علاوه بر آسیب به محیط زیست و تهدید سلامتی انسان‌ها سبب آزار و اذیت حیوانات ( نوعی حیوان آزاری ) نیز می‌گردد.

۸- حیوانات برای پوشیدن نیستند، آنان را به تن نکنید!
ظلمی که در تجارت پوست حیوانات به حیوانات تحمیل می‌شود آنقدر ناگوار است که اگر از نحوه‌ این اتفاق آگاه شوید، برای متنفر شدنتان از هر آنچه که از پوست حیوانات درست می‌شود کافی است. طبق آمارهای موجود ارزش سالانه صنعت خز در جهان به ۳۰ میلیارد دلار می‌رسد که این رقم با گرفتن جان ۱۰۰ میلیون حیوان همراه است.

۹- به اسارت حیوانات نه بگویید!
می‌توانید تصور کنید که به تنهایی در فضای کوچک ناآشنایی باشید که جمعیتی غریبه مدام دورتان جمع شده و به شما خیره می‌شوند؟! مراکز اقتصادی و تجاری همانند باغ وحش ها و دلفیناریوم ها را تحریم کنید؛ زیرا این مراکز مصداق بارز حیوان آزاری محسوب شده و فقط پول برایشان مهم است.

۱۰- از محصولاتی که برای تولید آنان، بر روی حیوانات آزمایش می‌شود خریداری نکنید!
لیست تولیدکنندگان محصولات آرایشی بهداشتی که روی حیوانات آزمایش نمی‌کنند به راحتی در اینترنت قابل دسترس است. برای استعلام برند موردنظر به سایت زیر مراجعه کنید:

www.crueltyfreekitty.com

۱۱- به غذارسانی و امدادرسانی به حیوانات بپردازید.
شما می‌توانید با ساختن آبشخور و با تهیه علوفه و… و اهداء آن به مراکز حمایت از حیات وحش در سیر کردن حیوانات وحشی سهیم باشید.

هشدار: هر گونه کمک مادی و معنوی به حیوانات حیات وحش بایستی با همکاری محیط بانان منطقه، کارشناسان مجرب و انجمن های حمایت از حیوانات وحشی صورت گیرد.

همچنین می‌توانید با گروه های حمایت از حیوانات محل زندگی خود به غذا رسانی حیوانات بی سرپناه شهری بپردازید. آمار حیوان آزاری و آسیب دیدگی حیوانات در ایران بسیار وحشتناک است، می‌توانید به گروه‌های امداد حیوانات ملحق شوید و یا به یکی از مراکز نگهداری حیوانات رفته و در روند شستشو و درمان حیوانات یاری رسان باشید.

بزرگترین پرونده جنایی تاریخ ایران

بزرگ‌ترین پرونده جنایی تاریخ ایران مربوط به شخصی بنام «محمد بسیجه» مشهور به بیجه می‌باشد که متهم اصلی قتل های زنجیره ای پاکدشت بود و به عنوان یک کارگر ساده و آرام در یک کوره‌ پزخانه‌ کار می‌کرد. او فردی بود که به تجاوز و قتل بیش از ۱۷ کودک و ۳ بزرگسال اعتراف کرد و به شدت افکار عمومی را در سطح کشور تحت تأثیر قرار داد.

خشونت علیه انسان

[quote]

در سال ۱۹۹۸ در آمریکا جوانی بنام «کیپ کنکل» پدر، مادر و دو نفر از دوستانش را کشت و رستوران مدرسه خود را آتش زد. او سابقه‌ی شکنجه، آزار جنسی و سوء استفاده از حیوانات را داشت و به خاطر کشتن حیوانات فخرفروشی کرده و به خود می‌بالید.

[/quote]

وی عاشق حیوان آزاری بود و برای شروع دست به کشتن حیواناتی همچون سگ و گربه می‌زد. به گفته دوستان و همسایه‌ها، محمد سگ‌ها را می‌گرفت و به خانه می‌برد و پس از چند روز آن‌ها را می‌کُشت. احمد یکی از کارگران کارخانه آجرپزی می‌گوید: «محمد جوان آرامی بود. او هیچ وقت با همسایه‌ها و کارگرها با عصبانیت رفتار نمی‌کرد. محمد در ابتدا در این کارخانه کار می‌کرد اما پس از مدتی کار را رها کرد. پس از آن او روی پشت بام می‌نشست و به کار کردن کارگران و بازی بچه‌ها نگاه می‌کرد. او سگ‌ها را از بیابان‌ها می‌گرفت و به خانه‌شان می‌آورد و پس از چند روز آن‌ها را می‌کشت. او یک‌بار به من گفت تا به حال ۱۰۰ سگ را کشته‌ام و از این کار لذت می‌برم.»

در ۲۶ اسفند ۱۳۸۳ اعدام بیجه در شرایطی صورت گرفت که بیش از ۵ هزار نفر در محل حاضر شده بودند. هنگام خروج بیجه از خودروی مأموران انتظامی در محل اجرای حکم، وی توسط کودکی که برادر یکی از مقتولان بود به وسیله چاقو زخمی شد. به او پیش از اعدام ۱۰۰ ضربه نیز شلاق زده شد. بیجه هنگام تازیانه خوردن ۲ بار به زانو افتاد، اما در جریان اجرای حکم خاموش و آرام باقی‌ ماند.

او در مورد اعدام گفته بود: «من استحقاق حکم اعدام را ندارم!»

[quote]

پژوهش جامعی در سال ۲۰۰۷ بر روی پرونده ۲۶ نفر از قاتلین سریالی، متجاوزین و کودک آزارانی که در طول ۳۰ سال گذشته در آمریکا و کانادا جرائم خوفناکی مرتکب شده بودند انجام گرفت و مشخص شد که ۲۳ نفر از آن‌ها در کودکی و نوجوانی سابقه حیوان آزاری داشته و یا شاهد آزار و شکنجه حیوانات توسط نزدیکانشان بوده‌اند!

[/quote]

چقدر کم‌ هستند افرادی که «زندگی شرافتمندانه» دارند!

«زندگی شرافتمندانه» اصطلاحی است که از مردم ایران بسیار می‌شنوید، به طوری که وقتی در فرهنگ ما کسی می‌گوید فلانی زندگی شرافتمندانه داشته است یعنی عظیم‌الشأن بوده و از انجام کارهای پست در برابر انسان‌ها دوری کرده است، برای مثال حق کسی را نخورده است، به شخصی تجاوز نکرده است و… اما مگر اعمال رذل را تنها می‌توان در مقابل مردم انجام داد؟ باید بدانید که تعریف ما از شرافت، تعریفی بنیادی تر و جامع‌تری است: شرافت یعنی دوری از اعمال رذل چه نسبت به انسان، چه نسبت به حیوان و چه نسبت به طبیعت.

صابر محمدی

اینکه در کشور ما هنوز قانون سفت و سختی برای منع حیوان آزاری وجود ندارد خود نوعی خلأ قانونی است. خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده توسط تیم حقوقی مجمع فعالان زیست محیطی کشور (بزرگ‌ترین سازمان مردم نهاد مدافع حقوق حیوانات و محیط زیست ایران) به زودی شاهد تصویب قانون حمایت از حیوانات در ایران خواهیم بود و قطعاً در مقابل این ظلم یعنی برده داری، بهره کشی از حیوانات خواهیم ایستاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *