فواید بازیافت و تأثیر آن در فضای کسب و کار

فواید بازیافت

قطعاً امروزه با نگاهی به برخی از شرکت های کوچک و بزرگ جهان که توانسته‌اند با بازیافت، توجه افکار عمومی را به سمت خود جلب کرده و درآمدی ثابت و پایدار ایجاد کنند و در بلندمدت در تجارتشان به موفقیت های چشمگیری دست یابند به تأثیر انقلابی فواید بازیافت پی خواهیم برد.

منظور از بازیافت چیست؟

به استفاده مجدد از محصولات قدیمی (زباله ها) و تبدیل آن‌ها به چیزی کاملاً جدید (همانند ساخت کاغذ تازه از کاغذهای باطله) را بازیافت می‌گویند.

بازیافت زباله

 

چرا نباید از فواید بازیافت غافل شد؟

انسان برای کمک به کاهش آلودگی آب، جلوگیری از بین رفتن تنوع زیستی و داشتن محیطی سالم و هوایی پاک و همچنین پیشگیری از بوی ناخوشایند زباله ها باید به بازیافت انواع پسماندها اهمیت دهد. با آگاهی جامعه در مورد فواید بازیافت می‌توان باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شد، زیرا مقدار انرژی مصرفی برای بازیافت زباله های جدا نشده (زباله های ترکیبی) بسیار زیادتر از زباله های جدا شده می‌باشد. همچنین باید بدانید که مقدار انرژی مصرفی برای فرآوری محصولات جدید با به‌کارگیری مواد خام، بسیار زیادتر از مقدار انرژی مصرفی برای فرآوری همان محصول تازه به وسیله مواد بازیافتی است.

بازیافت چه تأثیری در کسب و کار شما دارد؟

وجود یک فرهنگ سازمانی سبز و نوین در یک شرکت، اداره و… می‌تواند بهره وری منابع انسانی آن سازمان را بی نهایت توسعه دهد. منابع انسانی یک سازمان همان افرادی هستند که از پرینتر استفاده می‌کنند و نوشابه سر می‌کشند! و در نهایت به راحتی کاغذهای بلااستفاده و بطری های خود را به سطل آشغال می‌اندازند بدون آنکه از فواید بازیافت چیزی بدانند و درباره این موضوع اندکی تأمل کنند.

تقریباً ۹۰ درصد زباله ادارات قابل بازیافت است.

مطابق با آنچه که در تحقیقات اخیر مجمع فعالان زیست محیطی صورت گرفته تقریباً ۸۰ تا ۹۰ درصد مواد موجود در ادارات و شرکت های ایرانی قابل بازیافت هستند. بازیافت در محل کار در اولین گام به خاطر کاهش گازهای گلخانه ای صورت نمی پذیرد بلکه هدف اصلی در گام نخست صرفه جویی در هزینه ها می‌باشد.

 

افزایش بهره‌وری شغلی با آگاهی از فواید بازیافت

بازیافت می‌تواند روشی برای افزایش بهره‌وری شغلی و صرفه جویی در زمان شما تلقی شود. شما می‌توانید با ایجاد سطل هایی در محیط کار، زمان و انرژی خود و کارکنان را ذخیره کرده و درآمد پایداری کسب کنید. قطعاً ایجاد یک سیستم بازیافت می‌تواند سریع ترین و آسان ترین راه برای رسیدن به موفقیت در تجارت تان باشد. این امر به شما یاد می‌دهد که چگونه برای آینده کاری خود، برنامه ریزی دقیق و مؤثر داشته باشید، یعنی زمان بندی کاهش و یا افزایش زباله خود و کارکنان تان را اندازه بگیرید و بر حسب درآمدتان از این راه در بخش های دیگر سرمایه گذاری کنید. نظم و زیبایی که این سیستم به کسب و کارتان می‌دهد می‌تواند در جذب مشتری ها مؤثر واقع شود. یعنی می‌توانید با ایجاد فضایی دلنشین و جذاب و ایجاد نگرش مثبت در مورد اهمیت محیط زیست، در جذب تعدادی از مشتری ها که به این حوزه علاقه مند هستند تأثیرگذار باشید.

بهره وری شغلی

آگاهی از فواید بازیافت و درآمدزایی از طریق تفکیک و جداسازی زباله ها به رشد تجاری تان بسیار کمک می‌کند. این امر نه تنها نظم و دقت عمل را در میان کارکنان افزایش می‌دهد بلکه روحیه ابتکار و ایده پردازی را نیز در ذهنتان به هر روشی رشد و توسعه می‌دهد. عده ای فکر می‌کنند که این موضوع یک کار حاشیه ای است اما وجود چنین سیستمی یک چیز کاملاً بدیهی بوده و مربوط به فرهنگ سازمانی می‌شود و قطعاً باید وجود داشته باشد.

 

۴ گامی که بعد از آشنایی با فواید بازیافت باید انجام دهید؟

گام اول: از خودتان شروع کنید.
در موفق ترین شرکت ها عملیات بازیافت از رئیس شرکت آغاز می‌گردد.

ما معتقدیم برای مشارکت هر چه بیشتر کارمندان بایستی عملیات بازیافت از بالا به پایین آغاز گردد. به قطع زمانی که عملیات بازیافت از طرف راهبر یک سازمان اجرایی می‌شود، منابع انسانی احساس مسئولیت بیشتری خواهند کرد. با توجه کردن به همین جزئیات کوچک می‌توان در زمان کوتاه، یک مسیر طولانی را برای ایجاد عادت مثبت در کارمندان، طی کرد.

نکته: در ابتدا برای ایجاد اشتیاق در کارکنان می‌توان پاداش های منحصر به فردی را در نظر گرفت.

گام دوم: یک برنامه بازیافت ایجاد نمایید.
با ایجاد یک برنامه بازیافت مؤثر در محل کارتان می‌توانید تعیین کنید که کدام مواد قابل بازیافت هستند و کدام مواد در دسته بازیافتی های محل کارتان قرار می‌گیرند.

جمع آوری زباله

اگر شما به کارکنان پیشنهاد دهید که ۱۰ چیز متفاوت را در روز نخست بازیافت کنند آن‌ها دستپاچه خواهند شد. پس روش اصولی این است که کارکنان از مواد کم و در دسترس خود همانند پلاستیک و کاغذ شروع کنند.

 

گام سوم: عملیات بازیافت را گسترش دهید.
بعد از گذشت چندین ماه از آشنایی با فواید بازیافت و راه اندازی برنامه ای برای آن، همکاران شما به حد کافی به آگاهی لازم رسیده اند و مشارکت بیشتری خواهند داشت، پس وقت آن رسیده که اهداف بزرگتری در پیش بگیرید. به عنوان مثال می‌توانید بازیافت مواد الکترونیکی را نیز شروع کنید.

اگر تولید پسماند تر و خشک شما بیشتر از حد معمول است، نیاز به یک نفر جهت هماهنگی خواهید داشت تا به کارها سرکشی کرده و زباله ها را سازمان دهی کند. بهترین راه این است که این شخص دوستدار محیط زیست بوده و مشتاق به تحمل شرایط سخت باشد و از جان و دل بخواهد که به عملیات اجرایی بازیافت و زیبایی محل کار شما کمک کند.

با توجه به اوضاع وخیم اقتصادی ایران، اگر شما در جستجوی راهی برای صرفه جویی در هزینه ها هستید، آشنایی با فواید بازیافت می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. بازیافت باعث استفاده مجدد از محصولات موجود و در نتیجه کاهش دور ریزها خواهد شد که استراتژی کاری هوشمندانه ای محسوب می‌گردد.

 

گام چهارم: نحوه جمع آوری و دفع مواد بازیافتی را تعیین کنید.
یکی از اساسی ترین بخش ها در فرآیند بازیافت، تصمیم گیری درباره نحوه جمع آوری و دفع مواد بازیافتی می‌باشد! این موضوع به ما نشان می دهد که تنها آشنایی با فواید بازیافت کافی نیست، باید به مهمترین و آخرین بخش آن نیز توجه ویژه ای نمود.

بزرگ‌ترین تصمیمی که می‌توانید در مورد مواد بازیافتی محل کار خود بگیرید این است که آن‌ها را به «ضایعات جمع کُن های سیار» تحویل دهید. این کار راه خوبی برای انتقال حس مثبت و خیرخواهانه به کارمندان خواهد بود و منجر به افزایش مشارکت آن‌ها در برنامه بازیافت خواهد شد.

 

نتیجه گیری

اگر داستان یک زباله را بررسی کنید که از کجا آمده و به کجا ختم می‌شود، بی شک ذهنتان را درگیر خود کرده و شما را وادار به جداسازی و تفکیک آن می‌کند. منبع اصلی بسیاری از آلودگی ها خود ما هستیم و آگاهی در مورد فواید بازیافت و داشتن یک برنامه برای آن می‌تواند در کاهش انواع آلودگی ها ما را کمک کند. برای مثال استفاده زیاد از کاغذ بدان معنی است که درختان به‌طور مداوم قطع می‌شوند. ما می‌توانیم با بازیافت کاغذهای باطله، از قطع درختان و جنگل زدایی جلوگیری کنیم. ما باید حدالامکان به خاطر خودمان هم که شده از درختان محافظت کنیم، زیرا درختان به جلوگیری از جاری شدن سیل، تأمین مواد اولیه و تغذیه و کاهش آلودگی هوا کمک بسیاری می‌کنند.

باید بدانید که ادراک فواید بازیافت نیازمند تکرار و یک نگرش بلند مدت است و ما این نگرش را به شما خواهیم داد که با بازیافت می‌توانید در دراز مدت تغییری بزرگ در کسب و کار و حتی زندگی‌تان ایجاد کنید. باید بدانید که تبدیل زباله به محصولات مفید و سازگار با محیط زیست به کاهش اثرات مضر زیست محیطی کمک بسیاری می‌کند. اعتقاد ما این است که با محافظت از منابع طبیعی و کمک به روند بازیافت، بشریت سود بیشتری خواهد برد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *