سال ۹۹، آغاز دوره تثبیت فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات ایران

در آغازین سال ۹۹ کشورمان درگیر بحرانی دیگر است که مثل سیل و یا زلزله یک منطقه جغرافیایی را در بر نمی گیرد، بحرانی است فراگیر و گذر از این مرحله مشارکت همگانی را می طلبد. در این موقعیت حساس لزومی برای تبریک گفتن نمی بینم، جشنمان روزی خواهد بود که با همت همدیگر همراه با کادر درمانی کشورمان از این بحران پرمخاطره عبور نماییم. در سال ۹۸ خانواده بزرگ مجمع فعالان زیست محیطی ایران (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست ایران) زنجیره بینهایتی از موفقیت های کوچک را پشت سر گذاشته است و سال ۹۹ را در عروج بینهایت قرار داریم و می خواهیم امواج تحول را بصورتی قدرتمند به سوی خود بکشانیم در این فرآیند نور افکن های مان را بسوی الگو های رفتاری و نگرش مان را در حوزه محیط زیست و حامیان حقوق حیوانات بتابانیم و برویم.

به مسئولیت های رفتاری بین حاکمیت و نهاد های مردمی و مدنی را عینیت بخشیم و شنونده صدای همدیگر باشیم تا با یک انتقال عقلانی بسوی تفاهم و همکاری همه جانبه که نهایتا برای پیشبرد اهداف عالی توسعه و پیشرفت و نجات محیط زیست کشور پهناور ایران عزیزمان گام های موثری را برداریم. از خداوند متعال می خواهیم تا شاهد سالی با صلح و دوستی بین ملت ها و بدور از تنش های قومی، مذهبی و منطقه ای در کشورمان باشیم برای همه هموطنان مخصوصا به خانواده بزرگ مجمع فعالان زیست محیطی کشور نیک روزی، یک بختی و نیک فرجامی آرزو می نمایم.

پیام مدیر عامل و ریاست هیئت مدیره

ما باید تغییر کنیم، وقتی از تغییر می‌ گوییم، منظور تغییر به معنای عرف متداول نیست. مگر می‌ شود آدمی در طول سال تغییر نکند و ‌پوست نیندازد. می‌خواهم از یک تغییر بنیادین و‌ اساسی بگویم. به گذشته که نگاه می‌کنیم، منظورم از گذشته خیلی دور نیست، سال‌های ۹۳ تا ۹۸ افراد و سازمان هایی بودند که حالا نیستند یا کم‌ فروغند و دیگر تبدیل به خاطره شده‌ اند. گویی بخشی از یک نمایش بودند که به فراخور نقش‌ شان حالا به سایه رفته‌ اند، با بازگشت مجدد یا بی‌ بازگشت.

اگر در پیام نوروزی سال ۱۳۹۸ از مقدمه ها سخن راندیم، امسال می‌ خواهم از آغاز دوره تثبیت با شما حرف بزنم. شما هم با من هم‌ داستان هستید، هر تصمیمی در زمان خودش بهترین تصمیم است. همه ما تصمیمات درستی گرفتیم که امروز وقتی به پشت سر نگاه می‌کنیم، در‌ می‌ یابیم آن شور و هیجان، توسعه شتابان، فعالیت های محیط زیستی تاثیرگذار و… درست یا غلط محصول آن دوره بوده است. امروز می‌ توانیم با آسودگی بگوییم دیگر فعالیت های محیط زیستی در این مملکت جرم نیست و همگان موجودیت و بازیگران آن را به رسمیت شناخته‌ اند. دغدغه ما فقط جذب جوانان به این حوزه نیست. هر روز شاهد برگزاری ایونت‌ های متعدد در سازمان‌ های دولتی، خصوصی و دانشگاه‌ ها هستیم.

اگر تا دیروز نگران بودیم که حوزه محیط زیست سوت و ‌کور است، حالا آنقدر ازدحام شده که نگرانیم از این همه استقبال و ورود افراد، سازمان‌ های دولتی، نهاد های مالی، نظامی و… عده‌ ای حتی معتقدند این حجم از ورودی‌ ها باعث آسیب‌ دیدن این حوزه خواهد شد و بایستی درها را ببندیم. اما ما معتقدیم توسعه هرگز نباید متوقف شود. ورود افراد، سازمان‌ ها و ‌نهاد ها، سرمایه‌ گذاران و سرمایه‌ های جدید داخلی و خارجی نه‌ تنها خطرناک نیست، سازنده و ‌مفید و لازم است.

ما نه می‌ توانیم و‌ نه اختیار و‌ توان قانونی این را داریم که مثل داروغه در درگاه ورودی بایستیم و بگوییم از کجا آمده ای؟ تنها کاری که می‌توانیم بکنیم، خیرمقدم گفتن و راهنمایی ورودی‌ های جدید به‌ خصوص فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات برای استقرار و عملکرد درست است، چرا‌که کمک به آن ها، کمک به خودمان است. از سویی آن هایی که از ابتدا یا از قبل ساکن این حوزه هستند و حق آب و ‌گل دارند، در آغاز دوره جدید بایستی تعقل و خرد جمعی را جایگزین تهییج و نمایش‌ های شورانگیز کنند.

آقایان و خانم‌ ها، نمایش تمام شده، باید باور کنیم دوره جدیدی شروع شده، دوره تثبیت فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات، دوره تعقل، برنامه‌ ریزی‌ های دراز‌مدت، دوره همکاری‌ های مشترک، دوره ادغام‌ های بزرگ، دوره سرمایه‌ گذاری‌ های مشترک، دوره شنوندگی صدای همدیگر، دوره جهانی فکر کردن و ورود به جامعه بین المللی محیط زیست. باید پذیرا باشیم که دوره تنهایی بزرگ‌شدن به سر آمده و ادامه آن درجا‌زدن است.

باید باور کنیم در زمین بازی‌ ای که در آن ایستاده‌ ایم، هرکدام از ما، به اندازه کافی دیگر بزرگ شده ایم و‌ وقت آن رسیده با رقبایمان یا با دوستانمان یکی شویم برای گرفتن سهم بیشتر و رفتن به فرای مرزهای جغرافیایی. باور کنید ماندن در جغرافیای کوچک اشتباه است.

بایستی این کوچه بن‌ بست را تبدیل به دایره کنیم. ما این دایره هر روز بزرگ و بزرگ‌ تر می‌ کنیم و‌ در این بزرگی، مجمع فعالان زیست محیطی ایران منتظر هیچ‌ کس نخواهد ماند. هرکس تغییر نکند، در آب فرو خواهد رفت و تبدیل به خاطره و بعد هم فراموش خواهد شد. تصمیم شما چیست؟

اگر نگران آینده هستید، اگر نیاز به چشم‌ اندازی از سال ۹۹ دارید، اگر دغدغه‌ مندید و ‌نگران یا در مسیر راه ناامید شده‌ اید، اگر به توسعه و تاسیس تیم فکر می‌ کنید و در نهایت‌ ساختن و ‌موفقیت برایتان مهم است‌ و یا نیاز به حمایت دارید، به خانواده بزرگ ما ملحق شوید. شک نکنید پر از انرژی و امید خواهید شد. منتظرتان هستیم.

مدیرعامل و ریاست هیئت مدیره مجمع فعالان زیست محیطی کشور – عباس محمدی

2 دیدگاه برای “سال ۹۹، آغاز دوره تثبیت فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات ایران

 1. سیدسعید موسوی نژاد گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت ریاست محترم جناب آقای عباس محمدی و مدیران مجمع فعالان زیست محیطی کشور جناب آقایان صابر و یاسر محمدی بسیار عالی❤❤❤🌹🌹😘🥰😍خسته نباشید ان شاالله سال جدید سال خیلی خیلی خوب و پر خیرو برکت و پر از موفقیت برایتان باشد و ان شاالله سالی بسیار عالی برای محیط زیست و حیوانات کشور و کل جهان باشد

 2. سحر گفته:

  با سلام و تشکر از فعالیتهای تیم خوب شما
  خیلی خوبه که همیشه ادم با امید به سمت جلو حرکت کنه اما من از خودم میپرسم توی مملکتی که نه برای سگ و پرنده مهاجر ارزشی قایلند و نه به حریم جاهای بکر احترام گذاشته میشه (هجوم ماشینهای افرود به دل جنگل و اسیب به گیاهان و سلب ارامش جانوان ان منطقه) چطور با دست بسته میشه کاری کرد ؟
  من ۵ سالی هست که با پناهگاههای سگ همکاری دارم و مسایل این چنین را لمس کردم .
  من دنبال یه برنامه ریز یه اکیپ یا یک سازمان هستم که بتونه کاری از پیش ببره و من در کنارش فعالیت کنم .ایا شما چنین هستین؟
  ایا شما برای عقیم سازی سگهای کشور برنامه داری؟ ایا شما برای جمع اوری داوطلبانه زباله در طیبعت برنامه دارید ؟
  من برای کمک هستم اما متاسفانه در جامعه ما کا تیمی ان هم در زمینه محیط زیست هنوز معنایی ندارد بخصوص که دولت نه تنها کمک نمیکند بلکه سنگ اندازی هم میکند.

  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *