۱۲ مرحله مقرون به‌صرفه در ساخت ساختمان انرژی صفر

انرژی صفر

قطعاً همه ما می دانیم که در عصری با تحولات عمده در بخش انرژی همراه با بسیاری از مزایای مصرف انرژی قرار داریم، ولی این انرژی ها به دلیل انتشار انواع گازهای مضر و عمدتاً دی اکسید کربن (CO2) اثرات سوئی بر مصرف کنندگان نهایی و محیط زیست دارد. برای مقابله با این مسئله، ساختمان انرژی صفر ظهور می کند تا تحولات سازنده ای را از طریق صنعت ساخت و ساز ایجاد کند. مفهوم ساختمان با مصرف انرژی خیلی ناچیز ساخت و توسعه یک ساختمانی است که بتواند انرژی مورد نیاز خود را تولید کند و اثرات منفی صفر داشته باشد. این نوع انرژی برای تأمین تمام نیازهای عملیات ساختمان کافی خواهد بود و می تواند معادن طبیعی را نجات دهد. با افزایش تعداد ساختمانهای این مدلی، می توان اصلاحات اساسی در صنعت ساختمان ایجاد کرد و اقتصاد و آب و هوا را تثبیت کرد.

اگر تمایل دارید با این نوع ساختمان ها و روش های ایجاد آنها، جوانب مثبت و منفی آنها و راهکارهای مؤثر برای داشتن خانه هایی با انرژی بسیار کارآمد و صفر بیشتر آشنا شوید، در ادامه مطلب با مجمع فعالان زیست محیطی کشور (انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست) همراه باشید و بر گنجینه دانش خود بیفزایید.

مقدمه

بخش انرژی چالش های زیادی را پشت سر می گذارد که با گذشت زمان بدتر خواهد شد. نگرانی های مختلفی در رابطه با محیط زیست، بی ثباتی اقتصادی و امنیت انرژی گزارش شده است که عمدتاً به دلیل رفتار فعلی بخش انرژی و انتشار کربن است. در دنیای تجارت امروزی، انرژی به منبع اصلی رشد اقتصادی تبدیل می شود. باید بدانیم که یک سرویس روان برای ساختمان های مسکونی و تجاری انرژی زیادی را مصرف می کند.

در بخش ساختمان مصرف انرژی به تدریج در حال افزایش است و این امر منجر به انتشار گازهای گلخانه ای می شود. به همین دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی توأم با یک گزینه مناسب در ارائه یک سبک زندگی بهتر ضروری است. در این راستا، ساختمان انرژی صفر (به انگلیسی: zero energy building) یک راه حل بسیار مفید است که با ادغام بهره وری انرژی در ساختمان ها می توان توسعه پایدار را به بخش ساختمان وارد کرد. برای دستیابی به این هدف، طراحی باید به گونه ای باشد که بتواند حداکثر شرایط آب و هوایی فضای باز را بهینه کند.

اصلاحات عمده ای در صنعت ساخت و ساز برای بهبود کاربران نهایی انجام شده که ساختمان انرژی‌صفر یکی از آنها می باشد. هنوز هم خیلی از افراد از مفهوم ساختمان انرژی‌صفر بی اطلاع هستند زیرا یک حوزه ای است که به تازگی پدید آمده است. ساختمان انرژی‌صفر یک المنت ساختمانی است که اهداف مسکونی و تجاری ای را شامل می شود که نیازهای انرژی تولید شده خود را برآورده می کند. این امر در تأمین وسایل رفاه و آسایش مصرف کنندگان نهایی و تأمین نیاز روزافزون انرژی و همچنین برای کاهش تهدید تغییرات آب و هوایی به دلیل گرم شدن کره زمین بسیار مفید است. علاوه بر این با انطباق با ساختمان انرژی صفر، می توان جلوی تخریب معادن طبیعی را گرفت. بنابراین در این قسمت بحث می کنیم که چرا نیاز به ساخت ساختمان هایی با انرژی‌صفر وجود دارد و این کار چگونه می تواند اصلاحاتی را در مشکلات دنیای واقعی ایجاد کند.

تقاضای انرژی

در مقایسه با سال ۲۰۱۸  تقاضای انرژی در سراسر جهان ۲٫۳ درصد افزایش یافته و این عملکرد استثنایی منجر به اقتصاد جهانی شدید و تقاضای زیاد سیستم های گرمایشی و سرمایشی در مناطق مختلف جهان شده است. در این سال بیشترین مصرف در بخش انرژی به دلیل تقاضای زیاد توسط گاز طبیعی بود که ۴۵ درصد از افزایش مصرف انرژی را به خود اختصاص داده بود. با گذشت زمان تقاضا برای تمام سوخت ها افزایش می یابد و به تبع آن مصرف سوخت های فسیلی نیز تا ۷۰ درصد رشد می یابد. تولیدات انرژی خورشیدی هم با سرعت دو برابر و تا ۳۱ درصد افزایش می یابد اما هنوز هم برای پاسخگویی به تقاضای برق کافی نیست. افزایش تقاضای انرژی منجر به افزایش ۱٫۷ درصدی انتشار دی اکسیدکربن می شود که در سال ۲۰۱۸ برابر با  ۳۳ گیگاتن بود.

کاهش سوخت های فسیلی با انرژی صفر
افزایش آلودگی با استفاده از سوخت های فسیلی

به دلیل افزایش جمعیت جهانی، تقاضای انرژی به تدریج در حال افزایش و منابع در حال کاهش می باشد. برای غلبه بر این پدیده ها نیاز به یک رویکرد است. در نتیجه ساخت ساختمان هایی با مصرف انرژی صفر مناسب ترین  راه حل برای مطابقت با افزایش جمعیت و به حداقل رساندن اثرات سوء کمبود انرژی است. در این ساختمان ها بارهای انرژی تا حد زیادی کاهش می یابد تا انرژی های تجدید پذیر بتوانند نیازهای باقیمانده ساختمان و تقاضای کاربر نهایی را برآورده کنند.

تهدیدات آب و هوا

سهامداران ساختمان، کاربران نهایی و دولت ها علاقه زیادی دارند که فرایند ساخت و ساز و راه اندازی با صرفه جویی در مصرف انرژی همراه بوده و از نظر اقتصادی سازگار باشد. به دلیل مصرف زیاد انرژی، تأثیر آن بر محیط زیست بیشتر می باشد با این وجود سالهاست که این تأثیر نادیده گرفته می شود. خورشید منبع انرژی از دوره های مختلف برای انسان و سایر موجودات است و گازهای گلخانه ای آب و هوا را برای زندگی معتدل نگه می دارند اما با گذشت زمان این گازها زندگی افراد را تهدید کرده و تغییرات شدیدی در جو به وجود آورده اند.

CO2  یا دی اکسید کربن یکی از مضرترین و گسترده ترین گازهای گلخانه ای است. بیشترین میزان CO2 در جو عمدتاً به دلیل سوزاندن سوخت های فسیلی توسط انسان گزارش شده است. این گازها به جای اینکه اجازه فرار به انرژی را بدهند، انرژی خورشیدی را با نگه داشتن گرما در محیط اطراف زمین جذب می کنند. این پدیده به عنوان اثر گلخانه ای شناخته می شود. تغییرات آب و هوایی نه تنها به افزایش دما بلکه به شرایط شدید آب و هوایی اشاره دارد که به طور مستقیم بر روی مردم تأثیر می گذارد و عواقب جدی دیگری نیز در پی دارد. خود CO2  به دلیل باقی ماندن طولانی مدت (حدود هزار سال)  مسئول سه چهارم انتشار گازهای گلخانه ای است.

انتشار گازهای گلخانه ای مستقیماً بر اقتصاد، تمدن و جو کشور تأثیر می گذارد. انتشار CO2 به جو با ۴۱۰ قطعه در هر میلیون همه رکوردهای جهان را می شکند. علت این افزایش دایمی عمدتاً به دلیل اقدامات و فعالیت های انسانی است که باعث تضعیف آب و هوا می شود. انقلاب صنعتی هم به طور ناگهانی CO2 را به جو اضافه می کند. به این علت دمای زمین حدود ۱ درجه سانتیگراد افزایش یافته و سطح دریا ها در حال بالاتر آمدن می باشند. تأثیر این تغییرات را می توان در سراسر جهان مشاهده کرد. علاوه بر این موارد؛ امواج زیاد گرمایی، بارندگی شدید و تمایز زیاد حیات وحش نیز باعث ایجاد اختلال در آب و هوا می شود که همگی به دلیل افزایش دما می باشد. یک تصویر واقعی از این تأثیرات، مسئله آتش سوزی جنگل ها در  سراسر جهان است که به دلیل تغییرات آب و هوایی اتفاق می افتد و منجر به مرگ بسیاری از گونه های گیاهی، جانوری و انسان ها شده و یک بار اقتصادی بزرگی را به جوامع تحمیل می کند.

ساختمان انرژی صفر به چه معناست؟

با مرور اجمالی روش های ساخت و ساز در صنعت ساختمان متوجه می شویم که نوآوری در این صنعت در مقایسه با سایر صنایع کمتر است. پیش از این تصمیماتی گرفته شده بود که ساختمانی با کمترین هزینه اولیه بدون توجه به محدودیت منابع خصوصاً در مرحله بهره برداری انجام شود. به طور تدریجی پیشرفت در این صنعت بوجود آمد و هدف اصلی بهبود خصوصیات مواد موجود برای استفاده بهتر و مقرون به صرفه تر بود. تغییر در فلسفه صنعت ساختمان برای ایجاد و ساخت جوامع زنده با بهبود شرایط بهداشتی و محیطی تحقق می یابد. صنعت ساخت و ساز به دلیل اینکه در انتشار کربن و گرم شدن کره زمین نقش بسیار مهمی دارد، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته است. بهتر است بدانید حدود ۱۰ درصد از انرژی در سراسر جهان هنگام تولید مصالح ساختمانی مصرف و همچنین ۴۰ درصد از زباله های جامد در این صنعت تولید می شود.

رشد در ساختمان انرژی صفر عمدتاً به دلیل پیشرفت در فن آوری های ساخت و ساز و به دلیل ورود محققان دانشگاهی با جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات دقیق عملکرد انرژی رخ می دهد. گرچه ساخت ساختمان انرژی‌صفر هنوز مرسوم نیست اما در کشورهای پیشرفته روز به روز جایگاه والایی می یابد. در عصر حاضر مدل های رایانه ای می توانند میزان کارآیی تصمیمات طراحی مهندسی را تشخیص دهند. با ساخت این نوع ساختمان ها می توان میزان انتشار کربن و وابستگی به سوخت های فسیلی را کاهش داد. اولین ملاحظه برای ساخت ساختمان انرژی‌صفر توسط وزارت انرژی ایالات متحده انجام شد. در حالی که  اتحادیه اروپا اولین منطقه ای بود که به استفاده صفر از انرژی برای تولید انرژی نیاز داشت.

ساخت ساختمان انرژی صفر

هدف از ساخت ساختمان انرژی‌صفر ساخت یک ساختمانی است که از منابع طبیعی استفاده می کند، ضایعات را کاهش می دهد و انرژی قابل توجهی را به طور کامل بهینه می کند. تیم ساختمانی معمولاً از مهندسان، معماران، توسعه دهندگان، مالکان، سازندگان و ساکنان تشکیل شده است. روش ساخت یک ساختمان با انرژی‌صفر این است که ساختمان را به عنوان یک سیستم انرژی در نظر بگیریم که در آن هر قسمت باید از نظر انرژی کارآمد باشد. این ساختمان با پوشش گرمایی مقاوم، با ایجاد مانع دایمی در برابر هوا و رطوبت، افزایش اثربخشی و ایجاد فضای داخلی آرامش بخش ساخته شده است. موقعیت یابی مکان عامل مهمی برای ایجاد انرژی‌صفر است زیرا هدف استفاده کامل از انرژی تولید شده توسط خورشید است. ترجیحاً جهت باید شمال و جنوب در نیمکره شمالی باشد زیرا باعث کاهش نور مستقیم خورشید در تابستان و خنک شدن ساختمان می شود و در زمستان تابش نور خورشید به داخل ساختمان را افزایش می دهد و باعث افزایش گرمایش ساختمان می شود.

پنجره ها باید جایی نصب شوند که بتوانند از حداکثر نور طبیعی استفاده کنند، تغییرات حرارتی را کنترل کنند و در صورت برخورد با نور خورشید به طور خودکار تاریک شوند. علاوه بر این پنجره های رو به جنوب می توانند از تابش گرما در تابستان و گرم شدن ساختمان و در زمستان از سایه دار شدن و سرد شدن آن جلوگیری کنند. سقف ساختمان با انرژی‌صفر با جلوگیری از گرمای بدست آمده توسط صفحات خورشیدی، ساختمان را خنک نگه می دارد. مواد ضخیم و رنگ روشن برای خنک نگه داشتن سقف مناسب هستند زیرا در مقابل نور خورشید قرار دارند و شرایط داخلی را بهبود می بخشند. با کاهش هوا در ساختمان، سیستم تهویه، بازیابی انرژی مناسبی ارائه می شود که هوا را تازه نگه می دارد و تلفات انرژی را کاهش می دهد. توصیه می شود که اتصال ساختمان انرژی‌صفر با منبع انرژی متعارف نیز حفظ شود ، همچنین در مواردی که انرژی تجدید پذیر نمی تواند نیازهای کاربر نهایی را برآورده کند. اگر انرژی تولید شده مازاد باشد، می توان آن را به شبکه منتقل کرد بنابراین انرژی داخل ساختمان انرژی صفر باید ثابت می ماند.

هر صنعتی به انتشار CO2 کمک می کند و صنعت ساخت و ساز از این امر مستثنی نیست. بهترین راه برای کاهش انتشار CO2 جلوگیری از سوزاندن سوخت های فسیلی است. فقط اجتناب از سوختن کافی نیست زیرا برای انجام عملیات روزمره در تمام بخشه ا به انرژی نیاز است. اینجاست که اهمیت ساختمان انرژی صفر نمایان می شود زیرا مناسب ترین راه برای جلوگیری از انتشار CO2 و همچنین برآوردن الزامات مصرف کنندگان نهایی با تولید انرژی آنهاست.  در شرایط مهم تغییرات اقلیمی، صنعت ساخت و ساز نیاز به ساخت ساختمانهایی با عملکرد بالا دارد که ساختمان های انرژی‌صفر راه حل قوی هستند زیرا این ساختمان های کارآمد برای استفاده خود، انرژی را تولید می کنند. با ساخت این ساختمان ها اقتصاد کشور نیز تقویت خواهد شد.

جوانب مثبت و منفی ساختمان های انرژی صفر

جوانب مثبت

 • به دلیل بهبود بهره وری انرژی، هزینه برای کاربر نهایی کاهش می یابد.
 • به دلیل یکنواخت بودن دمای فضای داخلی در مقایسه با ساختمان معمولی راحتی و آسایش بیشتری برای ساکنان به همراه دارد.
 • بحران انرژی خارجی هیچ تأثیری برای کاربر نهایی ندارد.
 • هزینه های زندگی ماهانه کاهش می یابد.
 • سازگار با محیط زیست بوده و انتشار کربن، مواد آلاینده کربنی و گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد.
 • به دلیل استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، بی نیاز از سوخت های فسیلی می باشد.
 • در مقایسه با ساختمان معمولی هنگام فروش ارزش بالاتری دارد.
 • به دلیل بالا بودن کارایی، هزینه نگهداری سیستم های انرژی پایین می باشد.
 • برای تهویه هوا به هیچ نوع وسیله مکانیکی نیاز نیست.
 • مصرف آب وبرق کاهش یافته و در تولید و مصرف انرژی تعادل ایجاد می شود.
 • هزینه های مربوط به مصرف انرژی در ساختمان تا حد زیادی کاهش می یابد.

جوانب منفی

 • طراحان باتجربه برای ساختن ساختمان های انرژی صفر کمتر در دسترس می باشند.
 • هزینه اولیه ساخت این ساختمان ها در مقایسه با ساختمان معمولی بیشتر است.
 • در منطقه سردسیر مناسب نیست.
 • هر ساختمان در طول سال از انرژی‌صفر شبکه به طور متوسط استفاده می کند اما در زمان اوج مصرف به انرژی بیشتری نیاز دارد. در این موارد شبکه باید از ظرفیت لازم برای تولید برق مورد نیاز برای تمام بارها برخوردار باشد.
 • قیمت تجهیزات مربوط به سلول های خورشیدی فتوولتائیک به کار رفته در ساختمان هر سال کاهش می یابد, بنابراین میزان سرمایه در سیستم های تولید برق خورشید نیز کم می شود.

تأثیر اجتماعی ساختمان انرژی صفر

انسان ها ۹۰ درصد از زندگی خود را برای کارهای مختلف یا زندگی در خانه ها می گذرانند. از این رو برای حفظ یک سبک زندگی سالم، محیط ایمن و راحت در ساختمان ها قابل توجه است. برای تأمین آسایش و بهبود وضعیت ساختمان تقریباً ۴۰ درصد از انرژی جهان مصرف شده است که منجر به انتشار یک سوم گازهای گلخانه ای می شود که عمدتاً مربوط به بخش ساختمان است علاوه بر مزایای زیست محیطی و اقتصادی، ساخت انرژی‌صفر تأثیر مثبتی بر جامعه نیز دارد. بیشترین مزایا مربوط به سلامتی مصرف کنندگان نهایی است که در کار یا زندگی در این نوع ساختمان ها فعالیت دارند. افرادی که در این ساختمان ها زندگی یا کار می کنند تمایل به افزایش عملکرد مغز و خواب بهتر در شب دارند و به دلیل غلظت کم CO2 و سایر آلاینده ها عملکرد کلی نیز افزایش می یابد. ساختمان انرژی‌صفر نه تنها بر دیدگاه محیط زیست متمرکز است بلکه هدف آن فراهم کردن سبک زندگی راحت و سالم می باشد.

راهکارهای مؤثر برای داشتن خانه هایی با انرژی بسیار کارآمد

ساخت و طراحی خانه هایی با انرژی صفر که مقرون به صرفه بوده ونهایت بهره وری انرژی می باشد شامل ۱۲ مرحله یکپارچه است که از مصالح ساختمانی و تجهیزات متداول توأم با استراتژی های ساخت و ساز که یادگیری آنها آسان می باشد، استفاده می کند. با دنبال کردن این مراحل می توانید خانه جدیدی بسازید که ساخت آن مقرون به صرفه و هزینه مالکیت آن کمتر است.

۱- با طراحی هوشمند شروع کنید.

خانه های اثربخش هزینه با انرژی خالص صفر با طراحی هوشمند شروع می شوند. طراحان و معماران و همچنین سازندگان و خریداران خانه باید با تمام مراحل بهره وری انرژی در ساخت یک خانه با مصرف انرژی صفر آشنا باشند. خانه باید طوری طراحی شود که سازندگان و پیمانکاران فرعی بتوانند این مراحل را با کمترین هزینه ممکن انجام دهند. چندین پارامتر طراحی از جمله انتخاب محل، موقعیت یابی ساختمان، نوع آب و هوای منطقه، شکل و اندازه ساختمان، نوع سقف و… وجود دارد که سازندگان باید از طراحان بخواهند که توجه ویژه ای به آنها داشته باشند. ارتباط دقیق بین سازنده و طراح تضمین می کند که این جزئیات مهم از قلم نخواهند افتاد.

۲- از خورشید برای تعدیل خورشیدی استفاده کنید.

استفاده از آفتاب برای گرمایش از طریق پنجره های رو به جنوب در طول زمستان هزینه های گرمایش خانه را کاهش می دهد. سایه زدن همان پنجره ها در تابستان باعث کاهش هزینه های خنک سازی می شود. تعدیل خورشیدی با هدف بهینه سازی این استفاده منفعل از گرمای خورشید بدون ایجاد هزینه اضافی برای مقدار حرارتی مورد نیاز برای دستیابی به حداکثر گرمایش منفعل خورشیدی است. تعدیل خورشیدی باید در مرحله طراحی مورد توجه قرار گیرد.

۳- بهینه سازی انرژی کنید.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها
مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها

مصرف انرژی خانه باید در مرحله طراحی با استفاده از نرم افزار مدل سازی انرژی تخمین زده شود تا اطمینان حاصل شود که با کاهش هزینه ها می توان به هدف خالص انرژی دست یافت. بر اساس نتایج تحقیقات انتخاب های طراحی را می توان برای متعادل ساختن عملکرد ساختمان و هزینه ساخت انجام داد یا اصلاح کرد.

۴- پوشش ساختمان را درزگیری کنید.

درزگیری کامل پپوشش ساختمان مقرون به صرفه ترین اقدامی است که سازندگان می توانند برای بهبود بهره وری انرژی در یک خانه با انرژی صفر انجام دهند. کارآیی چندین رویکرد درزگیری هوا به اثبات رسیده است. روشی را انتخاب کنید که متناسب با شرایط آب و هوایی، مهارت ها و بودجه شما باشد. جلوگیری از اتلاف انرژی از جمله مهمترین عامل صرفه جویی در مصرف آن است و به عنوان یک اصل در طراحی ساختمان صفر انرژی محسوب می شود. اگر میزان اتلاف انرژی کاهش یابد نیاز کمتری نیز به تولید گرما و سرما توسط سیستم های تهویه خواهد بود. در کل اتلاف انرژی از طریق جداره ها و درزهای ساختمان انجام می شود بنابراین جداره ها و درزهای ساختمان را باید به طور کامل عایق بندی نمود.

۵- پوشش ساختمان را عایق بندی کنید.

عایق کاری ساختمان
عایق کاری ساختمان

بعد از درزگیری خانه ممکن است عایق بندی ساختمان دومین استراتژی مقرون به صرفه برای ایجاد خانه ای با انرژی‌صفر باشد. مدل سازی انرژی می تواند به شما در بهینه سازی سطح عایق بندی سقف، لوله ها، دیوارها و کف ساختمان کمک کند. استراتژی های قالب بندی ای را انتخاب کنید که عایق بندی پوشش ساختمان را آسان تر کند و اسراف حرارتی را به حداقل برساند.

۶- از درب و پنجره های عایق بندی شده یا دوجداره استفاده کنید.

درزگیری در و پنجره
درزگیری مناسب در و پنجره ها

درب و پنجره ها مانند حفره های بزرگ انرژی در یک ساختمان عایق بندی شده سومین فرصت مقرون به صرفه برای صرفه جویی در مصرف انرژی در خانه می باشند. با انتخاب محصولات مناسب درب و پنجره، مکان یابی دقیق آنها، درزگیری شکاف ها و بهینه سازی اندازه و جهت دهی آنها، میزان گرما و کاهش حرارت پنجره و درب را کنترل کنید.

۷- تهویه مناسب هوا را انجام دهید.

از آنجا که خانه های دارای انرژی صفر بسیار هوابندی شده هستند، یک منبع مداوم هوای تازه ی فیلتر شده و کنترل رطوبت لازمه موفقیت آن می باشند. ساختمان های انرژی‌صفر از خانه های استاندارد سالم تر و راحت ترند. سیستم های تهویه بسیار کارآمد، معروف به سیستم های تهویه بازیابی حرارت (HRV) یا سیستم های تهویه بازیابی انرژی (ERV) هوای کهنه را دفع می کنند در حالی که گرمای آن را بازیابی می کنند و همان گرما را با هوای تازه به خانه باز می گردانند.

۸- یک سیستم گرمایش و سرمایش کارآمد انتخاب کنید.

سیستم های گرمایشی و سرمایشی بسیار کارآمد و مقرون به صرفه برای رسیدن به هدف خالص انرژی‌صفر ضروری هستند. یک انتخاب خوب پمپ حرارتی بدون کانال منبع هوا می باشد که به آن پمپ حرارتی مینی اسپلیت نیز گفته می شود. این سیستم ها از نظر انرژی بسیار کارآمد هستند و کمبود سیستم های هوای اجباری مرکزی یا هزینه های بالای پمپ های حرارتی حرارتی را ندارند.

۹- آب را عاقلانه گرم کنید.

گرم کردن آب اغلب پس از گرمایش و سرمایش خانه بیشترین هزینه انرژی در خانه را به خود اختصاص داده است. بنابراین برای طراحان و سازندگان مهم است که فن آوری گرمایش آب را به همراه سایر اقدامات برای به حداقل رساندن استفاده از آب گرم انتخاب و مکان یابی کنند.

۱۰- لامپ های کم مصرف را نصب کنید.

به حداقل رساندن مصرف انرژی برای روشنایی و در عین حال بهینه سازی نور برای ساکنان خانه از ویژگی های مهم خانه های دارای انرژی صفر است. چراغ های LED کاملاً منطبق با این کارها هستند. آنها نسبت به لامپ های CFL کارآمدتر بوده، سال های بیشتری دوام می آورند و حاوی جیوه نیستند. علاوه بر این آنها می توانند انواع نیازهای روشنایی را از نور سفید بسیار روشن تا نور گرم و ملایم را برآورده کنند. انتخاب چراغ های LED مناسب برای این کار، مکان یابی استراتژیک چراغ ها و استفاده هرچه بیشتر از نور طبیعی می تواند مصرف انرژی خانه را به شدت کاهش دهد.

۱۱- لوازم خانگی و الکترونیکی با مصرف بهینه انرژی را انتخاب کنید.

از آنجا که ساختمان های انرژی‌صفر دارای پوسته های ساختمانی بسیار کارآمد هستند و از HVAC و تجهیزات گرمایش آب با بازده بالا استفاده می کنند، لوازم خانگی و الکترونیکی به مهمترین منبع مصرف انرژی در خانه هایی با انرژی صفر تبدیل می شود. در نتیجه انتخاب وسایل و لوازم الکترونیکی کم مصرف و با بازده بالا آخرین مرحله مورد نیاز برای به حداقل رساندن مصرف انرژی در خانه است.

۱۲- از خورشید برای انرژی های تجدید پذیر استفاده کنید.

انرژی خورشیدی انرژی صفر
استفاده از انرژی خورشیدی

پنل های فتوولتائیک خورشیدی (PV) در حال حاضر مقرون به صرفه ترین شکل انرژی تجدیدپذیر را برای یک خانه با انرژی صفر فراهم می کنند. آنها می توانند تمام نیازهای انرژی خانه از جمله روشنایی، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، لوازم خانگی و آب گرم را تأمین کنند. با این حال ، آنها گرانترین مؤلفه یک خانه با انرژی‌صفر هستند و در نظر گرفتن راهکارهایی برای کاهش این هزینه ها مهم است.

نتیجه گیری

مصرف زیاد انرژی تهدیدی برای آب و هوا است و تغییرات ایجاد شده برای زندگی روی زمین نامطلوب است زیرا باعث گرم شدن کره زمین می شود. نه تنها گیاهان و حیوانات بلکه انسان نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. با گذشت زمان، حتی منابع برای انسان کاهش می یابند و روزی می رسد که این منابع تمام شوند و از بین بروند. برای مقابله با این موضوع به راه حل های جایگزین نیاز است که تقاضای انرژی را برآورده کنند و هیچ تأثیری بر محیط زیست نداشته باشند. در این سناریو، ساختمان انرژی‌صفر به عنوان بهترین راه حل موجود برای کنترل هر دو مسئله اصلی ظاهر می شود. در طولانی مدت ساختمان های انرژی صفر مقرون به صرفه تر هستند و به اقتصاد کشور نیز کمک می کنند. اگرچه درک ضرورت ساخت ساختمان هایی با انرژی‌صفر هنوز برای خیلی ها مبهم است و جا نیفتاده  اما باید بدانید که ساخت این ساختمان ها به نفع همه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *