حفاظت از حیات وحش در جهان یک جنگ است!

حیات وحش
بر اساس گزارشی از صندوق جهانی طبیعت (WWF)، تا سال ۲۰۲۰ حدود ۶۶ درصد از حیوانات حیات وحش، از روی کره زمین ناپدید خواهند شد. باید بدانید که حفاظت از حیات وحش در دنیا یک جنگ است. متأسفانه گسترش فعالیت های انسانی و افزایش نیاز انسان به غذا، انرژی و منابع طبیعی، آسیب شدیدی را به گونه های زیستی در سرتاسر جهان وارد کرده است. عدم توانایی حیوانات در رقابت با سایر گونه های جانوری برای به دست آوردن غذا و تغییرات اقلیمی از دیگر دلایلی هستند که جان حیوانات را به خطر می اندازند.

منظور از حیات وحش (wild life) چیست؟

به کلیه جانداران از قبیل پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان که به صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت انسان در جهان زندگی می کنند، حیات وحش گفته می شود. به عبارتی دیگر، تمامی گیاهان و گونه های جانوری روی کره زمین که اهلی و دست آموز نیستند، تماماً به عنوان اکوسیستم حیات وحش شناخته می شوند.

۳ مارس برابر با ۱۲ اسفند در تقویم سازمان ملل به نام روز جهانی حیات وحش، فرصتی برای توجه به اهمیت گونه های زیبا و متنوع  جانوری و گیاهی  روی کره زمین است. امروزه در کشورهای توسعه یافته افزایش سطح آگاهی قشرهای مختلف جامعه نسبت به حفاظت از حیات وحش یک اصل اساسی است.

۳ عامل اصلی نابودی حیات وحش جهان

۱- تخریب زیستگاه ها
اعمال مخرب محیط زیست همانند ریختن زباله در طبیعت، جنگل زدایی، ساخت معادن و حتی شکستن یک شاخه از درخت می تواند باعث نابودی زیستگاه حیوانات حیات وحش شود.

۲- شکار بی رویه
شکار حیوانات اصلی‌ترین دلیل انقراض گونه‌های جانوری در سراسر جهان از جمله ایران می‌باشد. اگرچه بخش مهمی از تداوم بقای انسان، صدهزار سال پیش مربوط به شکار بود. ولی هم اکنون، شکار حیوانات چیزی جز جنایت علیه گونه‌های جانوری نیست.

۳- تغییرات اقلیمی
بر اساس آمار تکان دهنده سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱ میلیون گونه جانوری در خطر انقراض قرار دارند.
با افزایش گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین در اقصی نقاط جهان، جانوران خاصی همانند دوزیست‌ها رو به انقراض نهاده اند. در سال ۲۰۰۹ «گاردین» فهرستی با عنوان لیست قرمز گونه های در خطر انقراض در بسیاری از کشورهای جهان به چاپ رساند. بر طبق این گزارش، بیشترین آمار انقراض گونه های جانوری در ردیف اول مربوط به ماهی ها بوده و پرندگان و پستانداران نیز به ترتیب در ردیف دوم و سوم قرار دارند.

هشدار: اصلی‌ترین و بنیادی ترین تهدید اکوسیستم حیات وحش جهان مربوط به نظام دامداری صنعتی و کشاورزی است.

گونه های وحشی

 

در ایران چه می گذرد؟!

امروزه تنوع گونه های مختلف جانوری بر روی کره زمین به یک خاطره تبدیل شده است!

در سال های گذشته بسیاری از گونه ها از جمله شیر ایرانی در سال ۱۳۲۱ و ببر مازندران در سال ۱۳۳۷ به دلیل شکار تفریحی منقرض شده اند، ولی این پایان ماجرا نیست چون گونه های جانوری دیگری همچون یوزپلنگ و پلنگ ایرانی نیز در آستانه انقراض قرار دارند.

افزودنی است سازمان های مسئول در ایران علاوه بر کمبود نیروی متخصص، برای حفظ و نگهداری از زیستگاه‌های حیات وحش در بسیاری از مواقع بی‌توجه هستند. خوشبختانه مجمع فعالان زیست محیطی کشور به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد مدافع حقوق حیوانات و محیط زیست ایران در تلاش است با تهیه علوفه، ساخت آبشخور و … در مناطق حیات وحش به کمک زیستگاه های جانوران بیاید.

جالب است بدانید که در فصل زمستان، نبود غذا بیشتر از سرما حیوانات را تهدید می کند؛ غذا رسانی به حیوانات وحشی باید با آگاهی کامل و زیر نظر متخصصان حوزه حیات وحش انجام شود. در زمستان زمانی که برف سنگینی زمین را پوشانده، گونه هایی همانند آهو، قوچ و میش برای پیدا کردن غذا به اطراف روستاها و زمین های کشاورزی می روند که بیشتر آنها یا به دست شکارچکان می افتند یا قربانی جاده ها می شوند و دیگر به طبیعت باز نمی گردند. این در حالی است که برخی از مردم با غذارسانی به حیوانات حیات وحش مخالفند؛ آنها معتقدند که زنجیره غذایی طبیعی حیوانات با غذا رسانی برهم خورده و رفتارشان تغییر می کند.

حیات وحش

آشنایی با حیات وحش شهری

از جمله کارهایی که می توان برای افزایش جذابیت شهرها و طبیعی‌تر شدن محیط زندگی شهروندان انجام داد، احیای حیات وحش و تبدیل شهرها به محیطی مناسب برای زندگی حیوانات است. با وجود آلودگی هوا، افزایش جمعیت و همچنین آلودگی صوتی، بسیاری از شهرها برای زندگی حیوانات مناسب نیستند. البته می توان با اعمال تغییرات کوچکی در فضای شهرها، برخی حیوانات را برای زندگی در آن شهر وسوسه کرد و روح تازه ای به مردم آن شهر بخشید. پس می توان با احداث فضای سبز اصولی، ساختن لانه هایی برای پرندگان و همچنین ایجاد چمنزار برای پروانه ها شهرها را به مکانی مناسب و امن برای زندگی گونه های مختلف جانوری و پرورش حیوانات تبدیل کرد و باعث ایجاد شور و نشاط در جامعه شد.

چگونه حافظ حیات وحش باشیم؟

۱- هنگام رفت و آمد به جنگل ها و کوهستان ها از تردد در مسیرهای دست نخورده و جدید پرهیز کنید تا کمترین آسیب را به زیستگاه جانوران آن منطقه برسانید.

۲- باقیمانده غذا و زباله هایتان را در محل استراحت خود رها نکنید، زیرا این مواد باعث جذب گونه های مختلف جانوری به آن منطقه می شود که کشمکش خشونت بار انسان و حیوان را به دنبال دارد.

۳- هیچ گونه حیوان خانگی را وارد زیستگاه طبیعی حیوانات حیات وحش نکنید، زیرا به عنوان حیوانات مهاجم (همانند ماهی قرمز یا طوطی کاسکو) شناخته شده و باعث آسیب به گونه های دیگر جانوری می شوند.

۴- در صورت مشاهده حیوانات وحشی جهت حفظ جان خود، خونسردی تان را حفظ کرده و از هر گونه حرکت شتاب زده خودداری کنید.

۵- با همکاران یا همکلاسی های خود تیمی تشکیل داده و حس شور و علاقه خود را برای حفاظت از حیات وحش به اطرافیان تان منتقل کنید تا آنها نیز برای محافظت از آن دست به کار شوند.

۶- برای حمایت از حیوانات به سازمان های مردم نهادی که در زمینه محیط زیست و حیات وحش فعالیت می کنند بپیوندید تا بتوانید تا جای ممکن چه به صورت مادی و چه به صورت معنوی کمکی برای این سازمان ها کرده باشید.

۷- از خرید اجناسی که از پوست و خز حیوانات ساخته شده جداً خودداری نمایید. زیرا این کار باعث متوقف شدن قاچاق حیات وحش می شود. هر چه در توان دارید برای متوقف کردن قاچاق حیوانات انجام دهید.

حیات وحش

سایت دیوار بستری برای قاچاق حیوانات

جالب است بدانید که حدود یک سال پیش سایت دیوار به درخواست مجمع فعالان زیست محیطی جهان (EAFworld) مدتی کوتاه اقدام به حذف تمامی آگهی های پوست حیوانات کرد که تا حد زیادی تجارت خونین پوست و خز حیوانات را کاهش داد! ولی متأسفانه این تجارت دوباره در سایت دیوار از سر گرفته شده و به روال سابق برگشته است. این سایت با هدف خرید و فروش بدون واسطه آنلاین کار خود را آغاز کرد و جزو پر مخاطب ترین سایت های ایرانی به شمار می رود که ماهانه صدها هزار نفر از آن بازدید می کنند. این سایت به عنوان بستری برای خرید و فروش محصولات مختلف، نقش مهمی در ترویج قاچاق خز حیوانات حیات وحش برعهده دارد و نباید وظیفه اجتماعی خود را فراموش کند.

جوانترین عکاس حیات وحش جهان کیست؟

جوان‌ترین عکاس حیات‌وحش جهان، کودکی ۹ساله بنام «کارلوس پرز ناوال» است. او در سن ۴ سالگی شروع به عکس برداری از مناظر طبیعی اطراف خود کرد. کارلوس اوایل از دوربین‌های معمولی استفاده می‌کرد ولی اکنون از تجهیزات پیشرفته‌ی عکسبرداری بهره می‌برد.

نتیجه گیری

چگونه می‌توان از قاچاق حیات وحش جلوگیری کرد؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. از این رو با ممنوعیت خریدوفروش حیوانات حیات‌وحش، تصویب قوانین بازدارنده و سخت گیرانه تر، افزایش بودجه برای برخورد با قاچاقچیان و توانمندسازی سازمان های مردم نهاد می توان از تجارت سیاه ۱۰ میلیارد دلاری حیات وحش در جهان جلوگیری کرد.

بله قطعاً می توان گفت که حفاظت از حیات وحش در جهان یک جنگ است. آنچه باید در اولین گام انجام دهید بسیار ساده است ولی نتایج آن بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که فکر می کنید. اتحاد و همبستگی عده ای در مقابل ناقضان حقوق حیوانات می تواند پایانی برای معاملات غیر قانونی و شکار حیوانات حیات وحش در کشور عزیزمان ایران باشد. به ما بپیوندید تا به تحقق چنین چشم اندازی کمک کرده باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *