جنگل های بارانی نیازمند کمک ما می باشند!

جنگل های بارانی
اگرچه جنگل های بارانی فقط ۲ درصد از سطح زمین را پوشش می دهند، این نیروگاه های اکولوژیکی تقریباً برای هر جنبه ای از سلامتی زمین از جمله توانایی تنفس ما بسیار مهم هستند. آنها نه تنها هوا، آب، دارو، غذا و سرپناه برای تعداد زیادی از موجودات زنده فراهم می کنند، بلکه به دلیل توانایی در جذب گازهای گلخانه ای از جو یکی از بهترین دفاع های طبیعی انسان در برابر تغییرات اقلیمی یا آب و هوایی می باشند.

جنگل های بارانی از مهمترین عوامل جذب دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای به شمار می آیند. این جنگل ها همه جای دنیا وجود داشته و تأثیر مستقیمی بر اکوسیستم جهان می گذارند. متأسفانه در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم که برخی از اقدامات مخرب باعث کاهش زیاد این جنگل ها شده است، طوری که طبق برآوردها حدود نصفی از این جنگل ها نابود شده اند.

خوشبختانه اخیراً اقدامات و برنامه هایی برای بازسازی و احیای این جنگل ها از طرف دولت ها صورت گرفته است مخصوصاً از جانب کشورهایی که بیشترین سهم منابع طبیعی خودشان را از این مناطق به دست می آورند. یکی از این اقدامات انجام شده برای نجات جنگل های بارانی جهان، تاسیس اتحادیه این جنگل ها و تغییر بخش کشاورزی (محرک شماره یک جنگل زدایی در سراسر جهان)، جنگلداری و صنعت توریسم یا گردشگری بوده است.

جنگل های بارانی به چه جنگل هایی گفته می شود؟

جنگل‌های بارانی (به انگلیسی: Rainforest) جنگل‌هایی هستند که به علت مقدار بارش سالانه معادل ۱۷۵۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌متر از سایر جنگل ها متمایز می‌شوند. جنگل‌های بارانی به نام جواهرات زمین و بزرگترین داروخانه زمین نیز معروف می باشند. ۲ نوع جنگل‌ بارانی وجود دارد:

۱- جنگل ‌های بارانی استوایی یا حاره ای (Equatorial rainforests)

یک نوع زیستگاه جنگلی با آب و هوای گرمسیری که غنی‌ترین تنوع گونه های جانوری را داشته و در مناطق نزدیک به استوا واقع شده و دارای میانگین بارندگی سالانه بالای ۲۵۰ سانتی‌متر می باشد.

برخی از جنگل‌های بارانی استوایی عبارتند از:

 • جنگل‌های بارانی واقع در مدارهای رأس‌السرطان و رأس‌الجدی در آسیا، استرالیا، آفریقا، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، و بسیاری از جزایر اقیانوس آرام، اقیانوس هند و کارائیب

۲- جنگل‌های بارانی معتدل (temperate rainforests)

جنگل‌های بارانی معتدل در مناطق مرطوب اقیانوسی در سرتاسر جهان وجود دارند. شرایط مرطوب جنگل‌های بارانی معتدل معمولاً از خزه ها، سرخسها و برخی از درختچه ها پشتیبانی می کند. جنگل‌های بارانی معتدل شامل جنگل های مخروطی معتدل یا جنگل های پهن برگ و جنگل های مختلط می باشند.

برخی از جنگل‌های بارانی معتدل عبارتند از:

جنگل های بارانی واقع در اقیانوس آرام آمریکای شمالی، ایالات متحده آمریکا، نیوزلند، تاسمانی و جنوب شرقی استرالیا، شمال غربی اروپا (در جزایر بریتانیا، ایسلند و مناطق بزرگتر در جنوب نروژ)، جنوب ژاپن، منطقه دریای سیاه، دریای خزر از جنوب شرقی ترین منطقه ساحلی بلغارستان، ترکیه، گرجستان و شمال ایران

در رابطه با جنگل های موجود در ایران بخوانید: جنگل های ایران گنجی از گذشته، امیدی برای آینده

جنگل های بارانی آمازون
آمازون بزرگترین جنگل بارانی زمین

۱۰ مورد از معروف ترین جنگل های بارانی دنیا

۱- پارک جنگلی ملی تونگاس واقع در جنوب شرق آلاسکا که مساحتی برابر با ۷۰ هزار کیلومتر مربع دارد.

۲- جنگل ابر های مونته کریستو واقع در السالوادور در شمال غربی کشور آمریکا، جالب است بدانید ارتفاع برخی از درختان این جنگل به ۳۰ متر نیز می رسد.

۳- جنگل بارانی کونگو واقع در آفریقا که تنوع زیاد گونه های جانوری و گیاهی در آن موجود می باشد.

۴- پارک ملی کوهستان کینابالو واقع در جزیره ی بورنئو مالزی در جنوب شرقی آسیا که دارای محیط طبیعی زیبا و گونه های کمیاب حیات وحش می باشد.

۵- جنگل ابرها واقع در اکوادور که زیستگاه بیش از ۱۵۰۰ گونه متفاوت پرنده محسوب می شود.

۶- هاراپان واقع در اندونزی در جنوب شرقی آسیا با وسعت حدود ۹۸ هزار هکتار که زیستگاه گونه های رو به انقراض ببر و کرگدن سوماتران می باشد.

۷- هاوایی واقع در مجمع الجزایر هاوایی که وسعتی حدود ۶۷۰۰ کیلومتر مربع دارد.

۸- جنگل بارانی آپالاچیان واقع در بخش شرقی کشور ایالات متحده با وسعت حدود ۳۵۴۱ کیلومتر و با چشم انداز های خیره کننده ای که تا ایالت جورجیا کشیده شده و آبشار های غول آسای رینبو و گروتو در آن واقع شده است.

۹- دینتری واقع در استرالیا که یک سفر فراموش نشدنی و بازدید از صخره ی مرجانی مشهور این پارک و غواصی در ساحل آن را تجربه می کنید.

۱۰- جنگل های آمازون واقع در بخش های شمال غرب کشور برزیل که تا پرو، کلمبیا و چند کشور آمریکای جنوبی دیگر امتداد دارد و به عنوان بزرگ ترین جنگل بارانی استوایی و دارنده متنوع ترین گونه های گیاهی و جانوری در جهان شناخته می شود.

آیا می دانید؟

 • کشاورزی و دامپروری جزو دلایل اصلی نابودی جنگل های دنیا از جمله جنگل آمازون می باشد.
 • برزیل سالانه ۹ میلیون تن گوشت تولید می کند و در تولید گوشت و سویا رتبه دوم جهان و در تولید ذرت رتبه سوم جهان را دارد. باید بدانید که سویا و ذرت جزو غذای اصلی دام و طیور می باشند.
 • از سال ۱۹۷۰ تا کنون بیشتر از ۹۱ درصد جنگل‌ های بارانی آمازون به خاطر مزارع تولید خوراک دام از بین رفته اند.
 • یکی از اصلی ترین دلایل جنگل زدایی، تقاضای روزافزون گوشت و تولید خوراک برای حیوانات پرورشی است که لازمه آن از بین بردن جنگل ها و تبدیل کردنشان به مرتع و مزرعه است. طبق اعلام بانک جهانی، دامپروری مسئول تخریب بیش از ۹۱ درصد جنگل‌های آمازون و حدود ۸۰ درصد جنگل‌های سراسر دنیا است.
 • در هر ثانیه ۰٫۴ تا ۰٫۸ هکتار زمین تخریب شده و روزانه ۱۳۷ گونه از گیاهان به دلیل جنگل‌زدایی از بین می‌روند.
 • کنوانسیون مبارزه با بیابان‌زایی سازمان ملل متحد در آمریکا اعلام کرده که ۵۶ میلیون هکتار زمین برای تولید خوراک دام اختصاص یافته است. جالب است بدانید که سهم زمین محصولات گیاهی خوراک انسان تنها ۴ میلیون هکتار است.
 • رشد صنعت دامپروری و اختصاص یک‌ سوم از زمین‌های کشاورزی جهان به تولید خوراک دام باعث تخریب زیستگاه بسیاری از گونه های جانوری شده و همچنین به طور بی‌سابقه‌ای بسیاری از گونه‌ها را در آستانه انقراض قرار داده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیش از ۴۰ درصد دوزیستان، ۳۳ درصد صخره‌های مرجانی و بیش از یک‌سوم پستانداران دریایی در معرض خطر انقراض قرار دارند.
 • تأثیرات محصولات دامی بر محیط زیست غیر قابل انکار بوده و می توان تأثیرات آن را در تغییرات اقلیمی همانند کم‌آبی، آلودگی‌ آب و هوا، فرسایش خاک، کاهش تنوع زیستی و تولید گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین به وضوح مشاهده کرد.
 • گاز متان حاصل از مزارع پرورش دام، ضرر بیشتری نسبت به دی‌اکسید کربن داشته و یکی از عوامل تأثیرگذار در تغییرات اقلیمی محسوب می شود.
 • در ایران هم تأثیر دامپروری در نابودی جنگل‌های این کشور کاملاً مشهود است. تبدیل کاربری و تبدیل جنگل‌ها به مزارع کشاورزی و چرای بی‌رویه دام باعث نابودی جنگل‌ها و مراتع این کشور شده است.
 • مقدار CO2 ساطع شده برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو معادل CO2 ساطع شده در اثر ۲۵۰ کیلومتر رانندگی است!

۸ چیزی که همه باید درباره جنگل های بارانی بدانند!

۱- جنگل های بارانی یک راه حل قدرتمند طبیعی در برابر تغییرات اقلیمی می باشند.

این جنگل ها نه تنها درجه حرارت جهانی را تنظیم می کنند، بلکه میکرو جَوهای محلی را نیز خنک و تنظیم می کنند و بازتاب پذیری زمین را محدود می نمایند که به نوبه خود جریان های اقیانوس، باد و الگوهای بارندگی را تثبیت می کنند. در تجزیه و تحلیل سال ۲۰۱۷ که در ژورنال علمی PNAS چاپ شده، دانشمندان متخصص در زمینه آب و هوا به این نتیجه رسیدند که راه حل های طبیعی، از جمله حفاظت از جنگل ها و کشاورزی پایدار می تواند باعث کاهش جهانی بیش از یک سوم تغییرات آب و هوایی شود.

۲- جنگل های گرمسیری یک منتشر دهنده خالص کربن می باشند.

یک درخت زنده ۲ برابر دی اکسید کربنی که یک درخت قطع شده آزاد می کند را جذب می نماید. ولی با قطع درخت، تمام دی اکسید کربن جذب شده دوباره وارد محیط می شود.

یک تحقیقی که در سال ۲۰۱۷  در ژورنال Science منتشر شده، نشان می دهد که جنگل های گرمسیری که زمانی به عنوان جاذب اصلی کربن کره زمین عمل می کردند، اکنون به دلیل جنگل زدایی و از بین رفتن جنگل ها ناشی از عوامل انسانی به جای جذب کربن، مقدار کربن بیشتری ساطع می کنند. با این حال ما نمی توانیم از جنگل های گرمسیری غافل شویم، بازگرداندن توانایی آنها در جذب کربن یکی ازگام های مهمی است که ما باید برای رفع بحران جهانی آب و هوا استفاده کنیم.

گونه های جانوری جنگل های بارانی
گونه های نادر جانوری

۳- جنگل های بارانی گرمسیری کمتر از ۳٪ مساحت زمین را پوشش می دهند، اما بیش از نیمی از گونه های جانوری را در خود جای داده اند.

منطقه ای برابر ۱۰۳۶ کیلومتر مربع از جنگل بارانی شامل ۱۵۰۰ گل، ۷۵۰ نوع درخت، ۴۰۰ گونه پرنده و ۱۵۰ نوع پروانه است. جالب است بدانید جنگل بارانی آمازون حدوداً ۱۰ درصد از مجموع گونه های شناخته شده در جهان را در خود جای داده است.

کرگدن، آهو، پلنگ، گوریل، شامپانزه، فیل، آرمادیلو و حتی خرس را می توان در تمامی جنگل‌های بارانی سراسر جهان پیدا کرد.

ببرهای بنگال، گوریل های کوهستانی، اورانگوتان ها، جگوارها و قورباغه های نیزه سمی آبی (Blue poison dart frog) فقط تعدادی از حیواناتی هستند که در جنگل‌های بارانی یافت می شوند. متأسفانه بسیاری از این گونه های جانوری در آستانه انقراض هستند و بقای آنها برای حفظ تعادل اکوسیستم های جنگل‌های بارانی شگفت آور و مهم می باشد.

گونه های نادر حیوانات موجود در جنگل های بارانی:

 • تاپیر (جانوری پستاندار با ظاهری شبیه ترکیبی از مورچه خوار و خوک در جنوب آفریقا و آسیا)
 • گوریل زیبای پشت نقره ای در آفریقای مرکزی
 • زرافه ی جنگلی یا اوکاپی (ظاهری شبیه بین اسب و گورخر در آفریقا)
 • جالوت عروس خوار (عنکبوتی به اندازه ی یک توله سگ با طول پاهایی برابر با ۳۰ سانتی متر و با وزن هر پا معادل ۱۷۰ گرم)

۴- جنگل‌های بارانی نقش اساسی در حفظ تأمین آب شیرین محدود زمین دارند.

جنگل‌های بارانی از طریق فرآیند تعرق که گیاهان در طول فتوسنتز آن را از برگ های خود بیرون می دهند، آب را به جو اضافه می کنند. جنگل زدایی، رطوبت آزاد شده در جو را کاهش می دهد و باعث کاهش بارندگی می شود. به همین دلیل است که از بین رفتن جنگل ها اغلب منجر به خشکسالی می شود. جنگل ها همچنین فیلترهای طبیعی آب محسوب شده و باعث می شوند آلودگی و آشغال های به جا مانده وارد جریان آب نشده، حرکت آب باران کندتر شود و در نتیجه، این آب ها به سمت ذخایر زیرزمینی جاری شوند. دانشمندان تخمین می زنند که حدود ۱۵٪ از آب شیرین جهان فقط از حوضه آمازون سرچشمه می گیرد.

۵- گیاهان بارانی موجود در برخی از جنگل های بارانی از مهمترین داروهای شفابخش دنیا به شمار می آیند.

طبق تحقیقات منتشر شده در نشریه زیست بوم طبیعت، ۷۰ درصد گیاهان شناسایی شده توسط موسسه مرکز ملی آمریکا که در درمان سرطان مفید می باشند را تنها می توان در جنگل‌های بارانی پیدا کرد. با این حال کمتر از ۱ درصد این گونه های گیاهی به خاطر ارزش درمانی شان مورد تحقیق و آزمایش قرار گرفته اند.

براساس تحقیقات منتشر شده در ژورنال بین المللی انکولوژی (تومورشناسی) منشأ بیش از ۶۰٪ داروهای ضد سرطان از منابع طبیعی از گیاهان جنگل‌های بارانی می باشد. از آنجا که جنگل‌های بارانی از نظر تنوع زیستی بسیار غنی می باشند، پتانسیل عظیمی برای اکتشافات علمی آینده دارند. ترکیبات موجود در گیاهان جنگل‌های بارانی در حال حاضر برای درمان مالاریا، بیماری های قلبی، برونشیت، فشار خون بالا، روماتیسم، دیابت، فشار عضلانی، آرتروز ، آب سبز (کوری تدریجی)، اسهال خونی، سل و سایر مشکلات بهداشتی استفاده می شوند. جالب است بدانید بسیاری از داروهای بی حسی، آنزیم ها، هورمون ها، ملین ها، ترکیبات سرفه، آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده های موجود نیز از گیاهان به دست می آیند.

نابودی جنگل ها
نابودی جنگل ها و جنگل زدایی

۶-  هر دقیقه به اندازه ۴۰ زمین فوتبال از جنگل های بارانی ناپدید می شود!

جالب است بدانید که در حال حاضر از ۱۵ میلیون کیلومتر مربع جنگل های بارانی استوایی تنها ۶ میلیون کیلومتر مربع باقی مانده است. همچنین افزودنی است که از کل جنگل های بارانی معتدل فقط  ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع (۵۰ درصد) باقی مانده است.

طبق گزارش دیده بان جهانی جنگل (Global Forest Watch) سیاره ما هر ساله زمین های جنگلی گرمسیری را معادل مساحت کشور بنگلادش (۱۴۷,۵۷۰ کیلومتر مربع) از دست می دهد. تنها در سال ۲۰۱۷، ۱۵٫۸ میلیون هکتار از جنگل های گرمسیری نابود شده اند. همه این موضوع را تصدیق می کنند که عوامل انسانی باعث نابودی تقریباً نیمی از پوشش جنگلی جهان می باشند.

۷- ۲۵ درصد معیشت افراد در سراسر جهان به جنگل ها وابسته است.

براساس اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (UN Food and Agriculture Organization) تقریباً ۱٫۶ میلیارد نفر (بیش از ۲۵٪ از جمعیت جهان) برای تأمین معیشت خود به منابع جنگلی وابسته بوده و بیشتر آنها (۱٫۲ میلیارد) از درختان در مزارع برای تولید غذا و درآمد استفاده می کنند. معیشت و درآمد پایدار حاصل از جنگل که موجب انگیزه برای حفاظت از جنگل می شود، راهکاری اثبات شده برای نجات جنگل های جهان است.

۸- همکاری و مشارکت با جوامع روستایی یک رویکرد اثربخش و اثبات شده برای ثابت نگه داشتن جنگل ها و حفظ منابع طبیعی است.

همکاری مشترک با جوامع بومی، جنگلی و کشاورزی برای پیشبرد ابتکارهای توسعه پایدار که باعث شکوفایی رونق روستایی است، برای حفظ جنگلها و سایر منابع طبیعی اهمیت زیادی دارد. از سال ۲۰۱۱ تولیدکنندگان روستایی و جوامع بومی شرکت کننده در این طرح ها ضمن حافظت از منابع طبیعی، درآمدی بالغ بر ۱۹۱ دلار دارند.

دامداری و نقش آن در نابودی جنگل ها
نقش دامپروری در نابودی جنگل ها

نابودی زمین به چه قیمتی!

زمین عزیز ما را ببخش!

ما با وجود ۵۰ میلیون دام در عرصه های طبیعی ایران که ۵ برابر ظرفیت است، جنگل‌هایی که کربن جذب می‌کنند را از بین می بریم تا جا برای گاوهایی باز شود که با تولید محصولات و خوراک‌شان باعث تولید گاز متان می‌شوند. ما به اسم صنعتی شدن باعث جلوگیری از روند رشد طبیعی موجودات زنده و نابودی آنها شده و با این کار زندگی بسیاری از حیوانات و خودمان را هم به خطر انداخته‌ایم. بیایید از الان تصمیم بگیریم به خاطر لبنیات و گوشت باعث نابودی محیط اطرافمان نشویم. ما می‌توانیم به راحتی با تغییر سبک زندگی و روی آوردن به گیاهخواری باعث شویم زمین بتواند بیشتر و سالم تر نفس بکشد.

اندونزی و برزیل دو کشوری هستند که بیش از سایر کشورها از موهبت طبیعی جنگل های بارانی بهره مند می باشند و سعی و تلاش مضاعفی برای توقف نابودی جنگل های کشورشان به کار می برند. فعالیت هایی برای توقف جنگل زدایی و نیز کاهش دی اکسید کربن در این کشورها در حال افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *