آیا خرگوش جونده است؟ همه چیز درباره خرگوش‌ها

خرگوش
خرگوش ها پستاندارانی خونگرم بوده که گوش‌های بلند، دمی ‌کوتاه و موهای نرمی داشته و بسته به نژادشان وزنی بین ۱ تا ۷٫۵ کیلوگرم دارند. آنها عاشق جویدن هستند و اکثر ساعات روز را می‌خوابند. پاهای پشتی خرگوش ۴ انگشت داشته ولی پاهای جلویی او ۵ انگشت دارند در ضمن پاهای پشتی او هم قویتر از پاهای جلویی اش می باشد. چون خرگوش‌ها روی پنجه ها و انگشتان پای خود راه می روند، آنها را حیواناتی پنجه رو می نامند.

به دلیل اینکه خرگوش‌ از گیاهان تغذیه می کند، ادرار او PH قلیائی حدود ۸/۲ دارد و رنگ‌ آن‌ می تواند زرد روشن‌ تا نارنجی‌ پررنگ‌ یا قهوه‌ای متمایل‌ به‌ قرمز داشته باشد که این تغییر ‌بر اساس‌ دهیدراتاسیون (کم شدن آب بدن)‌ و قلیائی بودن‌ ادرار می باشد.

اگر دوست دارید در مورد زندگی، تغذیه، جفت گیری و  تولید مثل این حیوان ناز و دوست داشتنی اطلاعات بیشتری کسب کنید و همچنین ۱۰ نکته جالب و حقیقت ناشنیده در مورد خرگوش‌ها بخوانید، توصیه می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

آرایه‌شناسی

فرمانرو: جانوران

شاخه: طنابداران

رده: پستانداران

راسته: خرگوش‌سانان

تیره: خرگوشیان

خرگوش‌ها را به صورت کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد:

خرگوش‌های اهلی: این حیوانات پرورشی سالهاست که توسط انسان اهلی شده و بدون نگهداری و مراقبت انسان، نمی توانند به زندگی ادامه دهند.
خرگوش‌های وحشی: این حیوانات جزوی از حیات وحش محسوب می شوند و زنده گیری و نگهداری از آنان باعث آسیب به تنوع زیستی می شود. بقای نسل خرگوش‌های وحشی قطعاً با دخالت انسان با خطر روبرو است.

خرگوش اهلی و وحشی

آیا خرگوش جزو جوندگان است؟

خرگوش‌ها بیشتر با جوندگان اشتباه گرفته می شوند ولی بد نیست بدانید تحقیقات مرفولوژی و خون‌شناسی ثابت کرده که این جانوران بیشتر شبیه سم‌ داران می باشند تا جوندگان زیرا:

۱- یکی از چیزهایی که خرگوش‌ها را از جوندگان متمایز می کند این است که آنها دو سری دندان پیشین در فک بالا دارند که یکی پشت دیگری واقع شده است (دو دندان بزرگ‌تر در جلو و جفت کوچک‌تر در پشت آنها قرار گرفته‌اند) و به کمک این دندان ‌ها می‌توان آنها را از دسته جوندگان مجزا کرد چون جوندگان فقط یک جفت دندان پیشین وجود دارد.

۲- خرگوش‌ها برخلاف جوندگان، غذای خود را با دست‌ هایشان نمی گیرند.

۳- خرگوش ها گیاه‌خوارند و سریع غذا می خورند و پس از این که به جای امنی رسیدند غذایی که خورده اند به صورت مدفوع نرمی از مخرج بیرون می‌دهند و پس از جویدن کامل، آنها را دوباره فرو می‌دهند.

در رابطه با جوندگان، خواندن این مطلب را از دست ندهید: جوندگان بزرگترین راسته پستانداران جفت دار

حقایقی شگفت انگیز در مورد زندگی، جفت گیری و… خرگوش

خرگوش‌ها (به انگلیسی: Rabbits) بیشتر از ۴۴ گونه اهلی و صحرایی دارند. به طور میانگین طول بدن آنها حدود ۶۰ سانتی متر و وزن آنها هم حدود ۵ کیلوگرم می باشد. آنها تا ۶ سالگی عمر می کنند ولی می توان انتظار داشت که تا ۱۵ ساگی هم عمر کنند. روباه و مار دشمنان طبیعی آنها محسوب شده البته انسان هم یکی از دشمنان خرگوش‌ها به شمار می آید. سرعت آنها می تواند به ۴۰ کیلومتر در ساعت هم برسد. خرگوش‌ها گوش های درازی داشته و دست هایشان کوتاه تر از پاهایشان می باشد.

 • گوش

لاله گوش هم در شنوایی و هم در تنظیم حرارت بدن این حیوان نقش مهمی ایفا می کند چون در زیر پوست آن شبکه عروقی زیادی وجود دارد. چون لاله های گوش خرگوش نرم و حساس می باشند، نباید برای گرفتن و بلند کردن حیوانات از آنها استفاده کرد.

 • دندان

دائماً در حال رشد بوده و در طول یک سال می تواند ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر رشد کنند.

 • چشم

نسبت به سر بزرگ بوده و زاویه دید ۱۹۰ درجه ای دارند و مردمک های چشم تا حد زیادی می توانند گشاد شوند. حساسیت بینایی این حیوان ۸ برابر بیشتر از انسان می باشد. پلک سوم خرگوش هم رشد یافته و همچنین هنگام خواب باعث می شود سطح قرنیه پوشانده شود.

 • قلب

بسیار کوچک بوده و برخلاف قلب بقیه پستانداران دریچه دهلیزی بطنی سمت راست، دوبطنی (bicuspid) می باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دریچه در سایر پستانداران سه بطنی (tricuspid) می باشد.

 • درجه حرارت بدن

بین ۳۷ تا ۳۹ درجه

 • تغذیه

پستاندار و گیاهخوار بوده و از نظر اندامی شبیه گربه است. خرگوش ها از نظر فیزیولوژیکی شبه نشخوار کنندگان (pseudiruminant) می باشند.

 • زیستگاه

آمریکای شمالی زیستگاه نیمی از خرگوش‌های سراسر دنیا بوده و در جنوب غربی اروپا، جنوب شرقی آسیا و در بخش هایی از آفریقا و… هم وجود دارند. چمنزارها، علفزارها، جنگل ها، تالاب ها و حتی بیابان ها از زیستگاه های خرگوش‌ها به شمار آمده و این حیوانات دوست داشتنی در سوراخ هایی که داخل زمین کنده اند زندگی می کنند.

 • نحوه دفاع

روباه ها، گورکن ها و وشق ها جزو شکارچیان خرگوش‌ها محسوب می شوند. خرگوش در مواجهه با خطر سر جایش خشکش زده و به دور و بر خود نگاه می کند و با زمین گذاشتن انگشت شستش به سایر خرگوش‌ها هشدار می دهد. آنها برای اینکه از دست شکارچیان فرار کنند، به صورت زیگ زاگ شروع به پریدن می کنند و اگر گرفتار شوند با پاهای پشتی خود به بدن شکارچی ضرباتی وارد کرده و گاهی اوقات با دندان های قوی شان، آنها را گاز می گیرند.

 • تولید مثل

در حدود ۱۶ تا ۲۴ هفتگی به سن بلوغ می رسند. سن بلوغ ماده ها هم نسبت به نرها زودتر می باشد. سیکل اوسترس یا دوره تحریک جنسی ماده نامنظم بوده و پذیرش جنسی او ۷ تا ۱۰ روز به طول می انجامد. هنگامی که در مدت پذیرش جنسی جفت گیری انجام نشود حدود ۱ تا ۲ روز بعد حالت پذیرش جنسی از بین رفته و خرگوش ماده باید دوباره وارد این حالت شود.

اگر جفت گیری موفق نباشد و لقاح تشکیل نشود، آبستنی کاذب ( pseudopregnancy) اتفاق می افتد یعنی ماده در این مرحله تمام مشخصات حیوان حامله مثل بزرگ شدن پستان را دارد ولی ۱۸ روز بعد تمامی این حالات از بین می روند.

طول مدت حاملگی این حیوان ۳۰ تا ۳۳ روز بوده و در روزهای آخر حاملگی، خرگوش ماده شروع به ساختن لانه می کند و برای این کار موهای ناحیه شکم خودش را می کند و جاگذاری می کند تا محدوده لانه خود را علامت گذاری نماید.

بعد از تمام شدن مدت زمان حاملگی، حدود ۴ تا ۱۲ بچه به دنیا می آیند و ۴ تا ۶ هفته از شیر مادر تغذیه می کنند. مادر در روز فقط یک بار به بچه ها شیر می دهد که معمولاً زمان شیردهی صبح ها می باشد. رشد پستان این حیوان معمولاً طی هفته آخر بارداری صورت می گیرد.

نحوه جفت گیری خرگوش ها
جفت گیری خرگوش ها

۱۰ نکته جالب و حقیقت ناشنیده در مورد خرگوش‌ها

۱- خرگوش‌ها مدفوع خوارند!

چون خرگوش‌ها نمی توانند ویتامین را از طریق میوه‌ها جذب کنند، آنها ویتامین‌ها را با خوردن فضولاتشان جذب می‌کنند. خرگوش‌ها ۲ نوع مدفوع تولید می کنند که یکی از آنها به شکل دانه ای و سخت بوده و دیگری نرم و مرطوب بوده و حالت خمیری دارد. مدفوعی که حالت خمیری دارد ترکیبات پروتئینی و ویتامینی فراوانی دارد. خرگوش ها یکبار معمولاً صبح ها، مستقیماً مدفوع خمیری خود را از مخرج گرفته و آن را می خورند تا بخشی از نیاز غذایی روزانه خود را از مدفوع خود تأمین کنند.

۲- خرگوش‌ها فقط هویج نمی خورند!

بر خلاف تصور عموم، علوفه غذای اصلی این حیوان بوده و مقدار آن به جثه اش بستگی دارد و باعث می شود شکم خرگوش‌ها سالم بماند. هویج چون قند زیادی دارد، اگر بیش از اندازه خورده شود برای سلامتی این حیوان ضرر دارد.

۳- برقراری ارتباط بین خرگوش‌ها از راه زبان بدن می باشد!

مثلاً اگر دو گوش خود را سیخ به طرف بالا نگه دارند یعنی وضعیت هشدار بوده و دارند به دقت به صداهای دوروبر گوش می دهند. اگر یک ‌گوش خود را بالا و گوش دیگرشان را به طرف پایین نگه دارند یعنی اینکه با تمرکز کامل گوش نمی دهند. اگر این حیوان گاهی اوقات بالا و پایین می پرد و به عقب لگد می زند یعنی اینکه او خوشحال است و دارد بازیگوشی می کند.

۴- گاهی اوقات برخی از خرگوش‌ها به اندازه بچه انسان می باشند!

کوچک‌ترین خرگوش اندازه ای برابر با خوکچه ‌هندی و بزرگ‌ترین آن اندازه ای برابر با سگ اسپانیل دارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید وزن نژاد فلمیش جاینتز حدود ۶ کیلو و قد او هم حدود ۷۵ سانتی متر می باشد. همچنین داریوس با داشتن ۱۸ کیلو و قدی به اندازه ۱۳۱ سانتی متر، بزرگترین خرگوشی است که نام او در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. وزن این خرگوش بوده است.

۵- خرگوش‌ها تقریباً می توانند همه جا را ببینند!

چون چشم خرگوش‌ها در دو طرف سرشان با فاصله از هم قرار گرفته آنها این توانایی را دارند که پشت سرشان را هم ببینند‌ ولی بهتر است بدانید خرگوش‌ها نمی توانند درست مقابل خودشان را ببینند. مثلاً اگر چیزی مقابل دماغ آنها باشد نمی توانند آنرا ببینند.

۶- خرگوش نمی تواند استفراغ کند!

خرگوش‌ها همچنین به تغییرات دمایی و به ویژه دمای بالا بسیار حساس هستند و درکل در برابر سرما تحمل بیشتری دارند و تحمل دمای پایین و هوای سرد برایشان بسیار مطلوب تر از دمای بالاست چون نمی توانند عرق کنند و له له بزند و بدین وسیله گرمای اضافی بدنشان را دفع کنند.

۷- خرگوش‌ها در میانه جفت گیری رفتارهایی عجیب از خود نشان می دهند!

از رفتارهایی که در میانه جفت گیری انجام می شود می توان به لیسیدن، خرخر کردن و دویدن دنبال خرگوش ماده اشاره کرد.

۸- این حیوان برای مشخص کردن قلمرو خود، ادرار خود را می پاشد!

خرگوش‌های نر قبل از اینکه وارد دوره جنسی شوند، بسیار تمیز هستند اما در این دوره است که بر روی همه چیز و همه جایی که نزدیک و در دسترس باشد ادرار خود را پاشیده و آن را نشانه گذاری می کنند که معمولاً بوی شدید ادرار از آنها بلند می شود. شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشید که بدانید برخی از اندام های خرگوش‌ها مجهز به غدد عطری بوده که برای اینکه محدوده خود را با این عطر نشان گذاری کنند و بوی این عطر را پخش کنند، ممکن است خود را به هر سطحی بمالند.

۹- گاهی خرگوش‌های نر خود ارضایی می کنند!

خرگوش‌های نر در دوران تحریک جنسی اگر هیچ خرگوش ماده‌ای برای جفت‌گیری پیدا نکنند؛ برای اینکه نیاز جنسی خود را ارضا کنند، از هر جسمی به عنوان جایگزین بالا می روند و روی آن سوار می شوند.

۱۰- موهای خرگوش‌های ماده در دوران بارداری می ریزد!

در دوران بارداری، موهای خرگوش ماده می ریزد تا با این کار موهای روی پستان کم شده و نوزاد راحت بتواند شیر بخورد. علاوه بر این، رفتار خرگوش‌های ماده در دوران تحریک جنسی به رفتار نرها در این دوران شباهت زیادی دارد. او نیز مثل خرگوش نر محدوده خود را با ادرار نشان گذاری کرده، آرام و قرار ندارد، رفتار خشونت آمیز از خود نشان می دهد، روی اشیاء سوار شده و گذشته از همه اینها فرج خرگوش‌ماده متورم شده و به سادگی می توان آن را مشاهده کرد و رنگ آن قرمز مایل به قهوه‌ای می شود.

 • از خز این حیوان برای تولید پوشاک به ویژه کلاه استفاده می شود! صنعت خز می کوشد یکسری از محصولات خزدار خود را برای مشتریان اخلاقی نشان دهد. از این رو توجیه آنها این است که خز خرگوش مورد استفاده در محصولاتشان از خرگوش‌های مرده ای می‌آید که برای گوشت شان کشته می شوند. در حالی که بررسی ها نشان می‌دهد، اکثر پوست حیوانات استفاده شده در لباس ها از خرگوش‌های پرورشی پشمالویی همانند آنگورا به دست می آیند. اگر ویدئوی مربوط به مجمع فعالان زیست محیطی را در مورد پشت پرده تولید خز مشاهده کرده باشید می بینید که موی آنها زنده زنده کَنده می شود.
 • خرگوش‌ها قربانی زیبایی خانم‌ها می‌شوند! متأسفانه مواد آرایشی بر روی داخل چشم این حیوانات زیبا و لطیف آزمایش می‌شوند. بله تست مواد آرایشی اغلب بر روی خرگوش‌ها انجام می شود که در بیشتر موارد باعث کوری حیوان می‌شود.
 • گوشت این حیوان در برخی از کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی خاورمیانه در فروشگاه ها به صورت تازه و یخ زده فروخته می شود.
 • به علت اینکه ادرار و مدفوع خرگوش نیتروژن زیادی دارد، برخی به عنوان کود از آن استفاده می کنند.
 • به اعتقاد برخی شیر این حیوان پر از پروتئین بوده و در پزشکی و صنایع غذایی کاربرد دارد.

تفاوت بین خرگوش‌های معمولی و خرگوش‌های صحرایی

 • نوزاد خرگوش‌های معمولی و خرگوش‌های صحرایی با همدیگر فرق دارند چون بدن نوزاد خرگوش‌معمولی هنگامی که به دنیا می آید مو نداشته و کچل است و در ضمن کور هم می باشد و پس از ۱۰ روز چشمان او باز می شود در حالی که نوزاد خرگوش صحرایی هنگام تولد هم مو دارد و هم کور نیست.
 • همه خرگوش‌ها در لانه های زیر زمینی زندگی می کنند اما لانه خرگوش‌های صحرایی ساده و معمولی می باشد.
 • خرگوش‌های صحرایی بزرگتر از خرگوش‌های معمولی می باشد. همچنین گوش های او بلندتر و پاهای او کشیده تر و قوی تر از خرگوش‌معمولی می باشد.
 • خرگوش‌های صحرایی روی خزشان لکه ها و رگه های سیاه رنگی دارند.
 • و آخر از همه اینکه امکان اهلی شدن خرگوش های صحرایی وجود ندارد.
تفاوت خرگوش‌های معمولی و صحرایی
مقایسه خرگوش صحرایی و معمولی

اصول نگهداری خرگوش به عنوان یک حیوان خانگی

۱- یک جعبه یا قفسی را برای خرگوشتان آماده کنید که جادار باشد و حیوان بتواند آزادانه در آن حرکت کند. جنس این جعبه هرگز نباید سفالی یا از خاک رُس باشد چون باعث می شود تنفس این حیوان با مشکل مواجه شود.

۲- یک تشک مناسب را زیر قفس قرار دهید که حس نرمی و آرامش را به خرگوش القا کند.

۳- برای اینکه این حیوان دوست داشتنی نتواند ظرف غذای خود را به راحتی واژگون کند و غذاهای داخل آن را روی زمین بریزید برای این کار از یک کاسه سرامیکی بزرگ استفاده کنید.

۴- یک بطری آب مخصوص به قفس خرگوش وصل کنید و اگر بطری باعث برهم زدن آرامش خرگوشتان می شود آن را از قفس جدا کنید و یک کاسه سرامیکی دیگر برای آب خوردن او بگذارید.

۵- اندازه کافی به او علف خشک یا همان یونجه که غذای مورد علاقه و مناسب با بدن خرگوش‌ها بوده و هضم آن برای بدنشان راحت است بدهید و در صورتی که خرگوش تان خردسال است و سن زیادی ندارد یونجه ها را خرد کرده و در ظرف غذایش بریزید. برای تنوع هم که شده گاهی سیب و گیلاس هم به خرگوشتان بدهید.

۶- سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، هویج، چغندر و کاهو  را به عنوان مکمل غذایی به برنامه غذایی خرگوشتان اضافه کنید.

۷- برای سرگرمی خرگوشتان یک تونل اسباب بازی آماده کنید تا هنگام خسته شدن و کلافه شدن داخل تونل اسباب بازی رفته و خودش را سرگرم کند.

در رابطه با حیوانات خانگی بخوانید: ۵ اصل مهم در انتخاب حیوان خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *