آیا خانه های کوچک می توانند به محیط زیست کمک کنند؟

با افزایش روزافزون جمعیت شهرها و افزایش فشارهای اقتصادی، روز به روز از مساحت خانه ها و آپارتمان ها کم می شود و در حال حاضر خانه های کوچک یا سوئیت های کوچک که مساحت آنها معمولاً به  ۴۰ متر مربع یا کمتر از آن می رسد در حال گسترش هستند. با این حال این پرسش مطرح می شود که آیا آنها واقعاً برای محیط زیست مفید هستند یا خیر. پاسخ کوتاه، بله است. خانه‌های کوچک تأثیرات زیست محیطی مخرب را با حاشیه قابل توجهی کاهش می دهند.

اگر تمایل دارید بدانید که ساخت خانه‌های کوچک چه مزیت هایی دارد و انگیزه های گرایش به آنها چه می تواند باشد و همچنین اگر دوست دارید بدانید چه کنیم برای اینکه در خانه های کوچک حوصله مان سر نرود، خواندن این متن را از دست ندهید. ما در انتها چند ایده جالب برای دکوراسیون خانه کوچک تان ذکر کرده ایم. امیدواریم این مطالب مفید به فایده باشد. با ما همراه باشید.

مزایای ساخت خانه های کوچک

۱- بهتر برای ساخت

نحوه ساختن چیزها اهمیت زیادی دارد و می تواند تأثیرات طولانی مدت داشته باشد. ساختن خانه‌های کوچک (به انگلیسی: Tiny houses) بنا به دلایل مختلف، سازگار با محیط زیست هستند که از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از مواد کمتر

خانه های کوچک از مصالح ساختمانی کمتری استفاده می کنند. مثلاً یک خانه چوبی معمولی به حدود هفت کامیون چوب نیاز دارد در حالی که یک خانه کوچک به نیمی از یک بار کامیون نیاز دارد. این بدان معناست که تعداد کمتری درخت برای ساخت آن قطع شده، سوخت کمتری در حمل و نقل مواد استفاده می شود و غیره.

 • ایجاد پتانسیل بیشتر برای تجهیزات دوستدار محیط زیست

چون به مواد کمتری نیاز است ساختن این خانه ها با استفاده از مواد بازیافتی که همیشه به اندازه کافی برای خانه های بزرگتر وجود ندارد، راحت تر است. همچنین استفاده از مواد گران قیمت تر و سازگارتر با محیط زیست به جای مواد ارزان تر و معمولی امری مقرون به صرفه تر می باشد.

 • هزینه پایین تر چرخه زندگی

طول عمر و هزینه جایگزینی مواد و همچنین تأثیر جایگزینی این مواد بر روی کره زمین نیز مهم است و باید در ساخت این نوع خانه ها در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، یک خانه کوچک ممکن است به جای چند حمام، یک حمام واحد داشته باشد و این یعنی به وسایل کمتری برای تعمیر و تعویض در طول سالها نیاز خواهید داشت. دانشکده سنت بندیکت (College of Saint Benedict) و دانشگاه سنت جان (Saint John’s University) در تحقیقی که انجام دادند، تخمین زدند که نصف کردن اندازه یک خانه باعث کاهش ۳۶ درصدی هزینه چرخه زندگی می شود.

خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم: چگونه خانواده سبز داشته باشیم؟

۲- کاهش مصرف انرژی

شاید بزرگترین تأثیر خانه های کوچک به دلیل کاهش مصرف انرژی باشد. طبق مطالعه جدیدی که انجام شده، ۸۶ درصد کل تأثیرات زیست محیطی هر خانه به دلیل مصرف انرژی آن است که شامل گرمایش فضا، گرمایش آب و روشنایی نیز می شود.

خانه سبز
خانه سبز

کالج کالبی (Colby) مقاله ای را منتشر کرده و گزارش داده که یک خانه متوسط با متراژ ۲۴۱ متر مربع در هر سال حدود ۱۲،۷۷۳ کیلووات ساعت انرژی مصرف می کند. از طرف دیگر یک خانه با متراژ ۱۸۶ متر مربع تنها ۹۱۴ کیلووات ساعت در سال انرژی مصرف می کند. انتشار دی اکسید کربن نیز از یک الگوی مشابه پیروی می کند. خانه های کوچک به طور متوسط سالانه باعث انتشار ۹۰۷٫۱۸۴۷ کیلوگرم دی اکسید کربن می شود در حالی که یک خانه متوسط با انتشار ۱۲۷۰۰٫۵۸۶۴ کیلوگرم  دی اکسید کربن در صدر قرار دارد.

 • لوازم خانگی و وسایل الکتریکی کمتر

دلیل اصلی کاهش مصرف انرژی آشکار است: داشتن فضای کمتر برای گرمایش و سرمایش. البته برخی از دلایل دیگری نیز وجود دارد که یکی از آنها داشتن وسایل الکتریکی کمتر است. در مقاله کالج کالبی گزارش شده که یک خانه کوچک به طور متوسط دارای ۶ لامپ است در حالی که یک خانه بزرگتر حدود ۴۵ لامپ دارد.

 • سپری کردن زمان کمتری در داخل خانه

عامل دیگر کاهش مصرف انرژی این است که مردم در خانه های کوچک لزوماً وقت بیشتری را در خارج از خانه می گذرانند. در حالی که چیدمان ها و ویژگی های این خانه ها باعث راحت بودن آنها می باشد، اندازه کوچک آنها سبک زندگی در فضای بیرون را تشویق می کند. زندگی در خانه کوچک مستلزم استفاده از فضای بیرون به عنوان فضای دوم زندگی است مثلاً فردی که در یک آپارتمان کوچک در شهر نیویورک زندگی می کند بیشتر وقت خود را در فضاهای سبز، پارک ها و اماکن کاری می گذرانند. به همین دلیل خانه‌های کوچک به انرژی کمتری برای گرمایش، سرمایش یا روشنایی داخل خانه نیاز دارند.

۳- جای کمتر، پسماند و ضایعات کمتر

زندگی در خانه کوچک به معنای داشتن دارایی ها و اموال کمتر است که این امر می تواند جهشی بزرگ برای بسیاری از افراد باشد و افرادی که این کار را انجام داده اند اغلب آن را به عنوان یکی از بهترین تصمیماتی که قبلاً گرفته اند، گزارش می دهند. افراد هنگام زندگی در خانه های کوچک، بیشتر از خرده ریزها و اسباب بازی ها؛ به فضا و مکان اهمیت می دهند و فقط به مفیدتر بودن و با ارزش تر بودن دارایی های خود توجه نشان می دهند. علاوه بر این که آنها پسماندهای کمتری در خانه خواهند داشت خرید کالاهای کمتر امتیاز دیگری است که حاصل می شود و می توانند در هزینه های خو صرفه جویی کنند.

همچنان که میزان مصرف شما کاهش می یابد؛ تأثیرات محیطی شما نیز به همان نسبت تحت تأثیر قرار می گیرد. بهتر است بدانید چیزهایی که ما خریداری می کنیم تأثیر جدی بر محیط زیست دارد که این تأثیرات نه تنها شامل بسته بندی بلکه شامل استخراج، ساخت و حمل و نقل نیز می شود.

۴- افزایش ارتباط با محیط زیست

افراد زیادی وجود ندارند که فکر می کنند محافظت از محیط زیست ایده بدی است. با این حال تعامل مداوم با فضای بیرون از خانه، محافظت از محیط زیست را در صدر اولویت ها قرار می دهد. تحقیقات انجام شده در مجله کارشناسی ارشد کالج کارلتون نشان می دهد که صاحبان خانه های کوچک بیشتر با طبیعت تعامل داشته و آگاهی بیشتری از وابستگی متقابل خود با طبیعت دارند. در حالی که آن‌هایی که در شهرها و حومه شهر هستند زمان بیشتری را در خانه صرف می‌کنند. پس می توانیم بگوییم کسانی که خانه‌های کوچک را انتخاب می‌کنند می توانند ارتباط مستقیمی با طبیعت برقرار کنند چون طبیعت را از آنِ خود دانسته و به تمیز نگه داشتن آن توجه و اهمیت زیادی نشان می دهند.

خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم: تأثیر خانه ها بر محیط زیست

انگیزه های گرایش به خانه‌های کوچک

 • صرفه جویی در هزینه (۳۰ درصد کاهش در هزینه انرژی)
 • صرفه جویی در استفاده از آب (حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد)
 • کاهش پسماندها و ضایعات (۵۰ تا ۹۰ درصد)
 • حق بیمه کمتر
 • دوام بیشتر خانه ها
 • پایین بودن هزینه نهایی ساختمان
 • استفاده از منابع انرژی های تجدیدپذیر
درباره انرژی های تجدید پذیر بیشتر بدانید: انرژی تجدید پذیر و ۵ منبع اصلی آن

چند توصیه برای اینکه در خانه های کوچک حوصله تان سر نرود!

شاید کسانی که در خانه‌های کوچک زندگی می کنند از کمبود جا برای وسایل زندگی گلایه می کنند. هر خانواده ای به طور متوسط سالی چند صد هزار تومان وسیله و خرت و پرت به زندگی اش اضافه می کند و همین به تنهایی در شرایطی که تعداد بچه ها بیشتر نشوند و خانواده بزرگتر نشود، خودش باعث کلی استرس و اضطراب از نبود جا می شود. در این قسمت به صاحبان خانه های کوچک چند توصیه برای دکوراسیون خانه شان داریم برای اینکه از خانه خود دلزده نشوند و حوصله شان در این خانه ها سر نرود.

دکوراسیون خانه های کوچک
دکوراسیون خانه های کوچک

۱- خانه تکانی

یک نظافت عمیق یا خانه تکانی بهترین بهانه برای خلاص شدن از دست وسایل غیرضروری موجود در انبارهای خانه است. بسیاری از وسایلی که ما فکر می کردیم ممکن است روزی به دردمان بخورد ولی در طول سال هیچ استفاده ای از آن نکرده ایم یا لباسهایی که در طول سال نپوشیده ایم را می توانیم به سازمان های خیریه اهدا کنیم.

۲- ساخت یا تغییر کمد دیواری

کمدهای دیواری فضای زیادی به خانه ها اضافه می کنند اگر بعد از چند مدت، کمدهایی که در خانه تان وجود داشت پاسخگوی نیاز فعلی شما نبود به راحتی می توانید با تغییر طبقات داخل کمد، اضافه و کم کردن کشوها، فضای داخل آنها را تا حد زیادی اضافه کنید و یا اینکه بر روی یکی از دیوارهای خالی، کمد دیگری را نصب و تعبیه کنید.

۳- تغییر دکوراسیون

اتاق خواب و آشپزخانه جزو مکان هایی هستند که افراد بیشتر وقت خودشان را در آنجا سپری می کنند. تغییر دکوراسیون آنها و در کل انجام برخی از تغییرات، داخل خانه های کوچک می تواند تأثیر زیادی در روحیه کلی خانواده داشته باشد.

۴- استفاده از گل ها و گیاهان در نمای داخلی خانه

گیاهان و گل های کاشته شده در گلدان‌های زیبا با رنگ های چشم نواز و روشن در روشنایی و زیبایی خانه تأثیر زیادی داشته و فضای خانه را بزرگتر جلوه خواهند داد. می‌توانید از گلدان ها در اتاق خواب، آشپزخانه، میز پذیرایی و بسیاری از جاهای دیگر در فضای داخلی خانه استفاده کنید.

۵- پارتیشین بندی

برای مجزا کردن فضاهای داخلی خانه از جمله جدا کردن اتاق نشیمن و پذیرایی به جای دیوار می توانید از پارتیشن‌های چوبی و یا سایر پارتیشن‌های خلاقانه بهره بگیرید. این کار باعث شیک شدن و به روز شدن دکوراسیون زیبای خانه شما می شود و در صورتی که زمانی به یک فضای بزرگ تر نیاز داشتید، می توانید پارتیشین ها را جمع کرده و در گوشه ای از خانه قرار دهید و بعد از اینکه کارتان تمام شد، دوباره پارتیشین ها را سرجای خود بگذارید.

پارتیشین بندی
دو نمونه از پارتیشین بندی خانه های کوچک

۶- انتخاب مبلمان راحتی

مبلمان استیل و کلاسیک باعث می شوند فضای خانه شما کوچک تر از حد معمول جلوه داده شود. شما برای مبلمان خانه تان می توانید از مبلمان راحتی، نیم ست، تاشو و ال شکل استفاده کنید و با این کار فضای خانه تان را بزرگتر از حد معمول نشان دهید.

۷- چیدمان وسایل در مناطق و جاهای بدون استفاده خانه

در دکوراسیون و چیدمان خانه‌های کوچک بایستی از کل فضای خانه استفاده کنید. مثلاً شما می توانید کتابخانه، جا کفشی، جا لباسی خود را به صورت کشویی در زیر راه پله و یا محدوده ای از خانه که استفاده نمی شود تعبیه کرده و وسایل خود را آنجا به صورت مرتب قرار دهید.

۸- نورپردازی مناسب

نورپردازی خانه های کوچک اگر به صورت تخصصی، صحیح و اصولی انجام شود می تواند به بزرگتر نشان دادن فضای آنها کمک زیادی بکند. مثلاً اگر شما یک آینه بزرگ را کنار یک لامپ بزرگ در اتاق نشیمن تان قرار دهید، فضای آن بزرگتر از چیزی که هست نشان داده می شود. توصیه می کنیم حتماً در این زمینه از مشاوره با افراد متخصص و صاحب نظر بهره بگیرید.

۹- انجام تغییرات اساسی

تغییر رنگ دیوارها و پرده ها جزو آخرین تغییراتی است که می توانید انجام دهید. با عوض کردن کاغذ دیواری یا عوض کردن رنگ آمیزی دیوارها و عوض کردن پرده ها و برخی از وسایل خانه و حتی اضافه کردن کمی وسایل دکوری و تزئینی می توانید گامی مفید در جهت بهبود روحیه تان برداشته و به زندگی تان تنوع ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *