آلاینده ها محیط زیست را به خاک سیاه می‌نشانند!

آلاینده

امروزه آلودگی ها بازتاب ناخوشایند فعالیت‌های مخرب انسانی از جمله فناوری می‌باشند که زندگی همه موجودات زنده را دستخوش چالش های بسیاری کرده است. با توجه به توسعه شهرها و شدت یافتن میزان آلاینده ها (ترکیبات شیمیایی) هوای اکثر شهرهای بزرگ و صنعتی آلوده می‌باشد. با اینکه آگاهی نسبت به این موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است ولی فقط با شناخت انواع آن نیز نمی توان خطرات احتمالی حاصل از آنها را کاهش داد یا از آن جلوگیری نمود، بلکه بایستی با شناخت راهکارهایی کلیدی به مبارزه با آنها پرداخت. با ما همراه باشید تا انواع آلاینده ها و راهکارهای جلوگیری از آنها را بهتر بشناسید!

آلاینده چیست؟

آلاینده (به انگلیسی: Pollutant) یعنی هر چیزی اعم از ماده یا موجود زنده که باعث ایجاد اختلال در اکوسیستم می شود، به گونه ای که در زمان حال یا آینده مانع استفاده بهینه موجودات زنده از محیط زیست خواهد شد. باید بدانید که آلاینده ها ناخالصی ها و ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند که به دلیل فعالیت های انسانی و طبیعی، راه ورود به محیط را پیدا کرده و منجر به ایجاد انواع آلودگی ها شده اند.

سوخت فسیلی

آلاینده های مختلف محیطی و تأثیرات وحشتناک آنها بر محیط زیست

به گفته متخصصان محیط زیست و دانشمندان، انواع مختلفی از آلاینده‌ها وجود دارد که با توجه به نوع آلودگی می توان آنها را به دسته های مختلفی از جمله آلودگی آب، آلودگی هوا، آلودگی خاک و آلودگی صوتی طبقه بندی کرد. انواع دیگر آلودگی ها شامل آلودگی های حرارتی، پلاستیکی، نوری و… می باشد. ما در زیر تقریباً لیست کاملی از انواع آلاینده های موجود در محیط زیست را برای شما بیان کرده ایم که عبارتند از:

۱- اکسیدهای ازت
تشکیل این اکسیدها در اتمسفر اتفاق می افتد. انواع مختلفی از اکسیدهای ازت همانند اکسید نیتریک، دی اکسید نیتروژن و مونوکسید نیتروژن وجود دارند که اکثر آنها برای محیط زیست مضر هستند و به راحتی با اکسیژن در دماهای بالا ترکیب می شوند. به عنوان مثال دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد با اکسیژن و آب ترکیب شده و باران اسیدی را تشکیل می دهد.

۲- کلروفلوروکربن ها (CFC ها)
کلروفلوروکربن ها آلاینده های گازی هستند که برای لایه اوزون بسیار مخرب می باشند. CFC ها در ادکلن ها، عطرها و سایر محصولات آئروسل همانند رنگ‌ها، صیقل دهنده‌ها، خوشبوکننده‌ها، حشره کش‌ها و پاک‌کننده‌های اجاق گازها استفاده می شوند. این مواد با ورود خود به جو باعث آزاد شدن اشعه ماوراء بنفش می شوند و خسارت های جبران ناپذیری به بار می آورند. همچنین CFC ها باعث می شوند پرتوهای کیهانی از جو زمین عبور کنند که این امر برای انسان ها سرطان زا می باشد و مانع رشد گیاهان دریایی و زمینی می شود.

۳- مواد رادیواکتیو
آلودگی ناشی از مواد رادیواکتیو، بیشتر از طریق استخراج اورانیوم از معادن و پسماندهای هسته ای و بمب های اتمی ایجاد می شود. این مواد در طولانی مدت، سرطان های مختلف، پیری و مرگ زودرس و مشکلات باروری را به دنبال دارد و عملکردهای طبیعی مغز را نیز مختل می کند.

۴- سرب
سرب جزو آلاینده های سمی خطرناک است که در سراسر جهان یافت می شود. باید بدانید سرب عنصری است که به راحتی در آب حل می شود و می تواند مشکلات بهداشتی ویرانگری به بار آورد. زمانی که سرب توسط بدن انسان جذب می شود عملکرد طبیعی بدن را کندتر می کند و تأثیرات منفی بسیاری بر روی مغز می گذارد.

۵- متان
متان یکی از ترکیبات اصلی گاز طبیعی و جزو خطرناک ترین آلاینده ها می باشد. هنگامی که این گاز گلخانه ای با بخار آب و دی اکسیدکربن ترکیب شود، گرمای بیش از حد موجود در جو را به دام می اندازد و باعث گرم شدن کره زمین و تغییرات آب وهوایی می شود.

آلاینده ها

  • باید بدانید ایران دارای ۷۸۹ هزار و ۲۰۰ عدد گاو است که با در نظر گرفتن تولید روزانه ۵۰۰ لیتر گاز متان برای هر گاو، روزانه ۳۹۴ میلیون و ۶۰۰ هزار و سالیانه بیشتر از ۱۴۴ میلیارد لیتر گاز متان تنها به وسیله گاوها ایجاد می شود.
  • میزان گازگلخانه ای تولید شده توسط یک گاو بالغ در مدت یک سال برابر خودرویی معمولی است که حدود ۲ بار به دور کره زمین می چرخد.

۶- مونوکسید کربن
مونوکسیدکربن نیز جزو آلاینده ها می باشد. این آلاینده هوا در دود سیگار، آتش و… وجود دارد که نفس کشیدن برای جانداران را بسیار دشوار کرده است و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر ناشی از خفگی (در اثر گاز) می باشد. متأسفانه این گاز به افزایش میزان گاز اوزون در سطح زمین که برای سلامتی همه جانداران مضر است کمک بسیاری می کند.

۷- ذرات معلق هوا (PM)
ذرات معلق هوا (به انگلیسی: Particulate Matter) به صورت جامد و مایع و تشکیل شده از مواد آلی و معدنی می باشند که بسیار ریز بوده و به راحتی قابل استنشاق هستند. این ذرات باعث ایجاد مشکلاتی همانند سرطان ریه و آسم در انسان ها می شوند.

۸- انواع بوها
بوها ﻣﻤﻜﻦ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﺨﺘﻠﻔﯽ همانند ﻓﺎﺿﻼﺏ ﻫﺎﯼ ﺷﻬﺮﯼ ﻭ ﺻﻨﻌﺘﯽ، ﺯﺑﺎﻟﻪ ﻫﺎ و حتی ادکلن ها و اسپری های خوشبو کننده استنشاق شده و منجر به آلودگی محیط شود. بوها می توانند زنگ خطری برای زندگی انسان ها و حیوانات باشند.

۹- پلاستیک
پلاستیک یکی از رایج ترین آلاینده های زیست محیطی محسوب می شود. باید بدانید که بیش از ۶۰ درصد محصولات در جهان از پلاستیک ساخته شده اند. تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان می دهد که از دهه ۱۹۵۰ تا به امروز، انسان ها حدود ۶٫۳ میلیارد تن پلاستیک تولید کرده اند که ۹ درصد آن بازیابی شده و چیزی حدود ۱۲ درصد از آنها سوزانده شده و بقیه آنها در محیط رها شده اند. باید بدانید که پلاستیک علاوه بر حیات انسان ها و حیوانات بر روی خشکی، زندگی آبزیان را نیز در معرض خطر قرار داده است.

۱۰- اوزون سطح زمین
اوزون سطح زمین کاملاً بی رنگ است و به آن آلاینده ثانویه گفته می شود. قرار گرفتن در معرض این آلاینده باعث بروز مشکلات تنفسی و آسم و حتی مرگ در انسان ها می شود، همچنین رشد برخی محصولات زراعی را نیز کاهش می دهد.

آلاینده

اوزون چه زمانی بد است؟

اگر گاز اوزون در قسمت تحتانی جو زمین یعنی تروپوسفر باشد، جزو آلاینده ها به شمار می رود.

اوزون چه زمانی خوب است؟

چنانچه گاز اوزون در قسمت فوقانی جو زمین یعنی استراتوسفر باشد به عنوان لایه محافظتی اوزن شناخته می شود.

۱۱- اتومبیل
به دلیل استفاده خودروها از سوخت های فسیلی آلودگی هوا تشدید می یابد. باید بدانید که بدون اتومبیل، برخی آلاینده های چندگانه همانند دود، اکسید نیتروژن و هیدروکربن به طور قابل توجهی از محیط کاسته می شوند.

۱۲- دی اکسید گوگرد
دی اکسید گوگرد نوعی آلاینده هوا می باشد که بی رنگ و غیر قابل انفجار است. این گاز بویی خفه کننده دارد و معمولاً بر اثر فعالیت های صنعتی ایجاد می شود.

۱۳- صداهای بلند
صداهای بلند همانند بلندگوها و بوق اتومبیل ها و…  نوعی آلاینده محسوب می شوند و منجر به ایجاد آلودگی صوتی در محیط می گردند. متأسفانه صداهای بلند می توانند در رفتار انسان ها و حیوانات همانند شنوایی، خواب و جفت گیری اختلال ایجاد کنند.

مضرات آلاینده ها

مشکلات باروری و عقیم شدن حیوانات و انسان ها

افزایش ابتلا به انواع سرطلان

تغییرات بیولوژیکی در بدن همه جانداران

افزایش گرمایش زمین

سموم شیمیایی

امروزه میزان آلاینده ها به قدری زیاد است که ممکن است آنها توسط مواد شیمیایی (سم ها و کود ها و…) به کار رفته در کشاورزی و ترکیبات دارویی (اضافه شده به خوراک دام‌ و طیور) به غذایی که می خوریم وارد شوند.

چگونه از تأثیرات منفی آلاینده ها در امان باشیم؟

۱- قرار نگرفتن در معرض اشعه WiFi، تلفن همراه و…

۲- نخوردن غذاهای سریع‌العفونت همانند غذاهای دارای گوشت

۳- نخوردن خوراکی‌هایی همانند گوشت‌های صنعتی (سوسیس و کالباس که باعث افزایش غلظت خون می شوند.)

۴- مصرف گلاب، لیمو، خاکشیر، سماق و… جهت تقویت معده، قلب و عروق

۵- روی آوردن به گیاهخواری

۶- نوشیدن ۸ لیوان آب در روز

۷- استفاده از وسایل نقلیه عمومی بجای اتومبیل شخصی

۸- اهمیت دادن به تفکیک زباله ها

۹- کاشت درختان بیشتر

۱۰- صرفه جویی در مصرف برق

۱۱- جلوگیری از جنگل زدایی

۱۲- کم کردن تقاضا جهت مصرف چوب

۱۳- کاهش مصرف سوخت های فسیلی همانند نفت

۱۴- استفاده از محصولات ارگانیک

تغییر از من آغاز می شود!

آلاینده ها بسیار خطرناک تر از آن چیزی هستند که فکر می کنید!

به اعتقاد ما، شما می توانید با افزایش آگاهی و حساسیت افکار عمومی و تغییر الگوهای فرهنگی، به مبارزه با این معضل بزرگ ملی و جهانی بپردازید و  زیستگاه خود و گونه های جانوری را از خطر نابودی نجات دهید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *