کمک به محیط زیست به روش مجمع فعالان زیست محیطی

کمک به محیط زیست

امروزه تغییر عادت های روزانه همانند صرفه جویی در مصرف انرژی، مدیریت مصرف آب، تغییر الگوهای غذایی و روش‌های حمل و نقل می‌توانند هر چند به میزان کم در کمک به محیط زیست مؤثر باشند و زندگی به دور از هر گونه آلودگی را برای شما به ارمغان آورند. شما با این تغییرات کوچک روزانه احساس سرزندگی و نشاط خواهید کرد و خواهید توانست این احساس خود را به‌صورت خودآگاه و ناخودآگاه با دیگران به اشتراک بگذارید. اما فعالان محیط زیست به چه روشی به کمک محیط زیست می‌آیند؟! ما در این مقاله قصد داریم کمک به محیط زیست را به روش اعضای مجمع فعالان زیست محیطی کشور برایتان بازگو کنیم.

برای کمک به محیط زیست گیاهخوار شوید!

با توجه به گزارشی که سازمان ملل به تازگی منتشر کرده؛ برای مقابله با بدترین تأثیرات ناشی از تغییرات اقلیمی (که به واسطه انتشار دی اکسید کربن، متان و دی اکسید نیتروژن ایجاد شده) لازم است که مردم جهان سبک زندگی گیاهخواری را در پیش بگیرند، از این رو مهمترین روش برای کمک به محیط زیست به روش مجمع فعالان زیست محیطی کشور گیاهخواری است. ما در زیر ۸ دلیل آورده‌ایم که چرا باید گیاهخوار شوید:

۱- کاهش گرسنگی در جهان: با افزایش مصرف محصولات حیوانی، گرسنگی در جهان بیشتر خواهد شد. مقدار غلاتی که روزانه به ۱۰۰ گاو خورانده می‌شود، برای سیر کردن ۱۰۰۰ نفر کافی است.

۲- جلوگیری از هدر رفت انرژی: برای تولید یک کالری انرژی از پروتئین حیوانی، ۲۸ کالری انرژی سوخت فسیلی مصرف می‌شود و برای تولید یک کالری انرژی از پروتئین گیاهی ۳.۳ کالری.

۳- مبارزه با جنگل زدایی: غذای سالانۀ یک فرد همه چیزخوار از ۱۳۱۵۲٫۲ متر مربع زمین و یک فرد وگان از ۶۷۴٫۴ متر مربع زمین فراهم می‌شود. در واقع ۱ فرد همه‌چیزخوار مساوی است با ۱۹ فرد گیاهخوار (وگان).

۴- جلوگیری از گرمایش جهانی: اثر گرمایشی گاز متان در یک دورۀ بیست ساله، ۷۲ برابر گاز دی‌اکسیدکربن است. ۳۷ درصد گاز متان آزاد شده توسط بشر در جو زمین از دامداری می‌آید.

مجمع فعالان زیست محیطی

کمک به محیط زیست نیاز به آگاهی دارد ولی کدام یک از شما می‌دانستید که صنعت گاوداری بیشتر از صنعت حمل و نقل (ماشین‌ها، کشتی‌ها ، کامیون‌ها و هواپیماها) گازهای گلخانه ای تولید می‌کند؟ صنایع دامپروری با پنهان‌کاری نمی‌خواهند به اصلی‌ترین دلیل فجایع زیست محیطی پرداخته شود، چون فقط به سود آن می‌اندیشند.

۵- رهایی از بحران قحطی آب: درحالی‌که انسان‌ها در نتیجۀ بی‌آبی با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کنند، یک‌سوم آب قابل مصرف در دنیا به مصرف تولید گوشت و لبنیات می‌رسد.

۶- جلوگیری از آلودگی آب: فضولات صنعت دامداری با ورود به رودخانه‌ و سفره های آب زیرزمینی باعث  اشباع آب از نیتروژن شده و آلودگی آبی و در نتیجه شیوع بیماری‌ها را در بر دارد.

۷- مقابله با انقراض گونه های جانوری: انتقال بیماری از گله دام‌ها به حیوانات حیات وحش و  انتقام دامداران از حیوانات وحشی (به علت حمله حیوانات وحشی به دام‌ها) باعث انقراض گونه‌ها می‌گردد.

۸- جلوگیری از آلودگی و فرسایش خاک: چرای حیوانات، خصوصاً حیوانات سنگین مانند گاوها سبب نابودی ساختار خاک و پوشش گیاهی می‌شود. کشت حبوبات فرسایش کمتری به همراه دارد.

۱۰ راه ساده برای کمک به محیط زیست
بسیاری از مردم به خاطر عادات نادرست شان هر لحظه زجر می‌کشند و هر روز جمعی از آن‌ها به علت نا آگاهی فدای سرگرمی و تفریح اقتصادی سیاست‌مداران می‌شوند. عده‌ای می‌دانند که کمک به محیط زیست یک مسئولیت اجتماعی است و عده ای نمی‌دانند که محیط زیست کشور در حال نابودیست، اما هستند سازمان های مردمی که در خط مقدم آگاه سازی ها قرار دارند و لطف بزرگی برای جامعه انجام می‌دهند. این لطفی است که می‌توانیم در وهلۀ اول پشت گوش خود بیاندازیم و یا با درک آن، به مفهوم واقعی کلمه انسان متمدن باشیم، نه یک موجود باهوش ولی مخرّب و لاابالی.

اعضای مجمع

۱- به حرف معلم و استادتان گوش ندهید!
همه ما معلمانی داشتیم که جزوه هایی حجیم با کاغذهای چند صفحه ای را برایمان معرفی می‌کردند تا در جلسات بعد آن جزوه ها را تهیه کرده و سرکلاس حاضر شویم. به احتمال زیاد آنها با آن همه ادعا نمی‌دانستند که استفاده بیش از حد کاغذ به محیط زیست آسیب جدی وارد می‌کند. راه حل استفاده نکردن از جزوه در دانشگاه و مدرسه این است که از معلم خود بخواهید تا یک لپ تاپ به کلاس درس بیاورد (آن را به پروژکتور وصل کند) و از روی آن به تدریس خود ادامه دهد و شما نیز با لپ تاپ خود، درس را دنبال کنید. یا اگر امکانات کافی برای آوردن لپ تاپ به کلاس درس ندارید می‌توانید از دو طرف کاغذ نهایت استفاده را بکنید تا از این طریق میزان مصرف کاغذ را کاهش دهید و قدمی در جهت کمک به محیط زیست بردارید.

۲- پسماندهای خود را مدیریت کنید!
بازیافت پسماندهای تر و خشک می‌تواند در کمک به محیط زیست بسیار مؤثر واقع شود. امروزه در سرار جهان شرکت هایی وجود دارند که سامانه ای برای جمع آوری پسماندهای خشک در اختیار مردم قرار می‌دهند. بنابراین اگر قصد دارید زباله های خود را در خانه و محل کارتان  بازیافت کنید این شرکت ها به شما کمک خواهندکرد.

۳- از کیسه های پارچه ای استفاده کنید.
اگر شما می‌خواهید غذا، لباس و حتی کتاب بخرید می‌توانید از یک کیسه قابل استفاده مجدد استفاده کنید. با انجام این کار نه تنها برای کمک به محیط زیست خود گامی فرهنگی برداشته اید بلکه به صورت غیر مستقیم به حیوانات نیز کمک بزرگی می‌کنید. نکته قابل توجه این است که برخی فروشگاه ها حاضرند تخفیف هایی را برای استفاده از این نوع کیسه ها ارائه دهند.

توجه: اگر فراموش می‌کنید که کیسه های قابل استفاده مجدد خود را هنگام خروج از خانه بردارید، یک کیسه جدید مخصوص داخل ماشین خریداری کنید.

۴- از ظروف چند بار مصرف استفاده کنید.
به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف، از ظروف بادوام و چندبار مصرف استفاده کنید. شما می‌توانید از لیوان های فلزی بجای لیوان های یکبار مصرف کاغذی و پلاستیکی بهره گیرید. همچنین می‌توانید به جای استفاده از دستمال حوله ای کاغذی از حوله های پارچه ای و از رومیزی های پارچه ای بجای نوع یکبار مصرف آن استفاده کنید. ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که انجام هر کدام از این کارها برای کمک به محیط زیست قدم بسیار بزرگی به شمار می‌آید.

توجه: سعی کنید پیشنهادی مبنی بر استفاده از ظروف قابل استفاده مجدد را به رستوران داران ارائه دهید تا آنان نیز به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف به استفاده از ظروف قابل استفاده مجدد روی آورند.

۵- از لامپ های کم مصرف استفاده کنید.
به جای لامپ های رشته ای از لامپ های ال‌ای‌دی استفاده کنید. لامپ های ال‌ای‌دی‌ عملکرد بهینه ای دارند و حدود نود درصد، انرژی کمتری در مقایسه با لامپ های رشته‌ای مصرف می‌کنند.

۶- دستگاه های تبدیل یا مبدل را از برق بکشید.
 این نگرش در ذهن ما وجود دارد که اگر مبدل برای ساعت های متمادی در پریز برق بماند و ما از وسایل برقی که به آن وصل کرده ایم استفاده نکنیم برق مصرف نخواهد شد! اما باید بدانید که این نگرش کاملاً اشتباه است و مطالعات نشان داده است، مبدلی که برای ساعت های متمادی در پریز برق می‌ماند اگرچه از وسایل برقی که به آن متصل است استفاده نشود، باز هم برق اندکی مصرف خواهد کرد.

توجه: کمک به محیط زیست می‌تواند در ابعاد بسیاری کوچکی نیز باشد. شما با خارج کردن شارژر گوشی خود از پریز می‌توانید به میزان کمی در انرژی صرفه جویی کنید.

۷- لباس های خود را به صورت طبیعی با هوا خشک کنید.
استفاده از دستگاه های خشک کن لباس به میزان بسیار زیادی انرژی مصرف می‌کنند و موجب تشدید گازهای گلخانه ای می‌شوند. به همین جهت، هوا بهترین و طبیعی ترین روش برای خشک کردن لباس به شمار می‌آید و می‌تواند شما را در حفظ و کمک به محیط زیست تان یاری کند. در استفاده از لباس شویی نیز اطمینان حاصل کنید که بار کامل لباس‌شویی‌تان را پرکرده اید، در این صورت می‌توانید از دوباره شویی و یا استفاده مجدد و متداوم از دستگاه لباس شویی جلوگیری کرده و میزان مصرف آب و برق را کاهش دهید.

۸- در مصرف آب صرفه جویی کنید.
شما می‌توانید برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از آبیاری قطره ای استفاده کنید. همچنین می‌توانید هنگام مسواک زدن و استحمام (زمانی که موهایتان را شامپو می‌زنید) شیر آب را ببندید.

۹- حدالامکان از اتومبیل شخصی خود استفاده نکنید.
همه ما به خوبی می‌دانیم که استفاده از اتومبیل به دلیل تولید دی اکسید کربن، برای محیط زیست بسیار مضر است. شما می‌توانید به جای استفاده از اتومبیل شخصی خود از وسایل حمل و نقل عمومی همانند: اسنپ، مترو، پیاده روی و دوچرخه سواری استفاده کنید تا هم در جهت کمک به محیط زیست قدمی برداشته باشید و هم در بودجه خود صرفه جویی کنید.

۱۰- از سیستم تهویه هوای طبیعی استفاده کنید.
باید بدانید که سیستم تهویه هوای خانگی، برق و انرژی زیادی مصرف می‌کند و همچنین میزان تأثیر گذاری آن بسیار کمتر از نوع طبیعی است. شما می‌توانید با باز کردن پنجره ها از ورود هوای سالم و طبیعی به درون خانه تان لذت ببرید، البته اگر ساکن شهرهای آلوده کشور نباشید!

هشدار مجمع

و در پایان این ۵ هشدار را برای کمک به محیط زیست جدی بگیرد!
هشدار اول
می‌توانید دَر یا پنجره فضایی که در خانه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد را ببندید تا سیستم گرمایشی و یا سرمایشی فقط محلی که شما حضور دارید را گرم یا سرد کند و انرژی کمتری مصرف شود.

هشدار دوم
برای کمک به محیط زیست فرزندان تان را در مورد بحران آب آگاه سازید و از خرید اسباب بازی ها و سرگرمی هایی که به جریان ثابت آب نیاز دارند، اجتناب کنید.

هشدار سوم
از پتو یا ژاکت گرم در فصل سرما استفاده کنید و میزان درجه حرارت وسیله گرمایشی خود را چند درجه کاهش دهید تا از مصرف بیش ازحد انرژی جلوگیری کنید.

هشدار چهارم
نیازی نیست امکانات و تکنولوژی های بروز محیط زیستی جهان را در اختیار داشته و از زمین و زمان گله‌مند باشید که چرا ما خودرو الکتریکی نداریم! همان‌طور که بارها گفته شده بهتر است برای حمل و نقل های داخل شهری و رفتن به محل کارتان از دوچرخه استفاده کنید.

هشدار پنجم
هشداری دیگر برای کمک به محیط زیست این است که خاطرات مان را با عکاسی ثبت کنیم و از برداشت هر گونه نمونه جانوری، گیاهی و زمین شناختی همانند رسوبات و فسیل ها جداً خودداری نماییم. شرم آور است که بگوییم شما با برداشتن هر تکه از آن‌ها به چرخه ی منظم اکوسیستم آسیب جدی وارد کرده و ردپای انسانی خود را به جای می‌گذارید!

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *