آموزش قدم به قدم نحوه رفتار با گونه های جانوری

گونه های جانوری
[box type=”note”]

تنوع زیستی شامل گونه های جانوری ، گیاهی و میکرو ارگانیسم ها ‌می باشد که تا به امروز حدود ۲ میلیون گونه  از آن ها کشف شده است. دانشمندان معتقدند که این عدد می تواند به ۱۰ میلیون نیز برسد.

حیوانات چه وحشی باشند و چه اهلی، همگی آفریده خدا هستند و همانند انسان ها حق زندگی دارند. گونه های جانوری از دو زیر گروه اصلی به نام مهره داران و بی مهرگان تشکیل شده است که انسان ها باید رفتارهای مناسب در برخورد با هر یک از آنها را یاد بگیرند. حال شما می توانید برای آگاهی از نحوه رفتار مناسب با حیوانات، در این مقاله با ما همراه شوید.

[/box]

۵ گروه از گونه های جانوری را بشناسید!

دانشمندان گونه های جانوری را به ۵ دسته طبقه بندی کرده اند تا مطالعه و شناسایی آنها به راحتی صورت گیرد. هر حیوان در جهان متعلق به یکی از این ۵ دسته می باشد که عبارتند از:

۱- پستانداران
 جانورانی که بچه می زایند و به بچه خود شیر می دهند متعلق به گروه پستانداران می باشند. بدن همه پستانداران از پشم یا مو پوشیده شده است ولی گاهی اوقات به نظر می رسد که برخی از آنها همانند فیل روی بدن خود هیچ مویی ندارند در حالی که چنین نیست.

انواع پستانداران: گربه، سگ، فیل، میمون و…

۲- پرندگان
امروزه نزدیک به ۱۰ هزار گونه پرنده در سراسر جهان وجود دارد. پرندگان به جانوران مهره‌داری گفته می‌شود که بدنی پوشیده از پر دارند، بر روی دوپای خود راه می‌روند و تخم می‌گذارند. باید بدانید که دمای بدن پرندگان حدود ۴۵ درجه سانتی گراد می باشد، به عبارتی می توان گفت که بدن برخی از آنها از بدن انسان گرم‌تر است.

انواع پرندگان: کلاغ، طوطی، بلبل و…

۳- ماهی ها
نام دسته ای از مهره داران خون‌سرد آبزی، ماهی ها می باشند. آنها به کمک باله و آبشش هایشان در آب زندگی می کنند و بدنشان  از پولک پوشیده شده که بسیار لغزنده می باشد. به‌طور کلی ماهی‌ها در دسته آبزیان جای دارند و قادر به تخم گذاری نیز هستند.

انواع ماهی ها: دلقک ماهی، ماهی خیاطه، ماهی خال‌مخالی و…

۴- خزندگان
نخستین گونه های جانوری که توانسته اند زندگی بر روی خشکی را تحمل کنند، خزندگان نام دارند. روی بدن آنها را پوستی شاخی و خشک پوشانده است‌ و اسکلت شان کاملاً استخوانی می باشد.

انواع خزندگان: مار، مارمولک، آفتاب پرست، لاک پشت و…

۵- دوزیستان
دوزیستان جانورانی هستند که دوران نوزادی خود را در آب و به وسیله آبشش سپری می کنند و دوران بلوغ را نیز به وسیله شش، در خشکی و آب می گذرانند.

انواع دوزیستان: قورباغه، وزغ، سمندر و…

گونه های جانوری

دانستنی هایی درباره برخی از گونه های جانوری

مار
مارها به دلیل ناشنوا بودن، با دریافت ارتعاشاتی از زمین می توانند هر اتفاقی که در محیط اطرفشان می افتد را حس کنند. جالب است بدانید که مارها از ۱۲۰ میلیون سال پیش بر روی کره زمین وجود دارند که تنها ۳۰ درصد  از آنها سمی می باشند.

تمساح
باید بدانید که تمساح ها علاوه بر داشتن دندان های تیز، قادرند بیش از یک ساعت نفس خود را در سینه حبس کرده و در زیر آب بمانند.

قورباغه
قورباغه ها به دلیل سمی بودن و غیرقابل خورده شدن نسبت به دیگر گونه های جانوری شکارچیان کمی دارند. جالب است بدانید که فقط قورباغه های نر قور قور می کنند و به تازگی قورباغه هایی کشف شده اند که شش ندارند.

کرگدن
شاخ های کرگدن توده هایی از مو می باشد که محکم در هم تنیده شده است. کرگدن ها برخلاف بدن بزرگشان، مغز بسیار کوچکی دارند. طول عمر آنها حدود ۴۰ تا ۴۵ سال می باشد.

لاکپشت
حدود ۲۰۰میلیون سال است که لاکپشت ها بر روی زمین زندگی می کنند. نخستین لاکپشت ها صاحب دندان بودند ولی قادر نبودند سر خود را به داخل لاک جمع کنند.

فیل
در بین گونه های جانوری، تنها زمان بارداری فیل ها دو سال می باشد. فیل ها به دلیل داشتن نیروی بینایی ضعیف، شب هنگام بچه های خود را با کفتارها اشتباه می گیرند. متأسفانه بیشتر این فیل ها بخاطر عاجشان کشته می شوند.

پروانه
حدود ۱۷ هزار نوع پروانه در جهان وجود دارد. پروانه ها هرگز نمی خوابند و طول عمر آنها ۳ ماه می باشد.

سگ
حیوانی همچون سگ از طریق نفس زدن سریع، باعث کاهش گرمای بدن خود می شود. از این رو سگ در هوای گرم دهان خود را باز کرده و له له می زند تا حرارت و گرمای بدن خود را کاهش دهد.

حیوان خانگی

نحوه رفتار انسان با گونه های جانوری اهلی

ما می توانیم با مراقبت از برخی گونه های جانوری و احترام به حقوق آنها، محبت خود را نسبت به حیوانات نشان دهیم زیرا حیوانات سزاوار مهربانی از جانب انسان ها می باشند.

۱- تعهد مادام العمر نسبت به نگهداری حیوان خانگی خود داشته باشید.
مهم نیست که حیوانات خانگی شما چند ساله باشند، شما باید نسبت به مراقبت و نگهداری از آنها تعهد مادام العمر داشته باشید.  باید بدانید که حیوانات احساس خاصی نسبت به فردی که از آنها نگهداری می کنند دارند، پس قبل از آنکه تصمیم به نگهداری یک حیوان خانگی بگیرید سؤال های زیر را از خود بپرسید تا مطمئن شوید که آیا تصمیم صحیحی گرفته اید یا خیر:

 • چرا میخواهم از برخی گونه های جانوری اهلی نگه داری کنم؟
 • آیا وقت و هزینه کافی برای مراقبت از حیوان خانگی را دارم؟
 • وجود یک حیوان در خانه من چقدر مناسب است؟ آیا اجازه دارم حیوانات خانگی را در ملک اجاره خود داشته باشم؟
 • اگر من مریض شدم چه کسی از حیوان خانگی من مراقبت خواهد کرد؟

۲- به سلامتی حیوان خود اهمیت دهید.

 • باید بدانید که حیوان خانگی سالم، یک حیوان خانگی خوشحال است. اهمیت دادن به سلامتی گونه های جانوری اهلی با مراجعه منظم به دامپزشک، می تواند باعث تقویت سلامت جسمی و روحی حیوانات و نشان دادن مهربانی شما نسبت به آنها می شود.
 • حیوان خانگی شما باید سالانه واکسیناسیون های لازم را در برابر هاری و دیگر بیماری ها دریافت نماید.
 • مراقب حیوانات خود در برابر کک و سایر آفات مانند کنه گوش باشید و در صورت نیاز به دامپزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

۳- یک فضای شخصی مناسب برای حیوان خانگی خود اختصاص دهید.

 • همه حیوانات از خواب، تنهایی، بازی و تمیز بودن لذت می برند. اختصاص دادن یک فضای شخصی راحت و تمیز به حیوان می تواند به ایجاد پیوند محکم بین شما و حیوان خانگی تان کمک می کند.
 • یک فضای خواب دنج و راحت را با مواردی مانند باکس و تخت کوچک همراه با پتوی تمیز آماده کنید.
 • فضاهایی ایجاد کنید تا گونه های جانوری شما بتوانند غذا بخورند، بازی کنند و به حمام بروند. فضای غذاخوری و حمام را تا حد ممکن از هم دور نگه دارید زیرا بسیاری از حیوانات نمی توانند در نزدیکی سرویس های بهداشتی غذا بخورند.
 • به گونه های جانوری کوچکتر همانند گربه ها و سگ ها اجازه دهید تا در کنار شما زندگی کنند.
 • فضای حیوان خانگی خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید. به عنوان مثال اگر ماهیان آکواریومی دارید، یک روز در هفته را به تمیز کردن جای آنها اختصاص دهید.

۴- در مواقع نیاز با آنها تعامل کنید.

 • زمانی که گونه های جانوری اهلی در حال غذا خوردن، خواب، آشامیدن و تمیز کردن خود هستند، از حرکت یا بازی با آنها جداً خودداری نمایید. زیرا انجام این کار ممکن است باعث ترس آنها شده و به یک واکنش ناخوشایند منجر شود.
 • از تعقیب حیوان خانگی خود جداً خودداری کنید. گاهی اوقات ممکن است شما به دنبال کردن و برداشتن او وسوسه شوید که عشق خود را به حیوان نشان دهید، ولی باید بدانید که این رفتارها موجب ترس حیوانات می شود. اجازه دهید حیوانات خانگی و دیگر حیوانات هر زمان که خودشان می خواهند به شما نزدیک شوند.

حیوانات وحشی

۵ راهکار هنگام مواجهه با حیوانات وحشی

۱- به یاد داشته باشید که حیوانات وحشی هم به توجه انسان نیاز دارند، اما نه به قیمت در قفس کردن آنان. نگه داشتن حیوانات وحشی به دور از انسانیت است و جرم تلقی می شود.

۲- هیچوقت سعی نکنید وارد زیستگاه حیوانات وحشی شوید، اما چنانچه در طبیعت با حیوانات حیات وحش مواجه شدید، از دور نظاره گر آنان باشید و در هنگام نگاه کردن ساکت بمانید. حضور در زیستگاه حیوانات حیات وحش یکی از راه های صدمه زدن به گونه های جانوری است.

۳- از تعقیب، لمس و یا برداشتن حیوانات وحشی خودداری نمایید.

۴- سعی کنید حیوانات خانگی خود را از حیوانات وحشی دور نگه دارید تا از انتقال بیماری یا هرگونه تعامل ناخوشایند جلوگیری شود.

۵- از غذا دادن به حیوانات وحشی جداً خودداری کنید. اگرچه ممکن است بی ضرر به نظر برسد، ولی باید بدانید که غذا دادن به حیوانات وحشی می تواند عواقبی همانند تغییر رفتارهای ناگهانی و… را به دنبال داشته باشد و به سلامتی شما و حیوان لطمه بزند.

 

نتیجه گیری

متأسفانه امروزه بیشتر حیوانات حیات وحش در سراسر جهان با تعرض انسان به زیستگاه شان در معرض خطر انقراض قرار دارند که یوزپلنگ ایرانی نمونه ای بارز آن می باشد. شما می توانید برای جلوگیری از خطرات احتمالی که زندگی گونه های جانوری را تهدید می کند به یک سازمان مردم نهاد مدافع حقوق حیوانات و محیط زیست همانند مجمع فعالان زیست محیطی ملحق شوید و از برنامه های آموزشی آنها جهت یادگیری نحوه رفتار با گونه های مختلف جانوری اهلی و وحشی بهره مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *