ترفند و راه و روش سگ گردانی چیست؟

سگ گردانی

اینجا ایران است! اما شما پشتوانه ای بنام مجمع فعالان زیست محیطی کشور (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست ایران) دارید. از این موضوع نباید غافل شوید که سیاست ایران در مورد سرگردانی با سایر کشورها زمین تا آسمان فرق دارد ولی آنقدرها هم که می گویند، اوضاع وخیم نیست. باید بدانید که دین مقدس اسلام بر اساس پیام های الهی موجود در قرآن کریم، صراحتاً هر حیوانی را محترم می شمارد.

آیا تا به حال آرزو کرده اید که بتوانید فکر گربه، سگ یا هر نوع حیوان خانگی خود را بخوانید؟ این کار می تواند دیدگاه بهتری از جهان به شما بدهد یا حداقل به شما کمک می کند تا سرپرست حیوان خانگی باهوشی باشید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم حیوانات خودتان را تا حدی بهتر بشناسید و بهتر درک کنید. در عین حال توصیه هایی ضروری برای ایجاد زندگی بهتر در کنار حیوان خانگی تان داریم. سگ گردانی یا پیاده روی با سگ به نظر می رسد به اندازه کافی ساده باشد اما بدون تجهیزات و ندانستن قوانین، چیزی جز ناامیدی ندارد.

به این مطلب از سری مطالب مجمع فعالان زیست محیطی کشور درباره سگ ها خوش آمدید. امیدواریم خواندن این مطلب هم برایتان مفید باشد. تا انتها با ما همراه باشید.

توصیه ما برای ایرانی ها در قدم اول این است: قبل از هر چیز برای حیوان خانگی خود شناسنامه بهداشتی معتبر تهیه کنید زیرا امری ضروری است. با این کار می توانید در مواقع ضروری، از هر مشکلی که قرار است شما و سگتان را تهدید کند در امان باشید.

۲ وسیله حیاتی مورد نیاز برای سگ گردانی

برخی از مردم به خاطر ناآگاهی و باورهای غلط، حتی از سگ خانگی کوچک چثه و دست آموز نیز می ترسند و شما به عنوان صاحب حیوان خانگی بایستی به این افراد آگاهی دهید که سگ تان بی خطر است. یکی از راهکارها برای اثبات بی خطر بودن سگ تان برای افراد غریبه این است که نشان دهید حیوان تان دارای وسیله ای اصولی و مقاوم جهت کنترل است. نباید از تأثیر مثبت فرهنگی این کار نیز غافل شد.

اگر پیاده روی با سگ را در گوگل جستجو کنید، عکس هایی را پیدا می کنید که در آنها افرادی قلاده ای را به گردن سگ خود بسته اند و بند این قلاده در دستان خودشان می باشد. این دقیقاً همان چیزی است که متخصصان و کارشناسان توصیه نمی کنند. هیچکدام از ما خوشمان نمی آید که کسی طنابی به ما ببندد و از گردن مان بکشد. ما نمی خواهیم حتی تصور کنیم که کسی به گردنمان فشار بیاورد، پس نباید این کار را با سگ مان انجام دهیم.

دلایل زیادی وجود دارد که بهترین دوست شما می تواند بند را بکشد و با این کار بر روی لوله تنفسی اش فشار بیاورد و در بدترین حالت به ناگاه خود را خفه کند. اما راهکار چیست؟

 • بند شانه راحت (A comfortable harness)

با خرید یک بند شانه یا به اصطلاح قلاده بدنی می توانید از خفه کردن سگ خود به طور بالقوه جلوگیری کنید. وقتی از پنجره حقوق حیوانات به این مسئله نگاه کنیم؛ قلاده بدنی نسبت به قلاده گردنی صلاح تر است. قبل از بستن بند شانه توصیه می شود چند روزی سگ خود را با تجهیزات آشنا کنید زیرا ممکن است در ابتدا با آن راحت نباشند. پوشیدن و درآوردن چندباره و پشت سر هم این وسیله، در حالی که به آنها خوراکی می دهید می تواند ارتباطات مثبتی بین شما و سگ تان برقرار کند.

اگر سگ تان از شما قویتر است یا اگر در حال آموزش توله سگ تان هستید یک بند شانه کلیپ جلو (front-clip) یا بدون کشش (no-pull) را در نظر بگیرید. بندهایی که به پشت شانه های یک سگ متصل می شوند، فقط کشش را تقویت می کنند اما بند شانه هایی که یک بندشان به جلو بسته می شود باعث می شود تا قدرت توله سگ شما بیشتر شود و هنگام سگ گردانی مانع آزار و اذیت آنها نشود.

بند شانه و افسار برای سگ گردانی
بند شانه و افسار مناسب
 • افسار (leash) 

سگ گردانی با افسار مناسب، لذت بخش تر می شود. افسار به شما امکان می دهد تا کنترل خود را روی سگ تان حفظ کنید. زمانی که سگ خود را برای پیاده روی یا گردش بیرون می برید، یک سر افسار در دست شما خواهد بود، بنابراین چیزی راحت تهیه کنید تا بتوانید واقعاً آن را بگیرید. برای یک سگ با اندازه متوسط، یک بند لاستیکی به عرض ۱٫۵ سانتی متر پیشنهاد می شود. گزینه دیگر می تواند افسارهای ریسمانی باشند.

بند ایده آل تقریباً ۱۸۰ سانتی متر طول دارد و دارای سه مجموعه گره در امتداد طول است که در صورت دور شدن سگ می توانید به عنوان قلاب از آنها استفاده کنید. همچنین طول مناسب آن می تواند در حفظ فاصله اجتماعی مناسب از هر کسی که با آن راه می روید، به شما کمک کند. اگر نمی خواهید طناب خود را گره بزنید، می توانید یک افساری بخرید که دو یا سه حلقه به آن دوخته شده باشد.

قلاده بدنی سگ
قلاده بدنی سگ و افسار متنوع

افسار کمری گزینه دیگری است که به شما اجازه می دهد دست هایتان را آزاد بگذارید و از وقت گذراندن با سگ تان لذت ببرید. اما برخی از افراد، طرفدار این وسیله نیستند زیرا سگ شما می تواند شما را بکشد و به شما آسیب برساند. در نهایت به این بستگی دارد که شما چقدر سگ خود را می شناسید و چگونه او را آموزش داده اید.

نکته: یک بند جمع شونده نخرید مگر اینکه بخواهید زمان زیادی را در پارک ها، سواحل یا مسیرهای پیاده روی پرسه بزنید و سگ گردانی کنید. در مکان های بخصوصی که ویژه سگ ها است، به سگ خود اجازه دهید تا آزادانه بدود. همچنین در خیابان عابران پیاده بی اعتنا می توانند به بندهای متصل کننده سگ و صاحبش برخورد کنند، پس مواظب باشید.

 • گزینه های مفید دیگر

بند شانه و افسار از حداقل موارد لازم اما کلیدی برای سگ گردانی است. چیزهای لذت بخش را فراموش نکنید، بخصوص اگر میان وعده ها به سگ شما انگیزه زیادی می دهند. خیلی عالی می شود اگر یک کیف کمری به همراه داشته باشید تا خوراکی ها، تلفن، کلید و هر چیز دیگری را که به طور معمول در جیب خود می گذارید یا در دست خود حمل می کنید را در آنها بگذارید.

به یاد داشته باشید که باید یک بسته نایلون فریزر به همراه داشته باشید تا مدفوع سگ خود را نیز بردارید.

هنگام پیاده روی با سگ چه کارهایی باید انجام دهید؟

با توجه به شرایط بعلاوه لزوم بردن سگ به پیاده روی، به طور متناسب باید روزی ۱ تا ۴ بار به خیابان بروید. اگر در شهر شما در مورد سگ گردانی محدودیت هایی وجود دارد، صبح زود و یا آخر شب، بهترین زمان برای سگ گردانی است. این می تواند شامل یک پیاده روی ورزشی طولانی مدت و یا دو تمرینی کوتاه مدت تر باشد. توصیه می کنیم برای قرار نگرفتن در معرض گرمای ظهر، صبح یا عصر بیرون رفته و در یک مسیر کم جمعیت این کار را انجام دهید. زمان این سگ‌گردانی ممکن است بسته به سن و سطح انرژی حیوان خانگی و همچنین محوطه انتخاب شده توسط شما متفاوت باشد.

سگ‌گردانی در ایران چگونه است؟
اصول سگ‌گردانی در ایران
 • همه چیز را ثابت نگه دارید

به محض وصل کردن افسار تصمیم بگیرید که سگ را برای پیاده روی در کدام سمت خودتان نگه می دارید. توصیه می شود به آنها اجازه ندهید که زیگ زاگ بزنند بلکه آنها را در طرف چپ یا راست خود نگه دارید. شما با کمی آموزش دادن به سگ نشان می دهید که او را دوست دارید. اگر آنها در هنگام حرکت گمراه شدند، آنها را تغییر مکان دهید. همچنین مهم است که اگر چندین نفر از خانوده، سگ را بیرون می برند؛ همه آنها روش های اساسی یکسانی داشته باشند.

 • به مسیر فکر کنید

به طور خلاصه روی سطوح گرم راه نروید. اگر نتوانید تشخیص دهید زمین گرم است یا نه، با دست خود زمین را لمس کنید یا با پای برهنه روی آن قدم بزنید تا مطمئن شوید مسیر پیاده روی به حیوان خانگی شما آسیب نمی رساند. اگر مسیر ترجیحی به سگ بستگی داشته باشد مثل برخی نژادها که به خاطر علاقه زیاد در شناختن محیط های مختلف دوست دارند بر روی هر چیزی حرکت کنند، به دقت و احتیاط بیشتری احتیاج دارید. این مسئله را نیز در نظر داشته باشید که اگر چیزی جدید باشد، برخی نژاد سگ ها گاهی اوقات با ترس یا تردید به آن واکنش نشان می دهند. خوشبختانه این موضوع نگران کننده نیست و آنها با چیزهای اطراف شان سرگرم می شوند. اصلاً هدف از پیاده روی سرگرمی است.

 • مدفوع سگ خود را بردارید

هنگام سگ گردانی اجازه ندهید پی پی یا همان مدفوع سگ تان در محیط بماند و باعث کثیفی محیط زیست و محل عبور مردم شود. آن را از روی زمین جمع کرده و مستقیم به محل سطل زباله بیندازید.

 • به سگ تان آموزش دهید در انظار عمومی ادرار نکند

سعی کنید یک منطقه خرابه یا دارای حائل و دیواره را برای ادرار کردن سگ خود پیدا کنید. در حالت ایده آل شما باید سگ خود را آموزش دهید تا در یک یا چند نقطه ادرار کرده و روی هر چیزی که مردم ممکن است آنها را لمس کنند یا بردارند از جمله سطل های زباله این کار را انجام ندهد.

برای آشنایی با نکات مهم آموزشی این مقاله را حتماً بخوانید: چرایی و نحوه آموزش سگ ها و نکات برتر آموزشی

 • یاد بگیرید که حواس پرتی های او را مدیریت و کنترل کنید

اگر سگ شما از انگیزه بالایی برای شکار برخوردار است، هر چیزی که سریع حرکت کند، می تواند در او هیجان ایجاد می کند. داشتن تجهیزات مناسب بخشی از راه حل است اما آموزش را هم فراموش نکنید. برخی نژاد سگ ها به مردم و سایر سگ سانان واکنش نشان خواهند داد، بنابراین به آنها آموزش داده می شود که همه جا همراه سرپرست خود حرکت کنند و از او دور نشوند. شما همچنین باید سگ خود را آموزش دهید تا هر وقت سنجاب یا چیز جالب توجهی مشاهده کرد، به شما نگاه کند و در اصل از شما اجازه بگیرد. هر وقت سگ شما این کار را انجام دهد، به او پاداش دهید.

اگر سگ شما هنوز به خوبی آموزش ندیده، مهم است که عوامل محرکش و اینکه چقدر می تواند در برابر این محرک ها مقاومت کند را بشناسید. بدانید که باید مراقب محیط اطراف خود باشید تا بتوانید مشکلات احتمالی را قبل از تشدید وضعیت شناسایی و مدیریت کنید. محیط شهری مخصوصاً کلانشهرها پر از حواس پرتی است، بنابراین سگ از هر نژادی که باشد دوست دارد حتی بین دو ماشین پارک شده بایستد، پس با آموزش می توانید این قبیل کارها را مدیریت کرده و از حواس پرتی های سگ تان جلوگیری کنید.

 • همیشه یک مسیر را دنبال نکنید

هنگامی که یک برنامه ثابت سگ گردانی داشته باشید، خوب است که در مسیر پیاده روی تان تنوع ایجاد کنید. سگ ها حتی اگر با مسیر آشنا باشند چیزی برای بو کشیدن پیدا خواهند کرد اما اگر به جایی جدید بروید برای آنها هیجان انگیزتر خواهد بود. توصیه می کنیم اگر هنوز در حال آموزش سگ خود هستید، برای محدود کردن حواس پرتی های او، مسیری را ادامه دهید که سگ شما به آن عادت کرده و مسیرهای جدید را به بعد از آموزش او محول نمایید.

 • خطرات ورزش با سگ خود را درک کنید

شما ممکن است یک دونده ماراتن یا یک دوچرخه سوار حرفه ای باشید اما لزوماً سگ شما نباید این چنین نباشد. حیوانات نمی توانند دوچرخه سواری کنند و شما باید این موضوع را درک کنید. باید بدانید در روی دیگر سکه، درست مثل انسان ها که باید برای دویدن یا ورزش تمرین کنند، سگ ها هم باید برای انجام کاری تمرین داشته باشند. سگ شما قرار نیست در اولین تمرین خود رکورد ثبت کند. اگر با سگ خود ورزش می کنید، به او توجه کنید و ابتدا مطمئن شوید که نیاز او را برآورده می کنید. این بدان معناست که وقتی هوا خنک است بدوید، یک بطری آب همراه خودتان داشته باشید تا آب بدن او کم نشود و استراحت مکرر داشته باشید. به هر حال دمای طبیعی بدن یک سگ چند درجه بیشتر از دمای انسان است و آنها زودتر عرق می کنند.

دوچرخه سواری با سگ پیچیده تر است زیرا چرخ ها سریعتر از پاها حرکت می کنند. هرگونه دوچرخه سواری ای که انجام می دهید باید بسیار آرام باشد. همچنین این خطر وجود دارد که سگ شما دوچرخه را از حالت تعادل خارج کند. اما قبل از اینکه حتی سوار دوچرخه شوید باید مطمئن شوید که سگ شما عادت دارد در نزدیکی آنها باشد. یک راه خوب برای آشنایی آنها با دوچرخه، این است که کنار آنها راه بروید. می توانید یک اتصال صندلی دوچرخه بگیرید که به بند سگ شما متصل می باشد.

 • هنگام باز کردن افسار، مراقب باشید

قبل از اینکه افسار سگ خود را آزاد کنید، مطمئن شوید که از قوانین مربوط به افسارها در منطقه خود مطلع هستید. بسیاری از مکان ها نیاز دارند که سگ ها همیشه به سرپرستان خود وصل باشند. شما همچنین باید دستورات کاملاً محکمی داشته باشید که باعث شود آنها بلافاصله به کنار شما بیایند، کارهایی را که انجام می دهند متوقف کنند و حیوانات و اشیایی را که برداشته اند، رها کنند.

مناطق محصور مانند پارک سگ ها یا حیاط های محصور شده برای جلسات سگ گردانی بدون افسار بهتر است. این امر برای سگ های خوب آموزش دیده نیز صدق می کند زیرا وقتی افسار را باز می کنید، بسیاری از عوامل از کنترل شما خارج می شوند. حتی مناطق کاملاً باز مانند سواحل و پارک ها نیز خطرناک هستند زیرا سگ شما ممکن است با یک حادثه تحریک کننده ی غیرمنتظره یا خطر غیرقابل مشاهده مواجه شود. در چنین شرایطی، شناخت عمیق حیوان خانگی و لیست دستورات آموخته شده بسیار مهم است.

 • بعد از پیاده روی استراحت کنید

در پارک پس از پیاده روی با سگ یا پس از بازگشت به خانه می توانید دراز بکشید و آرام بگیرید. قرار نیست که هر پیاده روی عالی باشد اما اگر برنامه ای داشته باشید و بدانید که شما و سگ تان قبل از رفتن، چه چیزی می خواهید وضعیت و موقعیت بهتری در انتظار هردوی شما خواهد بود.

سگ گردانی در ایران

طبق قانون ایران، سگ گردانی در اماکن عمومی، معابر و پارک ها و چه در منزل که باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان شود جرم محسوب میشود و با آن برخورد قانونی می گردد. ولی چرا در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به شرایط نگهداری یا حمل و حضور حیوان خانگی از جمله سگ در اماکن عمومی کمتر توجه و پرداخته شده است؟

سگ گردانی در ایران
سگ گردانی در ایران

باید بدانید سگ گردانی اگر قبلاً میان اقشار مرفه دیده می شد ولی اکنون به پدیده ای فراگیر تبدیل شده و اقشار مختلف جامعه نیز رو به این فرهنگ صحیح آورده اند. این موضوع که در دنیای امروزی و بخصوص در کلانشهرها سگ ها و حیوانات همراه عموماً به چشم یک همدم نگریسته و سرپرستان با آنها انس و الفت خاصی برقرار کرده اند، باید درک شود. اما راهکار برای بهتر شدن اوضاع چیست؟

 • چون در حال حاضر مساحت منازل مسکونی کاهش یافته و خیلی از این واحدهای مسکونی فاقد حیاط می باشند، سرپرستان حیوانات خانگی مثل سگ ها تمایل دارند در اوقاتی از روز با سگ خود به پیاده روی یا گردش بروند، پس اختصاص بخشی جدگانه از پارک ها و محیط های خاص برای حیوانات خانگی می توان این مشکل را حل کرد.
 • فرهنگ سازی مناسب انجام شده و به سرپرستان سگ ها نحوه درست پیاده روی با سگ (مثل نحوه ادرار و مدفوع کردن سگ ها برای جلوگیری از کثیف نشدن محیط و…) آموزش داده شود.
 • اگر قرار بر این است که حضور سگ گردان در پارک ها و تفرجگاه ها ممنوع شود پس باید محلی نیز برای حضورشان فراهم شود.
 • پلیس با همکاری سایر سازمان های مربوطه از جمله انجمن های حمایت از حیوانات، شهرداری ها، اداره کل دامپزشکی و… با استفاده از رسانه های جمعی، آموزش های لازم را به این افراد بدهد.
 • در این کلاس ها علاوه بر ارائه گزارش کاملی از مخاطرات سگ گردانی و آسیب های آن، می توان برای جلوگیری از این خطرات و آسیب ها به این افراد توصیه هایی را داد و راهکارهای لازم را برای آنها شرح داد.
 • در سطح شهر و بخصوص مناطقی که این پدیده در آنها رواج بیشتری دارد، بنرهایی نصب شده و نحوه صحیح این کار، گام به گام آموزش داده شود.
 • از سرپرستان سگ برای حضور در کلاس های آموزشی دعوت شده و از طریق شبکه های اجتماعی با این افراد مستمراً ارتباط داشت و آموزش ها و راهکارهای مناسب به این افراد داده شود.
 • در هنگام سگ گردانی داخل ماشین بایستی حیوان کاملا تحت کنترل بوده و باعث ایجاد حواس پرتی در راننده نشود.
 • مسئولین نمی توانند با حیوان دوستی مردم مقابله کنند پس باید بجای ایجاد قوانین منع کننده، سعی بر این داشته باشند که با چهارچوبی مشخص، دست تعامل و همکاری با حیوان دوستان بدهند.

چرا باید کارت شناسایی مجمع فعالان زیست محیطی را دریافت کنید؟

با عضویت در بزرگترین سازمان مردم نهاد مدافع حقوق حیوانات و محیط زیست ایران می توانید به فعالیت های خود هویت قانونی ببخشید. برای دریافت کارت شناسایی خود اینجا کلیک کنید.

در ایران سگ گردانی به طور قانوناً جرم نیست اما اصول و رویه ای دارد که بایستی آن را به عنوان یک فعال حقوق حیوانات در نظر داشته باشیم. در متن بالا در مورد اصول و قوانین سگ گردانی به طور مختصر توضیح داده ایم. چنانچه موضوع مهمی در این مقاله از قلم افتاده، شما می توانید در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز از این مطالب مهم بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *