از گاوداری صنعتی تا کشتارگاه، چه بر سر گاوها می آید؟

گاوداری صنعتی
این مقاله را به همه آن حیوانات اسیری که اکنون با ترس و لرز پشت درِ کشتارگاه ها منتظرند و تنها سهمی که از این زندگی داشته اند درد، رنج، اسیری و اندوه است، تقدیم می کنیم. همچنین تقدیم می کنیم به همه خوانندگانی که سعی دارند روز به روز بر آگاهی خودشان و آگاهی دیگران بیفزایند و پشت پرده اتفاقاتی که در گاوداری صنعتی می افتد را به همگان نشان دهند و از تغییر نمی ترسند و می خواهند تا به حقوق حیوانات احترام بگذارند و آنها را به چشم یک ابزار ننگرند.

ما در این مطلب سعی می کنیم با افشای حقایقی وحشتناک از پشت پرده ی اتفاقاتی که در گاوداری های صنعتی می افتد، چهره واقعی آنها را به شما نشان دهیم. پیشاپیش از انتشار برخی از عکس های دلخراش از حضور شما عذرخواهی می کنیم ولی بنابه رسالتی که بر عهده گرفته ایم مجبور به انجام این کار می باشیم.

چرا حقوق حیوانات باید وجود داشته باشد؟

قبل از اینکه دست به افشاگری در مورد پشت پرده تمام اتفاقات رخ داده در گاوداری صنعتی بزنیم، باید بدانیم که هنگامی که پای حقوق حیوانات به میان می آید منظورمان این نیست که آنها حقوقی برابر و شبیه به انسان دارند بلکه منظورمان این است که آنها باید از برخی حقوق اولیه همانند آزادی، نور خورشید، ارتباط با همنوع و… برخوردار باشند. وظیفه همه ماست که حقوق طبیعی آنها را زیر پا نگذاریم و از آنها سوء استفاده و بهره کشی نکنیم.

شاید طبیعت در بسیاری از اوقات عادل و مهربان نباشد اما باید بدانید که کسی را هم شکنجه نمی کند. بله حیوانات در طبیعت نیز متحمل درد و رنج می شوند ولی این کجا و آن کجا!

قرار نیست که فقط عاشق حیوانات باشیم تا از حقوق حیوانات دفاع کنیم! همانطور که برای مبارزه با کودک آزاری لازم نیست که علاقمند به کودکان باشیم. حقوق بشر، محیط زیست و حقوق حیوانات سه ضلع یک مثلث را تشکیل می دهند و جدا از هم نبوده و نیستند. مطمئن باشید که رعایت حقوق حیوانات بر محیط زیست و حقوق بشر تأثیر می گذارد و عدم رعایت یکی از این حقوق، باعث به خطر افتادن بقیه حقوق می شود.

اگر یاد بگیریم که حقوق حیوانات را رعایت کنیم مطمئناً احترام به همدیگر را نیز یاد خواهیم گرفت و برای ساختن یک دنیای پر از مهربانی و عدالت تلاش خواهیم کرد. اگر دم از حقوق حیوانات می زنیم منظور ما این نیست که از شما بخواهیم برای حقوق حیوانات دست به تلاش و فعالیت بزنید، تنها چیزی که ما از شما می خواهیم این است که حقوق آنها را زیر پا نگذارید.

حیوانات پرورشی کدامند؟

قبل از این فقط گاو، گوسفند، بز، خوک، مرغ، بوقلمون، اردک، غاز، اسب و ماهی جزو حیوانات پرورشی به شمار می آمدند ولی امروزه در خیلی از کشورها حیوانات دیگری هم به این لیست اضافه شده اند. پرورش سگ و گربه در چین برای گوشت و پوست، پرورش کانگورو در برخی از کشورهای جهان برای گوشت، پرورش بلدرچین و شتر مرغ در ایران برای گوشت و تخم، پرورش خرس، موش و راکن برای پوست و استفاده از همستر، موش و خرگوش برای آزمایش در بسیاری از کشورها رایج است.

تفاوت گاوداری صنعتی و سنتی چیست؟

دامداری (به انگلیسی: Livestock) یک شاخه از کشاورزی بوده که به نگاهداری و پرورش جانوران اهلی مانند گاو، گوسفند، اسب، شتر، مرغ و… می پردازد. پس می توان گفت که گاوداری و مرغداری صنعتی و سنتی نیز شاخه هایی از دامداری می باشند.

در گاوداری سنتی بخش وسیعی از نیازهای غذایی دام از مراتع تأمین می شود و برای نگهداری از دام به تجهیزات پیشرفته نیاز نیست و می توان گفت که بخشی از حقوق حیوانات در این نوع دامداری رعایت می شود. اما در دامداری صنعتی با اینکه امکانات و تجهیزات پیشرفته ای به کار گرفته می شود ولی هیچ توجهی به نیازها و احساسات حیوانات نمی شود و بدترین ظلم و ستم در حق حیوانات روا داشته می شود. مثلاً در گاوداری صنعتی (به انگلیسی: Dairy industry) برای اینکه همیشه هنگام شیر دوشیدن وقت صرف جدا کردن مادر از فرزند نشود، هنگام تولد گوساله مادر را از فرزند جدا می کنند.

از دیگر ظلم هایی که در این دامداری ها به حیوانات روا داشته می شود می توان به بارداری اجباری گاوها، داغ کردن، کندن شاخ های حیوان، زندگی در فضایی پر از بوی گندیده آمونیاک، بریدن دم، گوش، دندان و بیضه حیوانات و… اشاره کرد. البته لازم به ذکر است خیلی از موارد ذکر شده بدون بی حسی انجام می شود، خودتان تصور کنید که حیوان متحمل چه درد و رنجی می شود.

حقایقی شگفت انگیز درباره گاوها

 • گاوها هنگام جدا شدن از خانواده هایشان غمگین می شوند و حتی از فراق آنها اشک می ریزند.
 • گاوها قادر به شنیدن صداهایی با بلندی صوت کمتر و فرکانس بالاتر نسبت به شنوایی انسان هستند.
 • گاوها از چالش های فکری برای حل معماها لذت می برند و پس از پیدا کردن راه حل هیجان زده می شوند.
 • گاوها دید وسیعی دارند. در مقایسه با انسان که دید ۱۴۰ درجه ای دارد؛ آنها قادرند بیش از ۳۰۰ درجه را ببینند.

مراحل تولید شیر گاو در گاوداری صنعتی

گاوهای شیرده نژادی از گاوها می باشند که با اصلاح نژادی (تغییرات ژنتیکی) به چندین برابر تولید نرمال و معمولی شیر رسیده اند. متأسفانه مسئله ای که بیشتر مردم هنوز هم از آن بی خبرند این است که هیچ گاوی به طور اتوماتیک شیر نمی دهد. همه حیوانات پستاندار همانند گاوها، تنها هنگامی شیر می دهند که یک بچه داشته باشند زیرا شیر غذای نوزاد می باشد. باید بدانید که مدت شیردهی در گاوها یک سال است و برای اینکه گاوها بتوانند مرتب شیر بدهند باید سالانه یک گوساله به دنیا بیاورند که در ادامه به چگونگی آن خواهیم پرداخت!

مراحل تولید شیر گاو در گاوداری صنعتی
شیردوشی صنعتی گاو شیرده

یک گاو شیرده در پرورشگاه چشم به جهان می گشاید و شروع به زندگی می کند. گوساله‌های مادهِ قوی که از گاوهای شیرده متولد شده اند، حدود ۲ روز بعد از تولدشان از مادر خود جدا می شوند و آنها را به قسمت پرورش گاوهای شیرده در گاوداری صنعتی می فرستند تا قبل از رسیدن به سن بلوغ، جای گاوهای شیردهی را که میزان تولید شیر آنها کاهش یافته است بگیرند. در آن قسمت به گوش‌های آنها پلاک می‌زنند و ممکن است به آنها داغ بزنند و شاخ‌هایشان را بدون هیچ بی‌حسی بسوزانند. هر دو عمل داغ زدن و بریدن شاخ‌ها درد فیزیکی بسیاری دارند و تأثیرات بد روحی آنها تا مدت‌ها در گوساله‌ها دیده می شود.

در ماه‌های ابتدایی ممکن است بخشی از شیر دوشیده شده از گاوهای مادر به این گوساله‌ها داده شود و یا ممکن است از جایگزین‌های مصنوعی شیر گاو برای تغذیه آنها استفاده کنند. این گوساله‌ها اکثراً تا سه ماهگی در سلول‌های انفرادی و بعد از آن نیز در اصطبل‌های گروهی نگهداری و مراقبت می شوند. گاو ماده ای که یک ساله شده و به بلوغ می رسد، با لقاح مصنوعی باردار می کنند. دوران بارداری ۹ ماه طول می‌کشد و گاو شیرده در حدود دو سالگی اولین بچه خود را به دنیا می‌آورد. حدود ۲ روز بعد از تولد گوساله، او را از مادر خود جدا می کنند و مادر سوگوار را به ماشین شیردوشی می‌بندند.

اکنون این مادر سوگوار را ۳ ماه پس از تولد اولین فرزند، دوباره با لقاح مصنوعی باردار می‌کنند (در حالی که باردار است باید هر روز چندین برابر شیری را که یک گاو در طبیعت تولید می‌کند به ماشین شیردوشی بدهد) و طبق روال ۹ ماه میگذرد و بچه دوم خود را نیز به دنیا می آورد، همه این کارها به این دلیل است که گاو به صورت مرتب شیر داشته باشد. یک گاو شیرده از ۲ سالگی تا ۵ سالگی ۳ فرزند به دنیا می آورد (هر سال یک بچه) و هر بار هم فرزندش را از او جدا می کنند. بسیاری از گاوهای شیرده در ۵ سالگی با کمبود کلسیم و مشکلات استخوان دست و پنجه نرم می کنند، در این حالت است که دیگر به درد صنعت گاوداری صنعتی نمی‌خورند و به کشتارگاه فرستاده می‌شوند و در نهایت گوشت شان را با قیمتی ارزان می فروشند.

گاوهای شیرده در طول زندگی خود با مشکلات جسمی زیادی همانند وزن زیاد دست به گریبان اند؛ به عنوان مثال استخوان‌بندی آنها که برای وزن بسیار کمتر ساخته شده است، قادر به تحمل وزن غیرطبیعی نیست. از این رو به علت بالا بودن وزن سینه ها و بدن، تعداد زیادی از آنها از ناراحتی قلبی و یا از درد دائمی و شدید پا رنج می برند. در یک گاوداری صنعتی در ایران، یک گاو شیری بالغِ تغییر ژنتیکی داده شده و اصلاح نژادی شده به طور روزانه حداقل ۸ کیلوگرم شیردهی دارد و ممکن است تا ۳۰، ۴۰ یا حتی ۵۰ کیلوگرم شیر تولید کند. این در حالی است که در گاوداری سنتی یک گاو شیری بالغ روزانه به طور میانگین ۲ لیتر شیردهی دارد.

در سال ۱۹۵۰ یک گاو شیرده سالانه به طور متوسط ۲۶۰۰ کیلوگرم شیر تولید می کرد اما امروزه یک گاو شیرده سالانه به طور متوسط ۹ هزار کیلوگرم شیر تولید می کند.

گاوهای شیرده ساکن گاوداری صنعتی همیشه در سینه‌هایشان درد دارند و عفونت و زخم‌ سینه در بین آنها بسیار شایع است. از بیماری‌های شایع دیگر در میان گاوهای شیرده می‌توان به سرطان خون گاوی (BLV) اشاره نمود. این بیماری معمولاً در مراحل اولیه پنهان می‌ماند، به همین دلیل زیاد جدی گرفته نمی شود. همچنین می‌توان از دیگر بیماری های شایع در بین گاوهای شیرده به تلو تلو خوردن بر اثر کمبود منیزیم، التهاب ریه، بیماری‌های روده، اسهال گاوی (BVD)، تب مالت، عفونت رحم به دلیل عدم وجود بهداشت موقع به دنیا آمدن گوساله اشاره کرد. بیشترین آمار مرگ و میر در گوساله‌ها در یک ماهه اول اتفاق می‌افتد که علت اصلی آن عفونت‌های مربوط به خون و روده می باشد.

مراحل تولید گوشت گاو در گاوداری صنعتی

گوساله‌هایی که قرار است گوشت انسان را تأمین کنند بعد از تولد، تنها ۴۸ ساعت فرصت دارند طعم و مزه مادر داشتن را بچشند. بعد از این مدت آنها حدود سه ماه را در سلول های انفرادی بدون نور و هوا می گذرانند. حتی برخی از آنها به میله های اصطبل بسته می شوند، به طوری که قادر به نشستن روی زمین نیستند و اگر هم قادر به نشستن باشند مجبورند روی فضولات خود بنشینند.

پرورش گاه های دامداری
اصطبل های کثیف دامداری

در همه نژادهای گاوهای گوشتی، گاوها هم باید به حداکثر وزن خود برسند و هم باید گوشت آنها به گونه ای باشد که ساختار و مزه آن باب میل دوستان گوشتخوار باشد. در برخی از گاوداری ها وضعیت کمی بهتر است، به گونه ای که در طول سال، چندین بار حیوانات را به چراگاه می برند تا در آنجا آزادانه بچرند و از نور خورشید بهره ببرند. همچنین در تعداد کمی از پرورشگاه ها گوساله ها در اصطبل های بسیار تنگی که در هوای آزاد قرار دارند مراقبت می شوند، با این حال در این حالت هم خبری از جست و خیز کردن نیست. متأسفانه باید بگوییم که در اکثر مواقع حتی گوساله ها نور خورشید را برای اولین بار در راه کشتارگاه می بینند.

باید بدانید پرورش گاوها در اصطبل های پرجمعیت سبب بروز استرس در آنها می شود زیرا سلسله مراتب اجتماعی گاوها را برهم می زند و آنها را به مشکلات روحی و روانی شدیدی دچار می کند. در برخی از گاوداری ها نیز شاخ‌های گاوهای گوشتی را با مواد شیمیایی و بدون هیچ بی‌حسی قطع می‌کنند و احتمالاً به آنها داغ می‌زنند. بسیاری از گوساله‌ها معمولاً در ۶ ماهگی به کشتارگاه ها فرستاده می‌‌شوند ولی گوساله‌هایی که از نظر جسمی ضعیف هستند خیلی زود به کشتارگاه انتقال داده می شوند.

معمولاً هر گاوی در گاوداری صنعتی در طول زندگی خود با چند سفر سخت و طاقت فرسا روبرو است. در بیشتر جاهای جهان، نقل و انتقال آنها به کشتارگاه ها در شرایط بسیار سخت همانند گرما و سرمای شدید و چندین روز گرسنگی و تشنگی انجام می‌گیرد، که بر اثر این عوامل ممکن است بعضی از آنها در طول راه مرده و یا آسیب های شدیدی بیینند.

قانون در کشورهای پیشرفته صرف نظر از عذاب و رنجی که این حیوانات در کشتارگاه‌ها می‌کِشند، کشتارگاه‌ها را وادار می کند تا گاوها را با گیجی و بی‌حسی بُکشند. اما باید بدانید که درد حیوانات معمولاً خیلی زودتر از عمل ذبح شروع می‌شود. آنها به محض اینکه وارد کشتارگاه می شوند پایان شوم و غم انگیز خود را حس می‌کنند و این در حالی است که بعضاً باید ساعت‌ها و حتی روزها در این محل بمانند تا نوبت کشتار خودشان فرا برسد. زمانی که نوبت به آنها می‌رسد، آنها را به طرف محفظه ای می برند که با شنیدن بوی خون و همه صداهای عجیب و غریب ناشی از ماشین‌آلات و هم‌نوعان خود سعی می‌کنند به عقب بازگردند اما هرگز نمی توانند، زیرا با کتک یا شوک الکتریکی به سمت جلو حرکت داده می‌شوند تا درون محفظه قرار گیرند.

مراحل کشتار گاو
کشتارگاه صنعتی

بعد از انتقال گاوها از گاوداری صنعتی به کشتارگاه، تقریبا هیچ اهمیتی به بیهوشی گاوها داده نمی شود. در بسیاری از کشتارگاه ها برای ایجاد گیجی در حیوانات از تفنگ‌های ضربه‌ای استفاده می کنند. کارکرد این تفنگ‌ها به گونه ای است که گلوله ندارند بلکه با ضربه بخشی از جمجمه گاو را متلاشی می‌کنند، این ضربه باید بر نقطه مشخصی از سر گاو وارد شود تا او را گیج و بی‌حس کند. اما گاوهایی که ترسیده اند سعی در فرار دارند و مرتب جاخالی می‌دهند، به همین دلیل در بسیاری از موارد ضربه به نقطه مورد نظر وارد نمی‌شود چون کارگران مدت زمان کافی برای گیج کردن درست هر حیوان ندارند. در نهایت گاوها با هوشیاری تمام از یک پای خود آویزان می‌شوند و تمام درد بریده شدن سر و گاهی اعضای دیگر بدن خود را حس می‌کنند. متأسفانه در بیشتر کشورهای پیشرفته جهان حتی سلاخی حیوانات باردار ممنوع نمی باشد؛ در مورد کشتار گاوها در کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه هم حرف نمی زنیم…

اخته کردن حیوانات پرورشی

اخته کردن (به انگلیسی: castration) به عمل خارج کردن بیضه های حیوانات پستاندار نر از جمله خوک، گاو، بز و گوسفند در دامداری گفته می شود که در روزها یا هفته های اول تولد حیوانات انجام می شود. به دلیل هزینه بالای بیهوشی، اخته کردن معمولاً بدون بیهوشی یا حتی بی حسی انجام می شود و بسیار دردآور بوده و این درد فقط به زمان انجام این کار محدود نمی باشد و حیوان تا مدت ها بعد از این عمل درد را تحمل می کند.

فقط در ۲ مورد اخته کردن در گاوداری صنعتی انجام نمی شود:

۱- فرستادن حیوان نر به کشتارگاه قبل از بلوغ

۲- گرفتن اسپرم و تولید مثل

دلیل اخته کردن

 • بدمزه و بدبو بودن گوشت حیوان نر و کنترل این بدمزه گی و بدبویی با اخته کردن
 • کاهش درگیری و رقابت حیوانات نر پس از بلوغ
 • جلوگیری از باردار شدن ناخواسته ماده هایی که همراه با نرها نگه داشته می شوند.
 • اصلاح نژادی (باردار شدن حیوانات ماده با حیوان نر انتخابی دامداران)

راه های اخته کردن

 • بریدن کیسه های بیضه بوسیله یک چاقوی تیز و خارج کردن بیضه ها
 • نابودی طناب منوی و رگ های خونی با استفاده از انبرهای مخصوص
 • بریدن بیضه ها در گوساله ها
 • جلوگیری از خون رسانی به بیضه ها با بستن یک حلقه منقبض کننده دور کیسه های بیضه
 • تزریق اسید لاکتیک به داخل بیضه ها برای از بین بردن بیضه ها

۲۱ حقیقت باور نکردنی راجع به نظام دامپروری

۱- برای تولید ۰٫۵ کیلوگرم گوشت گاو معادل با ۴ لیتر بنزین انرژی مصرف می شود.

۲- در گاوداری صنعتی برای تأمین گوشت گاو یک خانواده ۴ نفره حدود ۱۰۰۰ لیتر سوخت فسیلی مصرف می شود.

۳- برای تأمین غذای سالانه یک فرد همه چیزخوار  ۱۳۰۰۰ متر مربع زمین و برای تأمین غذای سالانه یک فرد وگان ۶۴۷ متر مربع زمین استفاده می شود؛ یعنی ۱ فرد همه‌ چیزخوار = ۱۹ شخص وگان.

۴- سازمان فائو در سال ۲۰۰۶ اعلام کرده حدود ۱۸ درصد گازهای گلخانه ای جهان مربوط به نظام دامداری است (سهمی بیشتر از تمام بخش های حمل و نقل) اما در سال ۲۰۰۹ سازمان نظارت جهانی با انتقاد شدید از آمار منتشر شده توسط سازمان فائو، اعلام کرد که دامداری عامل ۵۱ درصد از گازهای گلخانه ای جهان می‌باشد.

۵- چرای حیوانات، علی الخصوص حیوانات سنگین از جمله گاوها، مهم ترین دلیل نابودی ساختار خاک و پوشش گیاهی می باشد.

۶- در برزیل در طول ۲۵ سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ نفر از فعالان محیط زیست به خاطر مقابله با صنعت دامداری کشته شده و حدود ۲ هزار نفر از آن‌ها نیز تهدید به مرگ شده‌اند.

۷- در پی آتش سوزی جنگل های ارسباران در سال ۹۸ حدود ۶۳۰ هکتار از مراتع آن نابود شد. پس از بررسی های فراوان مشخص شد که ۳ نفر برای بهره برداری از محیط به نفع خودشان (جهت چرای دام) دست به این کار ناشایست زده اند.

۸- هر ساله حدود ۶۰ میلیارد حیوان (بدون در نظر گرفتن ماهی‌ها و حیوانات دریایی) برای تولید غذا پرورش داده و کشته می‌شوند. دامداری به گونه‌های مختلف به گرمایش جهانی شتاب بیشتری می‌بخشد.

۹- دامپروری از جمله مرغداری و گاوداری صنعتی باعث هدررفت آب، غذا و منابع طبیعی، باعث نابودی جنگل ها، گرم شدن زمین و آلودگی محیط زیست می شود که همه این موارد حق طبیعی موجودات برای زندگی می باشند.

۱۰- شیر گاو از گاو حامله یا فارغ تهیه می شود به همین دلیل شیر آن حاوی مقادیر قابل توجهی استروژن حیوانی است که ریسک سرطان سینه، پروستات و کاهش کیفیت اسپرم را بالا می برد.

۱۱- زنان وگن حدود ۳۴ درصد کمتر از سایرین در خطر ابتلا به سرطان های زنانه همانند پستان، رحم و تخمدان هستند.

۱۲- پس از آنکه گاوها ۳ یا ۴ بار زایمان می کنند فرآیند شیردهی آنها کاهش می یابد، در این صورت است که زندگی غم انگیز آنها به کشتارگاه ختم می شود!

۱۳- صنعت لبنیات هرساله ۲۱ میلیون گوساله را برای تولید گوشت گوساله و گوشت گاو ارزان قیمت می کُشد!

۱۴- یک گاو می تواند حدود ۲۰ سال زندگی کند اما صنعت لبنیات آنها را در ۶ سالگی می کشد!

۱۵- مقدار CO2 ساطع شده برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو معادل CO2 ساطع شده در اثر ۲۵۰ کیلومتر رانندگی است!

۱۶- یک گاوداری صنعتی با ۲۵۰۰ گاو شیری معادل یک شهر با جمعیت ۴۱۱ هزار نفر مدفوع تولید می کند!

۱۷- به گفته سازمان سلامت جهانی در چندین کشور حدود ۸۰ درصدِ آنتی بیوتیک ها در بخش دامپروری به مصرف می رسد که عمدتاً برای تسریع رشد حیوانات سالم است. در آمریکا حدود ۷۰ درصد آنتی بیوتیک هایی که به لحاظ پزشکی برای انسان ها مهم اند به بخش حیوانات فروخته می شود.

۱۸- یکی از اصلی ترین دلایل جنگل زدایی ها تقاضای روزافزون گوشت و تولید خوراک برای حیوانات پرورشی است که لازمه آن از بین بردن جنگل ها و تبدیل کردنشان به مرتع و مزرعه است. بر اساس آمار بانک جهانی، چرای گاو باعث و بانی ۸۰ درصدِ جنگل زدایی در آمازون است.

۱۹- به خاطر مصرف گوشت، لبنیات، تخم مرغ و حیوانات آبزی حدود ۸۳ درصدِ اراضی کشاورزی دنیا اشغال شده است. در حالی که ۳۷ درصد پروتئین فقط ۱۸ درصد کالری انسان را تأمین می کند.

۲۰- به ازای هر ۱۰۰ کالری از دانه ها و غلات که به دام ها خورانده می شود انسان فقط ۳ کالری از گوشت گاو، ۱۰ کالری از گوشت خوک، ۱۲ کالری از گوشت مرغ، ۲۲ کالری از تخم مرغ و ۴۰ کالری از شیر دریافت می کند.

۲۱- نزدیک به ۵۰ درصد گوشت جهان، عمدتاً از گاوهای پرورش یافته در گاوداری صنعتی تأمین می‌شود.

رنج و درد گاوها
بهره کشی و آزار گاوها

سخنی با خوانندگان

امروزه بیش از هر زمان دیگری نیازی به استفاده از محصولات حیوانی نداریم اما متأسفانه بیش از هر زمان دیگری، حیوانات مورد سوءاستفاده و بهره کشی قرار می گیرند. در دامداری های صنعتی حیوانات به چشم یک ابزار نگریسته شده و هیچ توجهی به احساس و عواطف آنها نمی شود و تمامی حقوقی که می توان برای یک موجود زنده متصور شد پشت درهای بسته پایمال می شود. خیلی از آنها به غیر از مسیر کشتارگاه، خورشید را نمی بینند، خیلی از آنها به خاطر شیرشان با انواع روش های دردآور تلقیح مصنوعی، بچه دار می شوند یا برای تولید شیر و تخم مرغ بیشتر، از نظر ژنتیکی تغییراتی در بدن آنها ایجاد می شود. برخی از آنها بدون اینکه بی حس شوند اخته شده و برخی دیگر زنده زنده داخل چرخ گوشت انداخته می شوند. برخی دیگر داخل قفس های تنگ و تاریک محبوس می شوند و حتی جایی برای تکان خوردن ندارند.

در گاوداری صنعتی مادرها روز اول تولد بچه هایشان مجبورند درد جدایی از آنها را تحمل کنند و چاره ای جز صبر برای مرگ ندارند؛ در یک کلام این حیوانات زندگانی نمی کنند بلکه زنده مانی می کنند. همچنین بهتر است بدانید که این موارد مصداق اندکی از ظلم و ستمی می باشد که انسان در حق حیوانات روا می دارد.

حیوانات زیادی برای سرگرمی، آزمایش، مد و… جان خود را از دست می دهند، پس لازم است کمی به خود بیاییم و سعی کنیم سبک زندگی خودمان را تغییر دهیم و بدانیم که با این تغییر گامی به سمت سلامتی خود و حفظ محیط زیست برمی داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *