چگونه خانواده سبز داشته باشیم؟

خانواده سبز

یک تصمیم گیری مشترک بین اعضای خانواده در قبال حفظ محیط زیست، حیات وحش و منابع طبیعی می تواند به زمین کمک کند. بررسی درآمد خانوار و ساماندهی آن در کاهش هزینه از طریق حفظ محیط زیست، کمک شایانی به شما می کند. اگر نکاتی که امروز به شما یاد خواهیم داد را رعایت کنید، زندگی با کیفیت و سالم خواهید داشت چراکه با تمامی خانواده های روی کره زمین فرق خواهید داشت و دنیایی متفاوت را تجربه خواهید کرد. تغییرات جزئی در عادت های روزانه همچون خاموش کردن چراغ های اضافی، مدیریت و صرفه جویی در مصرف آب و برق، استفاده مجدد از مواد، کاهش و بازیافت زباله ها می توانند یک خانواده سبز بوجود آورند.

راهکار های تبدیل شدن به یک خانواده سبز

در مورد محیط زیست و حیوانات با خانواده خود بحث و گفتگو کنید. از اعضای خانواده خود سوال کنید، آنان را به چالش بکشید و راهکار مناسب دهید. ساده ترین تعریف سبز بودن، ساخت یک زندگی سودمند بر پایه بهبود محیط زیست است پس راهکار ها و ایده های جدید خودتان را روی کاغذ نوشته و بر روی یخچال، میز آرایشی، شیشه دستشویی و هرجا که در معرض دید خانواده تان است بچسبانید.

ایده های شما می تواند زندگی خانواده تان را متحول کند. چیزهایی که را که فکر می کنید هر یک از اعضای خانواده می توانند سهیم باشند با آنان در میان بگذارید. برای مثال یک زمان مشخص برای خوردن ناهار یا شام انتخاب کنید و به همه گوش زد کنید که سر وقت سر سفره باشند. این کار باعث می شود که ضایعات و زباله ها تا حدودی کاهش یابد و انرژی کمتری مورد استفاده قرار گیرد.

با خانواده خود در مورد اولویت هایشان گفتگو کنید تا نیاز آنان را درک کرده و دیدگاه آنان را نیز بفهمید. این کار علاوه بر یافتن راه حل، شما را در رسیدن به اهداف سبز کمک می کند. به طور مثال آیا خانواده شما با مصرف مواد پاک کننده سبز موافق است یا نه؟ آیا حاضر به صرف هزینه برای نصب پنل خورشیدی بر روی بام خانه هستند؟ آیا مایل هستند که شما با نصب پوستر و ساخت کتابچه به نزدیکانتان که به خانه شما می آیند برای سبز بودن راهنمایی کنید؟
به یاد داشته باشید که مطالعه در این امر و توجیه کردن آنان کمک زیادی به شما خواهد کرد.

با پیشنهاد هایتان روی فکر اعضای خانواده خود کار کنید. با تهیه کتاب ها، مقالات، بروشور و با دیدن برنامه های آموزشی در مورد باغبانی سبز، زندگی سبز، محیط زیست، حیوانات،حیات وحش و … دیدگاهشان را نسبت به زندگی عادی تغییر دهید. اگر شما پیشنهادات زیادی به آنان بدهید کم کم باعث خواهید شد که در مورد شایستگی ها، هزینه ها، تفاوت و وجه تمایز با دیگران فکر کنند و بعد از مدتی به بحث و گفتگو با شما برای اجرایی کردن پیشنهادات تان بپرازند.

از چیز های کوچک شروع کنید. نیازی نیست که بر روی پروژه های بسیار بزرگ و اختراعات عجیب و غریب تمرکز کنید. به طور مثال از کم هزینه ترین روش ها استفاده کنید (منظور از هزینه فقط پول نیست بلکه زمان و انرژی شماست)
به طور مثال به معرفی برخی از این نکات می پردازیم :

  • خاموش کردن چراغ های اضافی
  • ساخت گلخانه
  • ساخت مینی مزرعه جذاب در حیاط خانه یا بالکن
  • بازیافت بطری های شیشه ای یا پلاستیکی و کاشت میوه یا گیاه در داخل آن
  • ساخت کمپوست از دوریخت مواد غذایی
  • کاهش غذا های گوشتی و گیاهخواری
  • صرفه جویی در مصرف آب و برق و …

دعوت خانواده تان به دوچرخه سواری و ورزش های هفتگی در طبیعت، آنان را عاشق محیط زیست و حیوانات می کند و حس سرزندگی و شادابی به محیط خانواده تان می دهد. دوچرخه خود را با اعضای خانواده به اشتراک بگذارید و به جای آن، دوندگی یا پیاده روی کنید. بگذارید همه با حس طبیعت دوستی شما شگفت زده و جذب شوند. این کار نه تنها باعث فرهنگ سازی می شود بلکه شخصیت شما را با اعتماد بنفس بالا جلوه می کند. همچنین به استفاده از وسایل نقلیه عمومی، خانواده سبز خود را تشویق کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *