روش هایی ساده برای حفاظت از جنگل ها

حفاظت از جنگل
[box type=”custom” color=”#8c8c8c” bg=”#c1f4ce” border=”#8cd8b9″]

حفاظت از جنگل های جهان باید اولویت اول ما در مبارزه با گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی باشد. باید بدانید که از دست رفتن این منابع طبیعی می تواند فاجعه ای برای سیاره ما باشد. جنگل ها بخش عمده ای از سرزمین ما هستند و می توانند نیروی تازه ای را به انسان بخشند.
متأسفانه طی ۵۰ سال گذشته وسعت جنگل‌های ایران بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و امروز به حدود ۱۴ میلیون هکتار رسیده است. طبق تحقیقات اخیر پژوهشگران حدود ۱٫۶ میلیارد نفر به طور مستقیم برای تأمین غذا، سرپناه، سوخت و درآمد وابسته به جنگل ها هستند.

[/box]

چرا باید به حفاظت از جنگل ها توجه کنیم؟!

وجود جنگل ها برای زندگی روی کره زمین یک موضوع حیاتی است.

امروزه در سراسر جهان جنگل ها به سرعت در حال نابودی هستند که امری بسیار نگران کننده می باشد. بیشتر ما نمی دانیم که چگونه می توان از بروز این بحران جهانی یعنی جنگل زدایی جلوگیری کرد؟! نمی دانیم برای جلوگیری از این فاجعه چه راهی را در پیش گیریم؟! ما در این مقاله سعی داریم تا روش های کارآمدتری را برای حفاظت از جنگل به شما پیشنهاد دهیم.
جنگل ها طیف گسترده ای از مزایای زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی را ارائه می دهند، به طوری که به عنوان زیستگاه حیوانات حیات وحش با تنظیم شرایط جوی، بهبود کیفیت هوا (از بین بردن گاز (CO2، حفظ و تمیز کردن آب، محیطی را که ما انسان ها در آن زندگی می کنیم حفظ و پشتیبانی می کنند. برخی دیگر از مزایای محیطی همانند: تمیز کردن هوا (جذب گازهای مضر و آلاینده ها)، جلوگیری از فرسایش خاک و بهبود سطح آب زیرزمینی منجر به کاهش هزینه های مربوط به انرژی و کنترل سیلاب ها می شود. ناگفته نماند در صورتی که اصول زیست محیطی رعایت شود، جنگل ها می توانند مکان بسیار مناسبی برای ماجراجویی و ورزش باشند.

حفاظت از جنگل

۱۴ راهکار ساده برای حفاظت از جنگل ها

بطبع نسل های آتی همانند ما حق زندگی کردن و لذت بردن از زیبایی‌های زندگی را دارند. از این رو نقش ما و شما در حفاظت از سرمایه‌های طبیعی بسیار پر رنگ تر و قوی تر است. به ۱۴ راهکار زیر عمل کنید تا به وقوع چنین چشم اندازی کمک کرده باشید.

۱- استفاده نکردن از چاپگر
درختان در اکثر موارد به دلیل نیاز انسان به کاغذ و چوب قطع می شوند. اگر شما سعی کنید از مصرف کاغذ خود بکاهید، قدم بسیار بزرگی برای حفاظت از جنگل ها برداشته اید.

۲- استفاده از دو طرف کاغذ
اگر از دو طرف کاغذ استفاده کنید، مصرف کاغذ شما به نصف کاهش می یابد. استفاده از دو طرف کاغذ باعث صرفه جویی در قطع نیمی از درختان جنگل می شود.

۳- استفاده از پست الکترونیکی (Email)
به طبع دریافت صورتحساب از طریق پست الکترونیکی به جای یک نسخه چاپی در کاغذ باعث کاهش قطع درختان می گردد.

۴- خریداری محصولات دارای مجوز FSC
محصولاتی که توسط شورای نظارت بر جنگل (FSC) تأیید می‌شوند به طور پایدار عرضه می‌شوند. هر بار که کاغذ، چوب و سایر محصولات مرتبط با جنگل را خریداری می‌کنیم باید از دارا بودن نشان FSC آن مطمئن شویم. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

۵- استفاده از کتاب های دیجیتال
شما می توانید به جای خریداری کتابی که روی کاغذ چاپ شده، نسخه دیجیتال (الکترونیکی) آن را تهیه کرده و استفاده نمایید. فروشگاه های قانونی کتاب الکترونیک همانند فیدیبو می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

۶- استفاده از کتاب های کتابخانه
شما می توانید کتاب هایی از کتابخانه محلی خود قرض بگیرید و پس از خواندن آنها، دوباره به کتابخانه تحویل دهید تا افراد دیگری نیز از آنها بهره ببرند. این کار هم مقرون به صرفه است و هم به حفاظت از جنگل ها کمک می کند.

۷- خواندن مجلات به صورت آنلاین
بیشتر خبرگزاری ها محتوای مجله های خود را به صورت آنلاین ارائه می دهند. شما می توانید بلافاصله پس از انتشار مجلات، آنها را به صورت آنلاین در خانه یا محل کار خود بخوانید.

۸- کاشت درخت
حدالامکان درخت بیشتری بکارید. باید بدانید که یک هکتار از درختان بالغ قادر به تأمین اکسیژن مورد نیاز برای ۱۸ نفر در طول یک سال می باشد.

۹- استفاده از ظروف قابل استفاده مجدد
تا جایی که می توانید از کارد، چنگال، لیوان و … یک بار مصرف و کاغذی استفاده نکنید.

۱۰- استفاده نکردن از حوله و دستمال کاغذی
به جای استفاده از دستمال و حوله های کاغذی می توانید از سشوار دست و دستمال پارچه ای (حوله پارچه ای) استفاده کنید.

۱۱- آگاه کردن دیگران
ذوق و علاقه خود را در رابطه با حفاظت از جنگل ها به دوستان خود نشان دهید و در مورد اینکه چرا جنگل‌ها به عنوان سرمایه‌های ملی ما هستند با آنان صبحت کنید.

۱۲- داشتن برنامه های آموزشی
خوشبختانه مجمع فعالان زیست محیطی کشور به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد مدافع حقوق حیوانات و محیط زیست ایران برنامه های آموزشی مختلفی برای حفاظت از جنگل ها و محیط زیست همانند: دوره های آنلاین یا حضوری گیاهخواری که نقش بسزایی حفاظت از جنگل ها دارند ارائه می دهد تا افرادی که مشغول فعالیت های محیط زیستی هستند از این برنامه ها بهره گیرند.

۱۳- نظارت بر صنعت کشاورزی و دامپروری
امروزه بسیاری از مناطق جنگلی به منظور ایجاد اراضی کشاورزی برای چرا و تغذیه دام ها تخریب می شوند که این امر باید کنترل شده و با آن مقابله شود. گیاهخواری می تواند بهترین راه برای مقابله با آن باشد.

۱۴- تبدیل جنگل ها به جاذبه گردشگری
جنگل ها می توانند به مکان گردشگری محبوب و ارزشمندی تبدیل شوند اگر قوانین سختگیرانه ای در خصوص حفاظت از جنگل ها وجود داشته باشد.

بطبع گردشگرانی که پول خود را در مناطق گردشگری طبیعی همانند شمال ایران خرج می کنند، اقتصاد محلی آن منطقه را بهبود می بخشند که در این صورت قشر فقیر نیز برای امرار معاش خود به قطع درختان نیازی نخواهد داشت. اما این موضوع نیز مشکلاتی از جمله بحران مدیریت پسماند به همراه خواهد داشت که باید برنامه ای مدون و جامع برای آن نوشته شده و در دستور کار قرار گیرد.

[quote arrow=”yes”]

در هر ثانیه حدود ۳۵۰ متر مربع از جنگل‌ها و حدود ۴۰۰ متر مربع از مراتع ایران در حال از بین رفتن هستند و این روند نشان می‌دهد که تا ۲۰ سال آینده جنگلی در کشور وجود نخواهد داشت.

[/quote]

روشی عجیب برای حفاظت از جنگل

در سال ۲۰۱۲ گروهی از فعالان محیط زیست در آلمان برای پیشگیری از قطع درختان و حفاظت از آن‌ها دست به اقدام عجیبی زدند. طبق گزارش های موجود بعضی از مردان و زنان در خانه هایی بر نوک درختان که حدود ۲۴ متر بالاتر از زمین ساخته شده بود زندگی می گذراندند. آنها به این علت خانه های خود را چند متر بالاتر ساخته بودند که کار مراجع قانونی برای بیرون کردن آنها سخت شود.

حفاظت از جنگل

در یک سال اول آنان ۶ ماه سال را فقط در آنجا زندگی می کردند اما از سال ۲۰۱۴ این افراد کل سال را برای زندگی در جنگل انتخاب کردند. برخی از خانه های روی درختان دارای تابلوهای خورشیدی بود که انرژی لازم  برای شارژ لپ تاپ، موبایل و… را تأمین می کرد. آنان از آب باران برای شست و شوی ظروف خود استفاده می کردند.

[quote arrow=”yes”]

جالب است بدانید!

حدود ۶۰ خانه درختی در جنگل های هامباخ آلمان (عمر این جنگل ها به آخرین دوره یخبندان می‌رسد) وجود دارد که تعداد قابل توجهی از آنها از طریق راه های ارتباطی معلق در هوا به هم راه دارند. دیوار برخی از این خانه ها توسط حصیر عایق بندی شده است.

[/quote]

دو عامل مهم در آتش سوزی جنگل ها

۱- بلایای طبیعی
برخی از آتش سوزی ها در جنگل توسط طبیعت یعنی از طریق صاعقه ایجاد می شود. به این صورت که درختان به هنگام وزش باد شدید با یکدیگر ساییده شده و اصطکاک ایجاد می کنند که در نتیجه منجر به آتش سوزی می گردد.

۲- ساخته دست بشر
۹۰ درصد آتش سوزی جنگل ها ناشی از سهل انگاری انسان می باشد. برای جلوگیری از این اتفاق در جنگل ها بایست ته سیگار خود را زمین نیاندازید، تجهیزات مناسب برای خاموش کردن آتش در جنگل به همراه داشته باشید و برای گرم کردن خود یا پخت غذا از درست کردن آتش خودداری کنید.

تا زمانی که ضرورت حفاظت از جنگل ها برای مدیران کشورمان تفهیم نشود و آنها به صرافت ایجاد یک یگان هوایی و استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای قوی برای آگاه کردن مردم که وقتی آتشی را در جنگل دیدند باید چه کار کنند، نیفتند، مشکلی حل نخواهد شد.

آتش سوزی

نتیجه گیری

تنها راهی که می توانیم از جنگل ها محافظت کنیم و به جنگل زدایی خاتمه دهیم افزایش آگاهی مردم است. سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه محیط زیست می توانند به وقوع چنین چشم اندازی کمک کنند. اگر از امروز هر شخص تصمیم بگیرد تا به مراقبت و آگاه سازی در مورد نحوه حفاظت از جنگل ها بپردازد مشکل حل می شود. برای آغاز بهتر است به عنوان یک عضو فعال در یک سازمان مردم نهاد شروع به فعالیت کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *