انواع بلایای طبیعی و راهکارهای کاهش خسارات آنها

بلایای طبیعی

آیا از تعداد نفرات جان باخته در بلایا و حوادث طبیعی سال ۲۰۲۰ خبر دارید؟ آیا می دانستید هزار نفر در اثر این بلایا جان خودشان را از دست داده اند؟ دومین چهارشنبه اکتبر به نام روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گذاری شده است تا بر اهمیت درک خطراتی که پیش روی مردم قرار دارد، تاکید شود. آیا می دانستید ایران در بین ۱۰ کشور بلاخیز دنیا قرار داشته و آیا می دانستید ایران در بین کشورهای سراسر دنیا که زلزله و سیل در آنها به وقوع می پیوندد به ترتیب دارای رتبه ششم و چهارم می باشد؟ با اینکه حدود ۱ درصد جمعیت دنیا در ایران زندگی می کنند ولی جالب است بدانید حدود ۶ درصد تلفات این بلایا مختصص ایران می باشد. زلزله، سیل، خشکسالی، فرونشست زمین، سرمازدگی محصولات زراعی و آتش سوزی جنگل ها جزو شایع ترین حوادثی می باشند که ایران آنها را تجربه کرده است.

زلزله بیشترین کشته هایی که این حوادث داشته اند را به خود اختصاص داده و خشکسالی و سیل هم جزو حوادثی بوده اند که بیشترین زیان اقتصادی را به کشور ایران تحمیل کرده اند. البته بهتر است بدانید که در سرتاسر جهان در سال های اخیر شدت این حوادث، روند افزایشی ۴ برابری و زیان های اقتصادی آنها روند افزایش ۳۸ برابری داشته است. میزان افرادی هم که به خاطر این بلایا آسیب دیده اند حدود ۵ برابر شده است. اصلاً چقدر در مورد بلایای طبیعی و راهکارهای کاهش خسارات ناشی از آنها اطلاع دارید؟ اصولاً آیا راهکارهایی وجود دارد که میزان خسارات ناشی از آنها را کاهش دهیم؟ در ادامه مطلب با مجمع فعالان زیست محیطی کشور (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست) همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

حوادث و بلایای طبیعی کدامند؟

بلایای طبیعی (به انگلیسی: natural disaster) یک رویداد مهم نامطلوب ناشی از فرایندهای طبیعی زمین است یا به عبارت دیگر مجموعه ای از حوادث زیان بار و حادثه آفرین می باشند که انسان دخالت چندانی در وقوع آنها نداشته و معمولاً قابل پیش بینی نمی باشند یا مدتها قبل از وقوع شان غیر قابل پیش بینی می باشند. از جمله حوادث طبیعی می توان به وقوع زلزله، سیل، طوفان و گردباد، سونامی، تگرگ، ریزش بهمن، رعد و برق، گرمایش و سرمایش شدید، خشکسالی و آتشفشان اشاره کرد.

البته لازم به ذکر است که در برخی از این حوادث از جمله آلودگی هوا یا گرمایش و سیل به علت جنگل زدایی و تخریب جنگل ها، انسان ها هم دخیل می باشند و این گونه نیست که انسان را در هیچ کدام از این حوادث دخیل ندانیم. یک فاجعه طبیعی می تواند موجب خسارت جانی و یا خسارت به اموال شود و به طور معمول برخی از آسیب های اقتصادی را در پی دارد. شدت خسارات این حوادث و بلایا به مقاومت جمعیت آسیب دیده یا توانایی بهبودی آنها و همچنین زیرساخت های موجود بستگی دارد.

طبق اعلام سازمان ملل متحد، آسیا و اقیانوسیه خطرناک ترین منطقه در جهان است. طبق گزارش ReliefWeb یک فرد در آسیا و اقیانوسیه ۵ برابر بیشتر از کسی که در مناطق دیگر زندگی می کند، دچار بلایای طبیعی می شود. طبق نظر سیستم نظارت بر بلایای سازمان ملل مابین سالهای ۱۹۹۵ و ۲۰۱۵، بیشترین تعداد بلایای طبیعی در آمریکا، چین و هند رخ داده است. در سال ۲۰۱۲، ۹۰۵ فاجعه طبیعی در سراسر جهان رخ داده است که ۹۳ درصد آنها مربوط به حوادث آب و هوا بوده است.  آمار مربوط به وقوع بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۲ عبارتند از:

 • ۴۵ درصد مربوط به هواشناسی (طوفان)
 •  ۳۶ درصد مربوط به حوادث هیدرولوژیک (سیل)
 • ۱۲ درصد مربوط به اقلیم شناسی (امواج گرما، موج سرما، خشکسالی، آتش سوزی) و ۷ درصد مربوط به حوادث ژئوفیزیکی (زمین لرزه و فوران آتشفشان).

انواع بلایای طبیعی

۱- بلایای وابسته به زمین شناسی (Geological disasters)

 • رانش زمین (landslides)

زمین‌لغزه، زمین‌لغزش یا رانش زمین به حرکت شیب دار لایه های رسوبی متراکم و غیر متراکم رو به خارج و رو به پایین مقدار زیادی از مواد و مصالح زمین از جمله سنگ، خاک یا حتی ترکیبی از این مواردبه دلایل متفاوت مثل جاده سازی، باران شدید یا… گفته می شود.

رانش زمین
رانش زمین در اثر زلزله
 • ریزش بهمن (Avalanches)

ریزش بهمن یا برف‌کوچ، توده بسیار بزرگی از برف می باشد که در ارتفاعات کوهستان به صورت سراشیبی به حرکت در می‌آید و باعث مدفون شدن اشیا و مرگ جانداران می‌شود. در طول جنگ جهانی اول  تخمین زده می شود که ۴۰ تا ۸۰ هزار سرباز در نتیجه ریزش بهمن در هنگام کوهپیمایی در کوه های آلپ در جبهه اتریش و ایتالیا جان خود را از دست دادند که بسیاری از آنها ناشی ازسر و صدای توپخانه بود.

 • زلزله (Earthquakes)

زمین لرزه یکی از بلایای طبیعی می باشد که نتیجه آزاد شدن ناگهانی انرژی در پوسته زمین که امواج لرزه ای ایجاد می کند، می باشد. در سطح زمین، زمین لرزه ها با لرزش، تکان خوردن و گاهی جابجایی زمین خود را نشان می دهند. زمین لرزه ها در اثر لغزش در گسل های زمین شناسی ایجاد می شوند. نقطه زیرزمینی مبدا زلزله، کانون لرزه ای نامیده شده و به نقطه مستقیم بالای تمرکز روی سطح کانون، مرکز زلزله گفته می شود. زلزله ها به خودی خود به ندرت باعث کشته شدن مردم یا حیات وحش می شوند. معمولاً حوادث ثانویه بعد از زلزله است که باعث سقوط ساختمان، آتش سوزی، سونامی و آتشفشان می شود. با ساخت و ساز بهتر، سیستم های ایمنی، هشدار و برنامه ریزی زودهنگام می توان از بسیاری از این موارد جلوگیری کرد.

فروچاله ها از بلایای طبیعی
فروچاله ها
 • فروچاله ها (Sinkholes)

وقتی زمین به علت فرسایش طبیعی، استخراج انسانی یا حفاری زیرزمینی بسیار ضعیف می شود طوری که نمی تواند از سازه های ساخته شده روی خود پشتیبانی کند، می تواند فرو ریخته و یک فروچاله تولید کند. مثلاً فروچاله گواتمالا در سال ۲۰۱۰ منجر به کشته شدن پانزده نفر شد.

 • فوران های آتشفشانی (Volcanic eruptions)

آتشفشان ها از چند طریق می توانند باعث تخریب گسترده و در نتیجه فاجعه شوند که به ذکر چند مورد اکتفا می کنیم. اولاً خود فوران آتشفشان (volcanic eruption) است که ممکن است بعد از انفجار آتشفشان یا سقوط سنگ ها باعث حوادث زیانبار و آسیب شود. ثانیاً گدازه های آتشفشانی (lava) می باشند که هنگام خروج از آتشفشان به دلیل گرمای زیاد باعث از بین بردن و نابودی ساختمان ها، گیاهان و حیوانات بسیاری می شود. ثالثاً خاکستر آتشفشانی (volcanic ash) که ممکن است ابر ایجاد کند و به صورت غلیظ در مکان های مجاور قرار گیرد. خاکستر آتشفشانی وقتی با آب مخلوط شود، ماده ای بتن مانند تشکیل می شود. وزن بالای خاکستر ممکن است باعث سقوط سقف شود اما حتی مقدار کمی از آن در صورت استنشاق به انسان آسیب می رساند.

۲- بلایای طبیعی هیدرولوژیکی (Hydrological disasters)

بلایای هیدرولوژیکی به یک تغییر شدید، ناگهانی و مخرب در کیفیت آب زمینی، در توزیع آن یا حرکت آن در سطح زیر زمین یا در جو گفته می شود.

 • سیلاب (Floods)

سیلاب، سرریز آب است که زمین را غرق می کند. اتحادیه اروپا سیل را به عنوان پوشیده شدن موقت زمین با آب تعریف می کند، زمینی  که معمولاً خشک بوده و در شرایط عادی، آب آن را نمی پوشاند. این کلمه همچنین می تواند در جریان جزر و مد اعمال شود و ممکن است طغیان ناشی از حجم آب موجود در یک توده آب مانند رودخانه یا دریاچه باشد که سرریز می شود و باعث می شود مقداری از آب از مرزهای معمول خود خارج شود. اگرچه اندازه یک دریاچه یا سایر مکان ها با تغییرات فصلی در بارش و ذوب برف متفاوت خواهد بود اما سیلاب قابل توجه و مهم نخواهد بود مگر اینکه سرزمین مورد استفاده انسان مانند روستا، شهر یا سایر مناطق مسکونی، جاده ها و زمین های کشاورزی و… را پوشش دهد.

سونامی از بلایای طبیعی
سونامی
 • سونامی (Tsunami)

سونامی که همچنین به عنوان موج دریایی لرزه ای یا موج جزر و مدی شناخته می شود، مجموعه ای از امواج در آب است که باعث جابجایی حجم زیادی از آب در یک اقیانوس یا یک دریاچه بزرگ می شود. سونامی ها یکی از بلایای طبیعی می باشند که می توانند در اثر زمین لرزه های زیر دریا یا در اثر رانش زمین یا فوران های آتشفشانی ایجاد شوند.

فوران لیمنیک
فوران لیمنیک
 • فوران لیمنیک (Limnic eruptions)

فوران لیمنیک هنگامی اتفاق می افتد که یک گاز، معمولاً CO2 ناگهان از آب دریاچه عمیق فوران می کند و می تواند باعث خفگی حیات وحش، دام و انسان شود. چنین فورانی ممکن است باعث ایجاد سونامی در دریاچه شود زیرا افزایش گاز باعث جابجایی آب می شود. دانشمندان بر این باورند که رانش زمین، فعالیت آتشفشانی یا انفجار می تواند باعث چنین فورانی شود. تا به امروز تنها دو فوران لیمنیک مشاهده و ثبت شده است. یکی در سال ۱۹۸۴  در کامرون در دریاچه مونون بود که باعث کشته شدن ۳۷ نفر از ساکنان اطراف شد و دیگری در سال ۱۹۸۶ در نزدیکی دریاچه نیوس بود که باعث کشته شدن ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ نفر در اثر خفگی شد.

۳- بلایای طبیعی وابسته به هواشناسی (Meteorological disasters)

 • طوفان های گرمسیری (Tropical cyclones)

طوفان گرمسیری بر فراز اقیانوس ها تشکیل می شود و مشخصه آن باد شدید، بارندگی شدید و رعد و برق است. مرگ بارترین طوفان گرمسیری که تاکنون رخ داده، طوفان بولا (Bhola cyclone) در سال ۱۹۷۰ بوده است. مرگ بارترین توفان آتلانتیک، طوفان بزرگ سال ۱۷۸۰ بود که مارتینیک، سنت اوستاتیوس و باربادوس را ویران کرد. طوفان قابل توجه دیگر طوفان کاترینا بود که ساحل خلیج ایالات متحده را در سال ۲۰۰۵ ویران کرد. در نتیجه تغییرات آب و هوایی ناشی ازعوامل انسانی ممکن است طوفان ها شدیدتر شده و باران های سنگین تری ایجاد کنند.

طوفان های گرمسیری
طوفان های گرمسیری
 • کولاک (Blizzards)

کولاک ها، طوفان های شدید زمستانی است که با برف و وزش باد شدید همراه است. وقتی بادهای شدید، برف قبلاً باریده شده را جابجا می کنند، به آن کولاک زمینی می گویند. کولاک می تواند فعالیت های اقتصادی محلی را تحت تأثیر قرار دهد، به ویژه در مناطقی که بارش برف در آنها نادر است. کولاک های بزرگ ایالات متحده در سال ۱۸۸۸ ،افغانستان در سال ۲۰۰۸ و ایران در سال ۱۹۷۲ نیز وقایع مهمی بودند. ابر طوفان ۱۹۹۳ از خلیج مکزیک سرچشمه گرفت و باعث خسارت در ۲۶ ایالت ایالات متحده و همچنین کانادا و منجر به کشته شدن بیش از ۳۰۰ شد.

 • طوفان های تگرگ (Hailstorms)

طوفان های تگرگ به صورت یخ است و یخ قبل از برخورد به زمین ذوب نمی شود. قطر سنگهای تگرگ معمولاً بین ۵ میلی متر و ۱۵ سانتی متر است. یک طوفان تگرگ در ۱۲ ژوئیه ۱۹۸۴ مونیخ آلمان را لرزاند و باعث ایجاد حدود ۲ میلیارد دلار مطالبات بیمه شد.

 • طوفان های یخی (Ice storms)

طوفان یخی نوعی طوفان زمستانی است که با باران منجمد همراه می باشد. سرویس ملی هواشناسی ایالات متحده طوفان یخی را طوفانی تعریف می کند که منجر به تجمع یخِ حداقل ۶٫۴ میلی متری بر روی سطوح باریده شده می شود.

 • امواج سرد (Cold waves)

موج سرد (که در بعضی مناطق به اسنپ سرد یا طلسم سرد نیز معروف است) یک پدیده آب و هوایی و یکی از انواع بلایای طبیعی است که با سرد شدن هوا متمایز می شود. به طور خاص موج سرد، کاهش سریع دما در یک دوره ۲۴ ساعته است که نیاز به محافظت ازمحصولات کشاورزی، صنعت، تجارت و فعالیت های اجتماعی دارد. معیار دقیق موج سرما با توجه به میزان افت دما و حداقل میزان سقوط آن تعیین می شود. این حداقل دما به منطقه جغرافیایی و زمان سال بستگی دارد.

موج گرما از بلایای طبیعی
موج گرما
 • امواج گرما (Heat waves)

موج گرما دوره ای از هوای غیرمعمول و بیش از حد گرم است. بدترین موج گرما در تاریخ اخیر موج گرمای اروپا در سال ۲۰۰۳ بود. یک موج گرما در تابستان در ویکتوریای استرالیا شرایطی را ایجاد کرد که باعث شیوع آتش سوزی گسترده ای در سال ۲۰۰۹ شد. ملبورن سه روز متوالی دمای بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد را تجربه کرد. تابستان۲۰۱۰ نیمکره شمالی منجر به ایجاد امواج شدید گرما و مرگ بیش از ۲ هزار نفر و همچنین منجر به صدها آتش سوزی شد که باعث آلودگی گسترده هوا شده و هزاران مایل مربع از جنگل را سوزاند.

 • خشکسالی ها (Droughts)

خشکسالی، خشکی غیرمعمول خاک است که در اثر کاهش زیاد میزان بارندگی زیر متوسط ​​در یک دوره طولانی ایجاد می شود. بادهای خشک و گرم، کمبود آب، دمای بالا و در نتیجه تبخیر رطوبت از زمین نیز می توانند در شرایط خشکسالی موثر باشند. خشکسالی منجر به شکست محصول و کمبود آب می شود. خشکسالی های شناخته شده تاریخی شامل خشکسالی هزاره ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ در استرالیا بود که منجر به بحران تأمین آب در بیشتر مناطق این کشور شد.

 • رعد و برق یا صاعقه (Thunderstorms)

طوفان های شدید، ابرهای گرد و غبار و فوران های آتشفشانی می توانند صاعقه ایجاد کنند. جدا از خساراتی که معمولاً با طوفان ها همراه است مانند وزش باد، تگرگ و سیلاب، صاعقه می تواند به ساختمان آسیب برساند، آتش سوزی ایجاد کرده و در اثر تماس مستقیم با فرد یا موجود زنده ای باعث کشته شدن آن شود. بیشترین مرگ و میر ناشی از این نوع از بلایای طبیعی در کشورهای فقیر آمریکا و آسیا رخ می دهد، جایی که رعد و برق معمول است و مسکن های ساخته شده از آجر خشتی باعث عدم امنیت ساکنان آن در برابر صاعقه می شود. صاعقه های سال ۲۰۰۷ در اوشاری دارا که یک دهکده کوهستانی دورافتاده در شمال غربی پاکستان می باشد منجر به کشته شدن ۳۰ نفر شد. سقوط پرواز ۵۰SA LANSA  در اثر صاعقه که منجر به کشته شدن ۹۱ نفر شد و انفجار سوخت در درونکای مصر ناشی از صاعقه در سال ۱۹۹۴ که باعث کشته شدن ۴۶۹ شد، جزو حوادث مرگبار مربوط به صاعقه می باشند.

گردباد از بلایای طبیعی
گردباد
 • گردباد (Tornadoes)

گردباد یک ستون چرخشی خشن و خطرناک از هوا است که در هر دو حالت نادر با سطح زمین و ابر کومولونیمبوس یا پایه ابر کومولوس در تماس است. گردبادها دارای اشکال و اندازه های مختلف هستند  اما به طور معمول به شکل یک قیف متراکم قابل مشاهده است که انتهای باریک آن زمین را لمس می کند و اغلب توسط ابر آوار و گرد و غبار محاصره می شود. سرعت اکثر گردبادها کمتر از ۱۷۷ کیلومتر در ساعت، عرض آن تقریباً ۸۰ متر بوده و قبل از پراکنده شدن می تواند چند کیلومتر مسافت را طی می کنند. شدیدترین گردبادها می توانند به سرعت بیش از ۴۸۰ کیلومتر در ساعت برسند، در عرض بیش از ۳ کیلومتر امتداد داشته باشند و شاید بیش از ۱۰۰ کیلومتر روی زمین طی مسافت بکنند.

۴- آتش وحشی (Wildfires)

آتش وحشی، آتش سوزی های بزرگی است که اغلب از مناطق حیات وحشی آغاز می شود و رعد و برق و خشکسالی که خودشان نوعی بلایای طبیعی می باشند، از علل شایع آن می باشد. اما آتش سوزی نیز ممکن است ناشی از عوامل انسانی همچون سهل انگاری یا سوزاندن آتش باشد. آنها می توانند به مناطق پرجمعیت سرایت کنند و بنابراین می توانند تهدیدی برای انسان و دارایی و همچنین حیات وحش باشند. از موارد قابل توجه آتش سوزی می توان به آتش سوزی Peshtigo در سال ۱۸۷۱ در ایالات متحده آمریکا اشاره کرد که منجر به کشته شدن حداقل ۱۷۰۰ نفر شد.

۵- فاجعه های فضایی (Space disasters)

 • برخورد و انفجار هوایی (Impact events and airburst)

سیارک هایی که به زمین برخورد می کنند منجر به چندین رویداد مهم انقراض شده اند، از جمله یکی که ۶۴٫۹ میلیون سال پیش باعث ایجاد دهانه آتشفشانی Chicxulub شد و با نابودی دایناسورها همراه بود. دانشمندان تخمین می زنند که احتمال مرگ برای یک انسان زنده در اثر یک برخورد جهانی با احتمال مرگ بر اثر سقوط هواپیما قابل مقایسه است. هیچ مرگ انسانی به طور قطعی به یک حادثه برخورد نسبت داده نشده است اما رویداد Ching-yang در سال ۱۴۹۰ که احتمالاً بیش از ۱۰ هزار نفر در آن جان خود را از دست داده باشند با بارش شهاب سنگ مرتبط بوده است.

حتی سیارک ها و ستاره های دنباله داری که در فضا می سوزند می توانند به دلیل انفجار هوا باعث تخریب قابل توجهی در زمین شوند. از انفجارهای قابل توجه هوا می توان به رویداد تونگوسکا در ژوئن ۱۹۰۸ اشاره کرد که مناطق بزرگی از حومه سیبری را ویران کرد و شهاب سنگ چلیابینسک در ۱۵ فوریه ۲۰۱۳ که باعث خسارت گسترده املاک در شهر چلیابینسک شد و ۱۴۹۱ نفر را مجروح کرد.

شراره خورشیدی
شراره خورشیدی
 • شراره خورشیدی (Solar flare)

شعله ور شدن یا شراره خورشید پدیده ای است که زمانی رخ می دهد که خورشید به طور ناگهانی مقدار زیادی تابش و اشعه، بسیار بیشتر از حد طبیعی را آزاد می کند. شراره های خورشیدی بعید است مستقیم آسیب وارد کنند اما می توانند تجهیزات الکتریکی را از بین ببرند. احتمال وقوع طوفان های خورشیدی در حادثه کارینگتون در سال ۱۸۵۹که شبکه تلگراف را مختل کرد و طوفان ژئومغناطیسی مارس ۱۹۸۹ که کوبک را حذف کرد، مشاهده شد. قدرتمندترین شراره ای که تاکنون ثبت شده است در ۴ نوامبر ۲۰۰۳ (تخمین زده شده بین X40 و X45) رخ داده است.

آینده پژوهی

برای اینکه با حوادث و بلایای طبیعی رویارو شویم نیاز به این است که قبل از وقوع آنها، پیش بینی ها و تدابیر لازم اتخاذ شود که این امر آینده پژوهی نام دارد. در این مبحث هیچ ادعایی در مورد پیش بینی آینده نمی شود بلکه افراد نقش آفرین و پیامد کارهای آنها در شکل گیری آینده مورد توجه و بررسی قرار می گیرد. یعنی این موضوع در آینده پژوهی مد نظر است که برای اینکه صدمات حوادث آینده از جمله بلایای طبیعی به حداقل برسد، در هنگام وقوع آنها چه راهکارهایی اتخاذ شوند مناسب خواهند بود و چطور می توان در هنگام وقوع آنها، غافلگیر نشد.

راهکارهایی برای مقابله با حوادث طبیعی

 • استحکام و مقاوم سازی ابنیه در برابر بارهای افقی
 • ایجاد پوشش گیاهی و ساخت سدها
 • عکس العمل صحیح و اصولی
 • آموزش افراد برای مواجهه با چنین حوادث و بلایای طبیعی
 • بازنگری اساسی در برنامه های توسعه ملی و شهرسازی برای کاهش مهاجرت های گسترده از روستاها به شهرها به علت مشکلات کشاورزی و معیشتی، تخریب محیط زیست و منابع طبیعی، بیکاری، تمرکز امکانات و پتانسیل در شهرها
 • ارتقا و تقویت برنامه های توسعه ملی
 • ارتقای ابزارهای کاهش خطرپذیری
 • توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها
 • عدم گسترش بی رویه شهرها و شهرنشینی
 • تقویت فرهنگ ایمنی و پیشگیری از حوادث
 • پیوستگی اجتماعی و مشارکت فعالانه افراد جامعه به صورت داوطلبانه
 • ارتقای آگاهی عمومی و آموزش همگانی
 • مسئولیت پذیری بیشتر سازمان ها و نهادهای متولی
 • اختصاص منابع بیشتر برای پیشگیری و انجام اقدامات زیربنایی برای کاهش خطرات
 • لزوم آشنایی کودکان و نوجوانان در مواجهه با حوادث طبیعی به ویژه امداد و نجات
 • به کارگری افراد آموزش دیده در سازمان های متولی امر
 • مدیریت و برنامه ریزی کارآمد و مسئولانه اقدامات قبل از وقوع حادثه، هنگام وقوع آن و بعد از وقوع آن
 • قدرت و توان بالای مدیریت شهری در هنگام وقوع حوادث
 • ایمن سازی تاسیسات آب و فاضلاب با استفاده از مصالح مرغوب و اتصالات مقاوم
 • آماده بودن در صورت آسیب تاسیسات شهری مثل تاسیسات آب و برق و گاز و آلودگی آب و آبرسانی اضطراری به مراکز درمانی، بیمارستانی و آتش نشانی

قرآن و بلایای طبیعی

از منظر قران، تحقق هر پدیده ای که در جهان هستی بر اساس اراده و مشیت الهی و حکمت خداوندی می باشد. آیا واقعاً این بلایا نوعی عذاب الهی می باشند؟ مسلما که نه! آنها می توانند علل و آثار دیگری هم داشته باشند، همان طور که در قرآن آمده است از جمله:

 • یادآوری نعمت های خداوندی
 • بیداری از خواب غفلت
 • شکوفایی استعدادها
 • استمرار حیات در زمین

با اینکه بروز حوادث و بلایای طبیعی بر اساس قانون علیت و اراده الهی صورت می گیرد ولی باید بدانیم که می توان با اقداماتی از بروز آن جلوگیری کرد یا آثار تخریبی آن را به حداقل رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *