مرتفع ترین کوه های جهان

کوه های جهان

آیا می دانستید مرتفع ترین کوه های جهان منحصراً در آسیا قرار دارند. بلی ۱۰ کوه مرتفع دنیا همگی در آسیا و در رشته کوه هیمالیا واقع شده اند. همه ما باور داریم که با کوهنوردی می توان از هیاهو و تنش های زندگی روزمره خلاص شد و با دیدن آن همه عظمت و بزرگی خداوند به آرامش رسید. از عوامل جذابیت کوهستان ها می توان به هوای پاک، طبیعت بکر و آرامش آن اشاره کرد. توصیه می کنیم برای سلامتی جسم و روح تان هم شده یک بار کوهنوردی را امتحان کنید و لذت رسیدن به قله را درک کنید.

اگر تمایل دارید با ۱۰ کوه مرتفع جهان آشنا شده و بدانید کجا واقع شده اند و چه کسانی از سرتاسر جهان و ایران موفق شده اند به این کوه ها صعود کنند، در ادامه مطلب با مجمع فعالان زیست محیطی کشور (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست) همراه باشید. در انتها هم توصیه خواهیم کرد که برای رسمیت بخشیدن به فعالیت های خود دز زمینه محیط زیست، حیوانات، کوهنوردی و دوچرخه سواری به این سازمان مردم نهاد بپیوندید.

آشنایی با مرتفع ترین کوه های جهان

۱- کوه اورست (Mount Everest)

ارتفاع: ۸۸۴۸ متر

محل قرار گیری: نپال، منطقه خودمختار تبت، چین

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۳

اولین صعود کننده: ادموند هیلاری و تنزینگ نورگای

 اورست از کوه های جهان
کوه اورست

قله این مرتفع ترین کوه از کوه های جهان هنوز هم در حال رشد بوده و هر قرن حدود ۴۰ سانتی متر افزایش می یابد. این کوه در تمام طول سال با برف و یخ پوشیده شده است و گرمترین دما در آنجا  ۲۰- درجه سانتی گراد می رسد. بیش از ۷۰۰۰ قله در اورست وجود دارد وحدود ۳۰۰ نفر به دلیل سقوط بهمن، سقوط در شکاف ها و بیماری ارتفاع و بیشتر آنها هنگام پایین آمدن از دنیا رفته اند و اجسادشان در کوه رها شده اند.

منطقه بالای ۸۰۰۰ متر  به دلیل کمبود اکسیژن، سردی و خستگی کوهنوردان، منطقه مرگ نامیده می شود. البته با توسعه تجهیزات کوهنوردی و پیش بینی دقیق هوا، میزان مرگ در حال کاهش است. صعود به اورست ۱۰ هفته طول می کشد و برای صعود، ابتدا باید خود را با ارتفاع زیاد سازگار کنید. این بدان معناست که شما باید بارها و بارها آموزش بین اردوگاه های پایه را انجام دهید. وقتی آماده شدید و هوا مناسب است می توانید به قله بروید. در سال ۲۰۰۸ مشعل المپیک پکن در ساعت ۹:۱۷ صبح ۸ مه به کوه اورست رسید، این اولین بار در تاریخ بشر است که مشعل المپیک به بالاترین قله جهان منتقل شده است. ماه مه تا اکتبر اوج فصل گردشگری در کوه اورست است.

در ارتفاعات مرتفع کوه اورست امکان زندگی حیوانات و گیاهان وجود ندارد اما گیاهانی نظیر توس، ارس، کاج آبی، نراد، بامبو و رودودندرون در ارتفاعات پایین‌تر رشد می‌کنند. بعد ار ارتفاع ۵۷۵۰ متری نمی توانید هیچ گونه گیاهی را در اورست مشاهده کنید. آهوی ختا، غژگاو وحشی، پاندای قرمز، پلنگ برفی و خرس سیاه هیمالیایی از جمله حیواناتی هستند که در ارتفاعات پایین اورست زندگی می کنند. تعداد کمی از سایر گونه های جانوری مثل بز کوهی هیمالیایی، گوزن، میمون خاکستری، خرگوش صحرایی، روباه کوهستان، سمور و گرگ هیمالیایی نیز در آن مشاهده شده اند.

۲- کی ۲ (Mount K2)

ارتفاع: ۸۶۱۱ متر

محل قرار گیری: مرز پاکستان و چین

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۴

اولین صعود کننده: آکیله کومپانیونی و لینو لاچدلی

کوه کی ۲
کوه کی ۲

کی ۲ یا چوگوری با ارتفاع ۸۶۱۱ متری در قره قوروم در مرز بین پاکستان و چین واقع شده است. این کوه معمولاً یکی از سخت ترین کوه های دنیا برای صعود قلمداد می شود حتی سخت تر از کوه اورست و دومین میزان مرگ و میر را در بین کوه های جهان دارد. صعودها تقریباً همیشه در گرمترین زمان های سال یعنی ماه های جولای و آگوست انجام شده و هیچ کسی در زمستان نتوانسته به این کوهستان صعود کند. تقریباً به ازای هر چهار نفر که به قله می رسند، یک نفر در این کوه جان خود را از دست می دهد.

از جمله کوهنوردان ایرانی که به این کوه رفته اند می توان به  محمد سعیدی (سال ۱۹۹۸ که تغییر وضع هوا و پیش بینی طوفان درحال وقوع، صعود گروه او در ارتفاع ۸۱۰۰ متری ناتمام باقی ماند)، داوود خادم (سال ۱۳۸۳ که متأسفانه در حین صعود جان خود را از دست داد)، کاظم فریدیان (سال ۱۳۸۶ که نام او به عنوان اولین کوهنورد ایرانی به خاطر صعود به کی۲ ثبت شد)، لیلا اسفندیاری (سال ۱۳۸۹ که بعد از صعود تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری قله به دلیل شرایط نامساعد مجبور به بازگشت شد)، عظیم قیچی‌ساز (سال ۱۳۹۱ موفق به  صعود بدون اکسیژن شد)، رضا شهلایی (سال ۱۳۹۳) و حسین بهمنیار (سال ۱۳۹۸) اشاره کرد.

۳- کانگچنجونگا (Kangchenjunga Mount)

ارتفاع: ۸۵۸۶ متر

محل قرار گیری: مرز هند و نپال

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۵

اولین صعود کننده: جو براون، جورج باند

کانگچنجونگا از کوه های جهان
کوه کانگچنجونگا

کانگچنجونگا یا پنج جواهر برفی با ارتفاع ۸۵۸۶ متری در هیمالیا، نپال، هند واقع شده است. شرط می بندیم اگر از اکثر مردم بپرسید کانگچنجونگا چیست، آنها حدس می زنند که این نوعی غذای خیابانی باشد ولی کانگچنجونگا سومین کوه مرتفع از کوه های جهان است که با سه قله در مرز و دو قله دیگر در منطقه تاپلجونگ نپال در بین نپال و سیکیم هند قرار دارد. این منطقه به این خاطر که در دوردست واقع شده گردشگران زیادی ندارد و زیبابی های خاص خود را دارد که می توان به یخچال زمو و پارک ملی آن واقع در نپال اشاره کرد.

عظیم قیچی ساز در سال ۱۳۹۰ به عنوان نخستین ایرانی توانست این قله را فتح کند و رضا شهلایی سال ۱۳۹۲ با یک گروه کوهنورد بین‌المللی موفق به صعود به قله این کوه شد.

۴- لهوتسه (Mount Lhotse)

ارتفاع: ۸۵۱۶ متر

محل قرار گیری: مرز چین و نپال

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۶

اولین صعود کننده: فریتز لوشینگر، ارنست رایز

لهوتسه
کوه لهوتسه

لهوتسه یا لوتسه با ارتفاع ۸۵۱۶ متری در هیمالیا، منطقه خودمختار نپال، تبت، چین واقع شده است. بیشتر معروفیت این کوه به دلیل مجاورت با کوه اورست است که در ۴ کیلومتری جنوب آن واقع شده است. این کوه اگرچه از نظر بصری جذاب تر است اما در برابر عظمت کوه اورست توجه زیادی را به خود جلب نمی کند.  از قلل اصلی آن می توان به قله اصلی لوتسه با ارتفاع ۸۵۱۶ متر، دو قله لوتسه شار ( لوتسه شرقی) با ارتفاع ۸۳۹۸ متر و لوتسه میانی با ارتفاع ۸۴۱۰ متر اشاره کرد. گروهی از کوهنوردان سوئیسی توانستند در سال ۱۹۵۶ برای اولین بار از مسیر غربی کوه قله را فتح کنند. کوهنوردان اتریشی برای اولین بار در ۱۹۷۰ توانستند به لوتسه شار صعود کنند و لوتسه میانی برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ بوسیله کوهنوردان روسی فتح شد.

از جمله کوهنوردان ایرانی که توانستند به این کوه صعود کنند می توان به پروانه کاظمی (اولین بانوی ایرانی و دارنده رکورد جهانی به خاطر صعود به دو قله اورست و لوتسه در طول یک فصل)، عظیم قیچی‌ساز همراه باسعید میرزایی (۱۳۹۶) اشاره کرد.

۵- ماکالو (Makalu Mount)

ارتفاع: ۸۴۶۳ متر

محل قرار گیری: نپال، تبت

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۵

اولین صعود کننده: هیئت اعزامی از کشور فرانسه با سرپرستی ژان کوزی

ماکالو از کوه های جهان
کوه ماکالو

ماکالو سومین کوه از چهار کوه  واقع در رشته کوه اورست با ارتفاع بیش از ۸ هزار متری می باشد. این کوه که به شکل هرم چهار وجهی می باشد در ۲۲کیلومتری شرق کوه اورست واقع شده است و به دلیل این که زمین ها بسیار شیب دار و پشته ها به اندازه چاقو تیز می باشند جزو کوه هایی است که صعودبه آن خیلی سخت و یک کار بسیار چالش برانگیز می باشد. این کوه با ساختار هرمی با چهار برجستگی تیز و به دلیل زیبایی دیدنی اش مشهور است. کوهنوردان کوه اورست می توانستند این کوه را مشاهده کنند اما تلاش برای صعود تا سال ۱۹۵۴ آغاز نشد. در شمال قله ماکالو قله های فرعی وجود دارد که به Chomo Lonzo معروف است.

رودخانه آرون در شرق پارک و پارک ملی ساگارماتا که یک پناهگاه معروف حیات وحش است، در غرب آن قرار دارد. گیاهان همه مناطق اصلی اکولوژیکی از جمله مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری، معتدل، آلپی و نیمه آلپ در اینجا یافت می شوند. بیش از ۳۰۰۰ گونه گیاه گلدار، ۴۴۰ گونه پرنده و ۷۵ گونه پستاندار از جمله پلنگ برفی در معرض خطر، پاندای قرمز و گوزن مشک (یک پستاندار کوچک شبیه گوزن های آسیای شرقی و بدون شاخ که نر آن دارای دندان های فوقانی برجسته ای بوده و مشک در کیسه ای روی شکم نر تولید می شود) را می توان در این کوه مشاهده کرد. این منطقه با داشتن طیف گسترده ای از تغییرات ارتفاعی و آب و هوایی، زیستگاه قابل توجهی برای انواع گیاهان و جانوران و یک اکوسیستم کوهستانی بکر بر روی زمین است. تنوع زیستی قابل توجه منطقه ماکالو از اهمیت جهانی محسوب می شود و آزمایشگاهی زنده برای تحقیقات علمی بین المللی فراهم می کند.

از جمله کوهنوردان ایرانی که به این کوه صعود کرده اند می توان به ۷ نفر از یک تیم ۱۶ نفره در ۱۳۸۰ اشاره کرد ولی طبق گفته یکی از این کوهنوردان به نام رضا زارعی آنها فقط توانستند تا قله فرعی ماکالو صعود کنند. عظیم قیچی ساز و پروانه کاظمی هم به ترتیب توانستند در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ این قله را فتح کنند.

۶- چو اویو (Cho Oyu Mount)

ارتفاع: ۸۲۰۱ متر

محل قرار گیری: مرز چین و نپال

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۴

اولین صعود کننده: هربرت تیچی اتریشی به همراه سپ جوچلر و هلموت هوبرگر

چو اویو
کوه چو اویو

این کوه از کوه های جهان با ارتفاع ۸۲۰۱ متری در هیمالیا، منطقه خودمختار نپال، تبت، چین واقع شده است. همچنین چهارمین کوه مرتفع منطقه اورست و ششمین کوه مرتفع جهان است که بین چهار کوهستان واقع شده در اورست آسانترین صعود را دارد. چو اویو در زبان تبتی به الهه فیروزه ای ترجمه می شود. درست در غرب چو اویو، تقریباً در محل قرارگاه Advanced Base  یک گذرگاه یخچالی ۵۵۰۰ متری قرار دارد که یک مسیر تجاری عمده بین Khumbu Sherpas و تبت است. کاروان های طولانی بایکک را می توان در همه اوقات سال در اینجا مشاهده کرد. برخی از کوهنوردان ادعا می کنند چو اویو آسانترین قله ۸۰۰۰ متری در اورست است چون در واقع هیچ بخش فنی و خطرات عینی وجود ندارند. دسترسی نسبتاً آسان آن باعث می شود صعود آن برای شخصی با زمان محدود، جذاب باشد. به دلیل سهولت صعود تاکنون بیش از ۱۰۰۰ صعود موفق به این قله وجود داشته است.

۷ عضو تیم ملی کوهنوردی ایران (سال ۱۳۷۹) و عظیم قیچی‌ساز (۱۳۹۲) جزو کوهنوردان ایرانی می باشند که توانسته اند به این کوه صعود کنند.

۷- دالاگیری (Mount Dhaulagiri)

ارتفاع: ۸۱۶۷ متر

محل قرار گیری: نپال

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۶۰

اولین صعود کننده:کورت دمبرگر، شلبرت، فورر

 دالاگیری
کوه دالاگیری

این کوه یکی از خیره کننده ترین کوه های جهان و منطقه است که اولین بار در ۱۳ مه ۱۹۶۰ کوهنوردان به آن صعود کردند. کوه ها توسط عمیق ترین تنگه جهان یعنی گردنه  Kaligandaki از هم جدا شده اند. متاسفانه کوهنوردان زیادی در این کوه جان خود را از دست داده اند که تلخ ترین آنها یک تیم متشکل از ۸ نفر بود که به دلیل کم تجربی و انتخاب مسیر اشتباه، گرفتار بهمن شدند و همگی جان خود را از دست دادند.

۸- ماناسلو (Mount Manaslu)

ارتفاع: ۸۱۶۳ متر

محل قرار گیری: نپال

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۶

اولین صعود کننده: توشیو ایمانیشی و گیالزن نوربو از ژاپن

ماناسلو از کوه های جهان
کوه ماناسلو

این نام در واقع از کلمه سانسکریت manasa  گرفته شده است که به معنای عقل  یا روح است. ماناسلوابتدا توسط توشیو ایمانیشی و گیالزن نوربو در ۹ مه ۱۹۵۶ که به این کوه صعود کردند، مقیاس بندی شد. صعود آنها بحث برانگیز بود. افراد محلی در سال ۱۹۵۴ مانع از صعود این تیم ژاپنی شدند چون معتقد بودند تلاش های قبلی باعث نارضایتی خدایان و ریزش بهمن هایی شده و باعث ویران شدن صومعه ای در این منطقه و منجر به کشته شدن ۱۸ نفر شده است. در نتیجه صعود دوم ماناسلو تا سال ۱۹۷۱انجام نشد. در این سال تیم دیگری از ژاپن به این کوهستان صعود کردند. وجود خط الراسی طولانی و دره‌ای یخ زده تشخیص این کوه را از دوردستها امکان‌پذیر می‌کند. ضمن آنکه برج قله به این کوه دورنمایی رؤیایی بخشیده است.

از جمله کوهنوردان ایرانی که توانستند به این کوه صعود کنند می توان به محمد جعفر اسدی (سال ۱۳۵۵ به همراه یک کوهنورد ژاپنی)، مهدی عمیدی (سال ۸۸)، پروانه کاظمی (سال ۱۳۹۰)، جعفر ناصری (که متاسفانه بعد از صعود و در راه بازگشت جان خود را از دست دادند) و زهرا نعمتی (سال ۱۳۹۸) اشاره کرد.

۹- نانگا پاربات (Mount Nanga Parbat)

ارتفاع: ۸۱۲۶ متر

محل قرار گیری: پاکستان

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۳

اولین صعود کننده: هرمان بول

نانگا پاربات
کوه نانگا پاربات

نام این کوه مرتفع از کوه های جهان از دو کلمه سانسکریتی nanga  و parvata به معنی کوه برهنه اتخاذ شده است. صعود به آن خیلی مشکل بوده و به این علت که متأسفانه کوهنوردان زیادی به نسبت صعودها در این کوهستان جان خود را از دست داده اند، کوهستان قاتل هم نامیده می شود. قبل از کشف مناسب ترین مسیر کوهنوردی در سال ۱۹۵۳ با اینکه ۳۱ گروه از سرتاسر جهان تلاش کرده بودند که به قله این کوه برسند ولی موفق نشده بودند و این صعود به بهای جان خیلی از کوهنوردان تمام شده بود. هرمان بول با کشف این مسیر و با کوهنوردی حدود ۴۰ ساعته به تنهایی رکورد اولین فتح بالای ۸۰۰۰ متر به صورت تنهایی را به خود اختصاص داد.

از جمله کوهنوردان ایرانی که موفق به صعود به قله این کوه شدند می توان به لیلا اسفندیاری به همراه کاظم فریدیان، سهند عقدایی، محمد نوروزی، حسین ابوالحسنی، احسان پرتوی نیا (۱۳۸۷)، عظیم قیچی ساز (۱۳۸۹) و علیرضا نوروزی (۱۳۹۷) اشاره کرد. متأسفانه سامان نعمتی از گروه فوق نتوانست به قله صعود کند و هنگام صعودجان خود را از دست داد.

۱۰- آناپورنا ۱ (Annapurna I Mount)

ارتفاع: ۸۰۹۱ متر

محل قرار گیری: نپال

رشته کوه: هیمالیا

اولین صعود: ۱۹۵۰

اولین صعود کننده: موریس هرزوگ و لویی لاشنال از فرانسه

آناپورنا اول
کوه آناپورنا

آناپورنا یکی از مشهورترین کوه های این لیست است و کوهپیمایی در آن واقعاً شهرت جهانی دارد. بالاترین میزان مرگ و میر متعلق به این کوه بوده و ۴۱ درصد تلاش ها برای رسیدن به قله کوه ناموفق باقی مانده است. بدترین حادثه مربوط به زمانی است که ۴۳ نفر در اثر ریزش چندین بهمن پشت سر هم جان خود را از دست دادند. تا به امروز تنها ۱۹۱ نفر موفق به فتح این قله شده  و در مسیر دستیابی به این رکورد، ۶۱ نفر جان خود را از دست داده اند. کوهنوردان نامی فرانسه موریس هرزوک و لوئیس لاشنال نخستین افرادی بودند که  موفق به فتح قله و البته فتح نخستین کوه ۸۰۰۰ متری دنیا شدند. اما بهتر است بدانید که این صعود به بهای بهای سرمازدگی هر دو نفر و از دست دادن تمامی انگشتان دست و پای لاشنال تمام شد.

از کوهنوردان ایرانی صعود کننده به این قله می توان عظیم قیچی‌ساز (سال۱۳۹۱) را نام برد که به همراه یک گروه بین‌المللی و پس از ۵۰ روز توانست به قله این کوه از کوه های جهان صعود کند.

به ما بپیوندید

مجمع فعالان زیست محیطی کشور به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد مدافع حقوق حیوانات و محیط زیست ایران با صدور کارت های کوهنوردی، دوچرخه سواری، گیاه خواری، حامی حیوانات و فعال محیط زیست سعی دارد به تک تک مردم برای اهداف محیط زیستی مسئولیت ببخشد. این سازمان کلاس ها و پکیج های آموزشی مختلفی را برای راحتی هر چه بهتر مردم ارائه می دهد. همانطوری که در محتوای هر کارت مشخص گردیده و برای ارج نهادن به فعالان در حوزه محیط زیست و حمایت از حیوانات که یک معضل بزرگ در جهان و مخصوصاً در کشور عزیزمان ایران تبدیل شده است، برای ارتقاء و انگیزه بخشیدن به علاقه و اخلاص این بزرگواران این سازمان تصمیم به صدور کارت شناسایی فعالیت نموده که مورد استقبال علاقه مندان در نقاط مختلف کشورمان قرار گرفته است. شما هم می توانید برای دریافت کارت عضویت از این سازمان اقدام نمایید و به فعالیت های خود جنبه قانونی ببخشید.

آدرس سایت: eafworld.com
تلگرام: ngo_iran
اینستاگرام: iran_ngo
شماره تماس دفتر مرکزی مدیریت: ۳۷۷۴۱۰۳۲ (۰۴۱)
شماره تماس دفتر پشتیبانی: ۳۷۷۲۸۱۲۸ (۰۴۱)
ایمیل: eafworld.com@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *