معرفی ۱۰ گونه از حیوانات منقرض شده + دلایل انقراض

حیوانات صدها برابر میزان طبیعی در حال ناپدید شدن هستند و دلیل اصلی این امر کاهش زیستگاه ها و بزرگترین تهدید آنها هم انسانها می باشند. انقراض حیوانات ممکن است در اثر وقایع طبیعی مانند گرم شدن یا خنک شدن آب و هوا یا تغییر در سطح دریا ایجاد شود. در دوران مدرن تر عمدتاً فعالیت انسانی ازجمله تخریب زیستگاه به دلیل گسترش زمین های کشاورزی و قطع جنگل ها دلیل اصلی انقراض می باشد. علاوه بر آلودگی، معرفی گونه های بیگانه و ماهیگیری یا شکار در از بین رفتن حیوانات منقرض شده دخیل و سهیم می باشد. با این وجود تصور می شود که تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده ای باعث انقراض می شود. اگر تمایل دارید با مفهوم انقراض، دلایل آن و ۱۰ گونه از حیواناتی که منقرض شده اند آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انسان ها بزرگترین تهدید برای حیوانات منقرض شده 

حقیقت این است که دانشمندان نمی دانند چه تعداد گونه از گیاهان، حیوانات، قارچ ها و باکتری ها بر روی زمین وجود دارد. طبق آخرین تخمین این رقم حدود ۲ میلیارد می باشد و به احتمال زیاد در برخی موارد تغییر خواهد کرد. یک چیز می دانیم که کرگدن سیاه غربی، ببر تاسمانی، ماموت پشمالو و… از جمله موجوداتی هستند که جمعیت آنها در یک دوره زمانی به صفر کاهش یافته است و این احتمال وجود دارد که به دلیل وجود انسان انقراض گونه ها هزار برابر سریعتر اتفاق بیفتد. انقراض حیوانات زمانی اتفاق می افتد که عوامل محیطی یا مشکلات تکاملی باعث از بین رفتن گونه ای می شوند. ناپدید شدن گونه ها از زمین در حال انجام است و با گذشت زمان میزان آنها متفاوت خواهد بود. بر اساس برآوردهای لیست قرمز IUCN یک چهارم پستانداران در معرض خطر انقراض قرار دارند.

انقراض تا حدی امری طبیعی است. تغییر در زیستگاه ها و روند ضعیف تولید مثل از جمله عواملی است که می تواند میزان مرگ و میر یک گونه را نسبت به میزان زاد و ولد آن برای مدت زمان طولانی افزایش داده تا در نهایت هیچ یک از آنها باقی نماند. همچنین انسان ها با شکار، صید بی رویه، معرفی گونه های مهاجم به طبیعت، آلودگی و تغییر کاربری تالاب ها و جنگل ها به مناطق زراعی و مناطق شهری باعث از بین رفتن سایر گونه ها می شوند. حتی رشد سریع جمعیت انسانی نیز با از بین بردن زیستگاه های طبیعی باعث انقراض گونه های جانوری می شود.

از بین رفتن زیستگاه که در وهله اول به دلیل گسترش توسعه زمین برای مسکن، کشاورزی و تجارت صورت می گیرد، بزرگترین تهدیدی است که بیشتر گونه های جانوری با آن روبرو هستند و بعد از آن شکار و ماهیگیری بی رویه در رتبه های بعدی قرار دارند. حتی وقتی زیستگاه به طور کامل از بین نرود، ممکن است چنان تغییر کند که حیوانات نتوانند خود را با محیط آن سازگار کنند. و تغییرات آب و هوایی که در نهایت همه گونه های کره زمین از حیواناتی که در بالای کوه ها زندگی می کنند تا حیوانات قطبی را تحت تأثیر قرار دهد. همه این تهدیدها، مستقیم یا غیرمستقیم، به خاطر انسان و رد پای او در حال گسترش است و تعداد حیوانات منقرض شده رو به افزایش است.

زمین در آستانه انقراض ششم

فسیل ها نشان می دهد که پنج دوره قبلی از تاریخ وجود داشته است که تعداد زیادی از انقراض های دسته جمعی در آن دوره ها اتفاق افتاده است. باید بدانید که بیشتر گونه های زمین تقریباً ۲۶۶ تا ۲۵۲ میلیون سال پیش منقرض شدند. با این حال  تلفات این دوره، راه را برای تکامل دایناسورها هموار می کند زیرا انقراض های دسته جمعی فرصتی برای ظهور گونه های جدید ایجاد می کند. دایناسورها حدود ۶۵ میلیون سال پیش در یک انقراض دسته جمعی دیگر در پایان دوره کرتاسه از بین رفتند. یک دهانه بزرگ در شبه جزیره یوکاتان مکزیک نشان می دهد که یک سیارک به احتمال زیاد به آنجا برخورد کرده است. دانشمندان بر این باورند که فوران های آتشفشانی که باعث گرم شدن کره زمین شده نیز ممکن است در این انقراض دسته جمعی نقش داشته باشد.

دانشمندان در حال بحث و بررسی هستند که آیا زمین در آستانه انقراض ششم قرار دارد؟ در این صورت  ممکن است این انقراض سریع ترین انقراض با میزان هزار تا ۱۰ هزار برابر میزان انقراض اصلی از بین پنج انقراض قبلاً اتفاق افتاده شده باشد. بشر تا حد زیادی مسئول این روند چشمگیر است. دانشمندان بر این باورند که آلودگی، پاکسازی زمین و صید بی رویه ممکن است تا سال ۲۱۰۰ نیمی از موجودات موجود در زمین و گونه های دریایی را نابود کند.

به تدریج افزایش دمای سطح ناشی از افزایش سطح گازهای گلخانه ای باعث می شود که بسیاری از گونه ها به سمت قطب های زمین حرکت کنند و به سمت کوه ها بالاتر بروند تا در زیستگاه هایی با همان آب و هوا بمانند. اما همه گونه ها قادر به انطباق سریع برای جلوگیری از انقراض نیستند و انتظار می رود بسیاری از بین بروند.

معرفی ۱۰ گونه از حیوانات منقرض شده که کاش منقرض نمی شدند!

۱۰- کرگدن سیاه آفریقای غربی (West African Black Rhinoceros)

کرگدن سیاه آفریقای غربی
کرگدن سیاه آفریقای غربی

کرگدن سیاه آفریقای غربی در چندین کشور در منطقه جنوب شرقی آفریقا وجود داشت. این کرگدن با طول ۳ تا ۳٫۸ متر، قد ۱٫۴ تا ۱٫۷ متر و ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلوگرم وزنف دو شاخ یکی به طول ۰٫۵ تا ۱٫۳ متر و دیگری بین ۲ تا ۵۵ سانتی متر داشت. رژیم غذایی آنها شامل گیاهان برگ و شاخه ها بود. برخی معتقدند شاخهای آنها خاصیت دارویی داشتند که منجر به شکار غیرقانونی آنها می شد گرچه این امر از نظر علمی ثابت نشده بود. در سال ۱۹۳۰ برای حفاظت از گونه ها اقدامات حفاظتی انجام شد اما تعداد آنها همچنان رو به کاهش بود. آخرین کرگدن سیاه آفریقای غربی در سال ۲۰۰۶ در کامرون دیده شد و در سال ۲۰۱۱ به طور رسمی منقرض شد.

۹- دلفین سفید بایجی (Baiji White Dolphin)

 دلفین سفید بایجی
دلفین سفید بایجی

دلفین سفید بایجی که دلفین رودخانه چین نیز نامیده می شود فقط در رودخانه یانگ تسه در چین یافت می شد. طول این پستانداران می توانست تا ۲٫۴۳ متر رشد کند و وزن آنها تا یک چهارم تن می بود. آنها به دلیل کوچک بودن چشمان و بینایی بسیار ضعیف شان برای موقعیت یابی، حرکت و شکار متکی به نوعی حسگر بودند. آنها به مدت ۲۰ میلیون سال در یانگ تسه زندگی می کردند اما از دهه ۱۹۵۰ به بعد تعداد آنها به شدت کاهش یافت. با صنعتی شدن چین، این رودخانه برای ماهیگیری، حمل و نقل و برق آبی مورد استفاده قرار گرفت که تأثیر زیادی بر زندگی این پستانداران آبزی داشت. اگرچه انقراض آنها به طور رسمی ثبت نشده است اما از سال ۲۰۰۲ به بعد تاکنون کسی این دلفین ها را در رودخانه یانگ تسه ندیده است.

۸- مرال پیرنه (Pyrenean Ibex)

مرال پیرنه حیوانات منقرض شده
مرال پیرنه

این حیوانات یکی از چهار زیرگونه مرال (نوعی حیوان به شکل بز کوهی) اسپانیایی یا بز ایبری که در شبه جزیره ایبری وجود داشتند، بودند. قد مرال تا شانه حدود  ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر و وزن آن حدود ۲۴ تا ۸۰ کیلوگرم بود و عمدتاً از گیاهان و علف ها تغذیه می کردند. تصور می شد که تعداد آنها از نظر تاریخی حدود ۵۰ هزار بوده است اما در اوایل دهه ۱۹۰۰ تعداد آنها به کمتر از ۱۰۰ نفر رسید. دانشمندان معتقدند عواملی از جمله شکار غیرقانونی و عدم توانایی رقابت با سایر پستانداران برای غذا و زیستگاه باعث انقراض این گونه از حیوانات منقرض شده بود. آخرین مرال پیرنه در سال ۲۰۰۰ توسط یک درخت در حال سقوط در شمال اسپانیا کشته شد.

۷- کبوتر وحشی آمریکای شمالی (Passenger Pigeon)

 کبوتر وحشی آمریکای شمالی
کبوتر وحشی آمریکای شمالی

این کبوتر وحشی که بومی آمریکای شمالی بوده از اوایل قرن ۲۰ منقرض شده است. تخمین زده می شود که هنگام ورود اروپایی ها به آمریکای شمالی، بین ۳ تا ۵ میلیارد کبوتر وحشی در ایالات متحده زیست می کردند اما استقرار اروپایی ها منجر به جنگل زدایی گسترده و در نتیجه از بین رفتن زیستگاه و کاهش جمعیت این گونه از پرندگان می شود. در قرن نوزدهم گوشت کبوتر به عنوان یک ماده غذایی ارزان برای فقرا تجاری و وارد بازار شد و به همین دلیل  منجر به شکار این پرندگان در سطح گسترده شد. کبوتر وحشی در حدود ۱۹۰۰ در حیات وحش از بین رفت و منقرض شد و آخرین پرنده شناخته شده در اسارت در سال ۱۹۱۴ درگذشت.

۶- ببر تاسمانی (Tasmanian Tiger)

ببر تاسمانی حیوانات منقرض شده
ببر تاسمانی

ببر تاسمانی بومی استرالیا، تاسمانی و گینه نو بوده و یک جانور کیسه دار بزرگ گوشتخوار بود. این موجود که به ببرها ارتباطی ندارد و از بستگان نزدیک کانگوروها محسوب می شد، ظاهری شبیه سگ با اندازه متوسط ​​تا بزرگ داشت و وزن آن حدود ۳۰ کیلوگرم و طول بینی تا دم تقریباً ۲ متر بود. نوارهای تیرهِ پشت ظاهری شبیه ببر به این حیوانات منقرض شده بخشیده بود و شاید به همین دلیل هم به نام ببر خوانده می شوند. اعتقاد بر این است که این حیوانات آنقدر شکار شدند که منجر به انقراض آنها شد. اما تجاوز انسان به زیستگاه آن، معرفی سگ و بیماری نیز می تواند در این امر نقش داشته باشد. آخرین ببر وحشی تاسمانی بین سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰ کشته شد، در حالی که آخرین ببر تاسمانی اسیر در باغ وحش هوبارت تاسمانی در سال ۱۹۳۶ درگذشت.

۵- گاو دریایی استلر (Stellers Sea Cow)

گاو دریایی استلر
گاو دریایی استلر

این گاو دریایی به نام استلر نامگذاری شده بود چون  طبیعت شناسی به نام جورج استلر این موجود را در سال ۱۷۴۱ کشف کرده بود. گاو دریایی استلر یک پستاندار بزرگ علف خوار بود. اعتقاد بر این است که این حیوانات منقرض شده حداقل  ۸ تا ۹ متر رشد کرده و وزنی حدود ۸ تا ۱۰ تن داشتند. آنها در جزایر نزدیک، جنوب غربی آلاسکا و جزایر فرماندهی دریای برینگ ساکن بودند. طبق بررسی های انجام شده این پستانداران اهلی بودند و بیشتر وقت خود را صرف خوردن جلبک دریایی می کردند. این واقعیت که آنها نمی توانستد بدن عظیم خود را کاملاً در آب فرو ببرند احتمالاً باعث آسیب پذیری آن در برابر شکارچیان انسان شد. آنها چون حیواناتی مطیع و آرام بودند و در نتیجه به راحتی به خاطر گوشت، چربی و پوست ارزشمند شان شکار می شدند. در عرض ۲۷ سال پس از کشف، گاو دریایی استلر آنقدر شکار شد تا منقرض شد.

۴- اوک بزرگ (Great Auk)

اوک بزرگ حیوانات منقرض شده
اوک بزرگ

پرنده ای بزرگ و بی پرواز که در اقیانوس اطلس شمالی تا جنوب اسپانیای شمالی یافت می شد. قد متوسط ​​آن ۷۵ تا ۸۵ سانتی متر و وزن آن حدود ۵ کیلوگرم بود. اوک بزرگ یک شناگر قدرتمند بود که به آن کمک کرد تا در زیر آب غذا را جستجو و شکار کند. آخرین کلونی این پرندگان در جزیره الدی زندگی می کردند و تا سال ۱۸۳۵ همه آنها کشته شدند. آخرین اوک های بزرگ توسط سه مرد در سال ۱۸۴۴ در سنت کیلدای اسکاتلند کشته شدند. بر اساس یک باور خرافی و غلط که وقتی طوفان بزرگی به وجود می آمد، آنها معتقد بودند که اوک، جادوگر است و باعث طوفان می شود. بنابراین اقدام به کشتن این حیوانات کردند و نام این پرندگان را وارد لیست حیوانات منقرض شده کردند.

۳- دودو (Dodo)

دودو از حیوانات منقرض شده
دودو منقرض شده

از جمله معروف ترین گونه هایی که توسط انسان به نابودی کشیده شد، دودو است. پرنده ای که در درجه اول در جزیره موریس زندگی می کرد و با ظهور در کتاب ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوئیس کارول محبوب شد. این پرنده بدون پرواز منقرض شده قدی حدود ۱ متر داشت و وزن آن ممکن است بین ۱۰ تا ۱۸ کیلوگرم باشد. تنها گزارشی که از ظاهر دودو داریم از طریق ارائه تصاویر متنوع و گزارش های مکتوب قرن هفدهم بدست آمده است، بنابراین ظاهر دقیق آن هنوز حل نشده باقی مانده است. فرض بر این است که این پرنده به دلیل در دسترس بودن منابع غذایی فراوان (دانه ها ، ریشه ها و میوه های افتاده) و نبود نسبی شکارچیان، بدون پرواز شد. ملوانان هلندی اولین بار در سال ۱۵۹۸ اشاره ای به دودو کردند. این پرنده توسط ملوانان و حیوانات اهلی و گونه های مهاجم آنقدر شکار شد تا از بین رفت. آخرین مشاهده مشهور یک دودو در سال ۱۶۶۲ بود.

۲- ماموت پشمالو (Woolly Mammoth)

ماموت پشمالو
ماموت پشمالو

اگر کارتن انیمیشن عصر یخبندان را دیده باشید، بدون تردید با ماموت‌های پشمالو که یکی از جالب‌ ترین حیوانات منقرض شده ماقبل تاریخ هستند، آشنا شده‌اید. یک پستاندار عظیم الجثه که تصور می شود به طرز تنگاتگی با فیل امروزی مرتبط باشد. اجداد آن حدود ۳٫۵ میلیون سال پیش از آفریقا مهاجرت کردند و در شمال اوراسیا و آمریکای شمالی گسترش یافتند. قد این موجود بیش از ۴ متر و وزن آن بیش از ۶ تن بود. بدن آنها را خز پوشانده بودند تا آن‌ها را در برابر سرمای هوا محافظت کند. عاج های منحنی آنها که به آن‌ها در زمان دفاع از خود و کندن زمین کمک می‌کرد،  تا ۵ متر طول داشت! ماموت پشمی در نهایت ۱۰ هزار سال پیش به خاطر شکار توسط انسان و ناپدید شدن زیستگاه خود به علت تغییرات آب و هوایی منقرض شد. اعتقاد بر این است که آخرین جمعیت ماموت پشمالو از جزیره ورانگل در اقیانوس منجمد شمالی در حدود سال ۱۷۰۰ قبل از میلاد ناپدید شده است.

۱- گربه دندانه دار شمشیری (Sabre-toothed Cat)

گربه دندانه دار شمشیری
گربه دندانه دار شمشیری

این گربه ها که اغلب ببرهای دندانه دار شمشیری یا شیرهای دندانه دار شمشیری نیز نامیده می شوند، ۵۵ میلیون تا ۱۱۷۰۰ سال پیش وجود داشته اند. این حیوانات منقرض شده گوشت خوارانی بودند که به دلیل دندان های نیش بلند شمشیر مانندشان که در بعضی از گونه ها تا ۵۰ سانتی متر طول داشتند، به این نام خوانده می شدند. اعتقاد بر این است که آنها از نظر ساختار بدنی کاملاً شبیه خرس بودند. آنها شکارچیان بسیار خوبی بودند و می توانستند حیواناتی مانند تنبل و ماموت را شکار می کنند. این گربه سانان می توانستند فک خود را با زاویه ۱۲۰ درجه باز کنند که تقریباً دو برابر عرض فک یک شیر مدرن می باشد! دلیل اصلی انقراض این گربه ها ممکن است با کاهش و انقراض گیاهخواران بزرگی که شکار می کرده اند، ارتباط داشته باشد. از عوامل دیگر انقراض آنها می توان به تغییرات آب و هوا و رقابت با انسان اشاره کرد.

چه کاری می توان برای جلوگیری از انقراض حیوانات انجام داد؟

استفاده از سوخت های فسیلی کمتر با پایین آوردن ترموستات، رانندگی با دفعات کمتر و بازیافت یکی از روش های خوب برای کاهش سرعت انقراض حیوانات است. مصرف کمتر گوشت و پرهیز از محصولاتی مانند عاج که از گونه های در معرض تهدید تهیه می شوند نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. در خانه، ایمن سازی زباله در قوطی های دربسته، کاهش مصرف آب و خودداری از استفاده از علف کش ها و سموم دفع آفات می تواند از حیات وحش محلی محافظت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *